Guides


Automatyka budynkowa, inteligentny dom, zdalne sterowanie...

Automatyka budynkowa, inteligentny dom, zdalne sterowanie...

1. Automatyka budynkowa, inteligentny dom, zdalne sterowanie...

Jednym słowem-postępu nie da się powstrzymać. Dotyczy każdej dziedziny życia, także tego, jak zaawansowane technicznie urządzenia mamy w naszych domach, mieszkaniach, biurach. W jaki sposób je uruchamiamy i wyłączamy. W tym miejscu większość z nas powie: Jak to- jak? No przecież przyciskiem! Niby proste, niby oczywiste. Standardowo światło włączamy i wyłączamy, każdorazowo podchodząc, żeby nacisnąć przycisk. Żaluzje podnosimy i opuszczamy za pomocą sznurków. Podobnie regulujemy pracę lamelek. Każde urządzenie elektryczne podłączone do prądu włączamy i wyłączamy różnymi „guzikami” i przyciskami. Przykładów można tu podać wiele. Wszystkie te działania łączy jedno. Aby uruchomić, należy podejść i nacisnąć przycisk lub klawisz. Nachodzić się trzeba. Zwłaszcza gdy mieszkamy w dużym domu. Nie jest więc dziwne, że zaczęto poszukiwać rozwiązań, które ułatwiłyby i usprawniły naszą codzienność. Jak włączyć, nie wstając z kanapy? Jak zintegrować pracę kilku urządzeń, aby uruchomić je jednocześnie jednym przyciskiem? Jak uruchomić urządzenia z pewnej, a nawet znacznej odległości? Jak sterować domem z każdego miejsca na ziemi? Jak mieć kontrolę nad domem i jego otoczeniem podczas dłuższej nieobecności? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynoszą systemy automatyki budynkowej. Te proste oraz te bardziej zaawansowane, czyli systemy inteligentnych domów.



Proste sterowanie radiowe F&Wave

Zalety systemu prostego sterowania radiowego F&Wave

Nie każdy jest gotów na zaawansowane nowinki technologiczne. Takie, jak np. zarządzanie domem za pomocą aplikacji w telefonie. Zwłaszcza dla seniorów może to być kłopotliwe. Ale każdy z nas włącza telewizor za pomocą pilota. To wręcz oczywista czynność. Dlatego na pewno nie będziemy mieć problemu z wykorzystaniem pilota do innych czynności domowych. Np. do włączenia światła, opuszczenia żaluzji, czy otwarcia bramy. A takie właśnie możliwości, obok tradycyjnego włączania, daje system F&Wave. Radiowe sterowanie „włącz-wyłącz” dla każdego.

F&Wave to dobry przykład prostej automatyki mieszkaniowej czy biurowej. Działanie systemu F&Wave opiera się na komunikacji radiowej. Urządzenia wykonawcze to nadajniki i odbiorniki. Sam sygnał podlega retransmisji. Oznacza to, że odbiorniki przekazują go między sobą, co zwiększa zasięg jego działania. W systemie F&Wave nadajniki i odbiorniki komunikują się bezpośrednio ze sobą. Brak jednostki centralnej.

Radiowy system F&Wave jest na tyle nieskomplikowany, że instalację możesz przeprowadzić sam. Zaletą systemu F&Wave jest również sposób montażu. Bez kucia ścian i bez prowadzenia dodatkowych kabli. Na jego potrzeby zaprojektowaliśmy także przekaźniki bez przewodu N. Oznacza to, że możesz wprowadzić automatykę domową tam, gdzie znajdują się stare instalacje elektryczne.

Jakie są możliwości bezprzewodowego systemu sterowania domem F&Wave?

Powiedzieliśmy już, że F&Wave to praca nadajników i odbiorników. Nadajniki F&Wave to przyciski naścienne (także bateryjne) oraz piloty. Również pełniące funkcję pilota 4 przyciskowe breloki. Odbiornikami są natomiast sterowniki. Działanie tych urządzeń umożliwia proste sterowanie na zasadzie "włącz -wyłącz".

Jakimi urządzeniami możemy sterować z pomocą F&Wave?

Sterowniki F&Wave z powodzeniem zastosujemy do:

  • włączania i wyłączania oświetlenia,

  • podnoszenia i opuszczania żaluzji, rolet, markiz.

  • otwierania i zamykania bram garażowych i wjazdowych.

Warto nadmienić, że radiowy system sterowania F&Wave to także dotykowe przyciski. Wykonane z polerowanego szkła w kolorze białym lub czarnym. Zasilane napięciem 230 V lub 24 V.

Montaż modułów systemu radiowego sterowania F&Wave

Przekaźniki F&Wave przeznaczone są do montażu dopuszkowego lub na szynie DIN.



4. Sterowanie urządzeniami w domu lub w biurze z wykorzystaniem sieci wi-fi. System FOX F&F. Inteligentna instalacja w Twoim domu

Z punktu widzenia użytkownika, FOX to przede wszystkim prosta obsługa i łatwa konfiguracja systemu. Jest to proste, inteligentne sterowanie na zasadzie "włącz-wyłącz". Inteligentne, ponieważ w przeciwieństwie do prostego sterowania F&Wave, otrzymujemy możliwość łączenia urządzeń w grupy oraz planowania ich pracy w czasie.To, co różni system FOX od systemu F&Wave, to również aplikacja sterująca oraz zasada działania.

Jak zatem działa inteligentny system FOX?

Lokalnie, w domu lub w biurze podstawą działania urządzeń FOX jest sieć wifi. W przypadku braku dostępu do wifi (awaria) system FOX nadal działa dzięki komunikacji bluetooth.

Zdalnie można zarządzać systemem FOX z wykorzystaniem polskiej chmury F&F. Włączenie zdalnego dostępu to zawsze nasza decyzja. Opcję tę można wybrać konfigurując pracę urządzenia w aplikacji FOX.

Narzędzia do komunikacji ze sterownikami FOX

Zastosowanie sterowników FOX nie wyklucza tradycyjnego włączania i wyłączania urządzeń za pomocą przycisków naściennych. To oczywiście rozwiązanie lokalne. Dodatkowo stworzyliśmy aplikację FOX na urządzenia mobilne. Jest darmowa i umożliwia konfigurowanie pracy poszczególnych urządzeń, a następnie -sterowanie ich pracą.

Poznajcie aplikację wifi FOX

Gdy zainstalujemy moduł FOX, jest on przygotowany do pracy lokalnej -jego działanie wyzwalamy przyciskiem. Aby w pełni korzystać z możliwości inteligentnego sterowania FOX, podłączone urządzenie dodajemy w aplikacji. Jest to o tyle proste, że aplikacja jego obecność wykrywa sama. Konfigurujemy je, w zależności od uznania, do pracy lokalnej (wifi) i zdalnej (chmura). Za pomocą jednej aplikacji możemy sterować urządzeniami FOX w wielu lokalizacjach. Sterujemy w ten sposób pojedynczymi modułami lub grupami urządzeń. Urządzeniami systemu FOX można sterować nawet z szesnastu sparowanych urządzeń jednocześnie. Bezpieczeństwo zapewnia szyfrowana transmisja danych. Kolejnym udogodnieniem jest programowanie pracy urządzeń zgodnie z kalendarzem internetowym oraz kierowanie pracą urządzeń za pomocą komend głosowych (Asystent Google).

Sterowniki wifi FOX

System inteligentnego sterowania domem FOX to obecnie osiem modułów. Wszystkie przeznaczone do montażu w puszkach. Przy ich pomocy możesz swobodnie zarządzać:

  • oświetleniem żarowym i LED.

Sterowanie włącz, wyłącz, plus opcja ściemniania światła.

  • roletami, markizami, żaluzjami, zasłonami z silnikiem elektrycznym

Opcja podnieś -opuść. W przypadku żaluzji także kąt nachylenia lamelek.

  • bramami i furtkami

  • wentylacją i klimatyzacją

  • gniazdami elektrycznymi

Dostępne moduły systemu wifi FOX

Przekaźniki wifi FOX. Sterowanie obwodami oświetleniowymi oraz obwodami elektrycznymi.

Mamy do wyboru trzy rodzaje elektromagnetycznych przekaźników wifi FOX:

  • Przekaźnik SWITCH&ENERGY (WI-R1S1-P)

  • Przekaźnik SINGLE SWITCH (Wi-R1S1P-P)

  • Moduł przekaźnikowy DOUBLE SWITCH (Wi-R2S2-P)

Przekaźniki SWITCH &ENERGY oraz SINGLE SWITCH to urządzenia jednokanałowe. Każdy z nich posiada jedno wejście i jedno wyjście. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że SWITCH&ENERGY umożliwia dodatkowo monitorowanie parametrów sieci. Wskazuje napięcie, prąd, moc czynna, czy zużycie energii elektrycznej.

Moduł DOUBLE SWITCH to z kolei przekaźnik dwukanałowy. Wyposażony jest w dwa wejścia oraz dwa wyjścia.

Sterownik do rolet, żaluzji, markiz wifi FOX SHUTTER (Wi-STR1S2-P)

Coraz częściej dobierając wyposażenie naszego domu lub mieszkania, decydujemy się na żaluzje lub rolety z napędem elektrycznym. Przede wszystkim ze względu na wygodę. Dzięki inteligentnemu systemowi wifi FOX możemy pracą osłon okiennych nie tylko sterować lokalnie lub zdalnie. Mamy również możliwość zaprogramowania pracy rolet przy pomocy kalendarza internetowego. Będą wówczas pracowały o określonych godzinach same. Zgodnie z naszymi preferencjami. W przypadku żaluzji elektrycznych regulujemy również położenie lameli. FOX SHUTTER to sterownik dwukanałowy. Do każdego możemy podłączyć pojedynczą roletę lub grupy urządzeń.

Sterowniki do bram i furtek FOX

  • GATE (Wi-TO2S2),

  • GATE (WI-TO2S2-G)

Przeznaczone są do sterowania bramami i furtkami z napędem elektrycznym. Jeden sterownik może obsłużyć dwa napę<span face="Times New Roman, serif" style="font-family: 'Times New&