Liczniki zużycia prądu – instalacja zabezpieczeń elektrycznych

Liczniki zużycia prądu – instalacja zabezpieczeń elektrycznych

Liczniki zużycia prądu – instalacja zabezpieczeń elektrycznych krok po kroku

Wykonując instalację elektryczną w obiekcie budowlanym, oprócz prawidłowego rozmieszczenia odpowiedniej liczby gniazdek elektrycznych, należy także prawidłowo i optymalnie zaplanować prowadzenie kabli i przewodów. Poza tymi elementami, nieodłączną częścią instalacji elektrycznej jest też rozdzielnica, przez którą doprowadzana jest energia elektryczna do danego obiektu. Wewnątrz rozdzielnicy instaluje się licznik zużycia prądu, a także zabezpieczenia. Wszystkie umieszczone tam aparaty muszą być ze sobą połączone w prawidłowy sposób, aby zapobiec niepożądanemu zadziałaniu zabezpieczeń, a także błędnemu połączeniu układu pomiarowego. Jak to zrobić – krok po kroku?



Licznik zużycia prądu – współpraca z innymi aparatami i urządzeniami elektrycznymi

W niniejszym artykule przedstawiony jest prawidłowy sposób podłączenia licznika energii elektrycznej wraz z innymi aparatami umieszczonymi wewnątrz rozdzielnicy elektrycznej. Omawiana przykładowa realizacja układu połączeń wykorzystuje elektroniczny, jednofazowy licznik energii elektrycznej LE-01d z oferty firmy F&F.



Licznik zużycia prądu LE-01d – ogólna charakterystyka produktu

LE-01d jest jednofazowym licznikiem energii elektrycznej, który – w odróżnieniu od archaicznych liczników indukcyjnych z wirującą tarczą – pomiaru dokonuje przy wykorzystaniu cyfrowych układów elektronicznych. Takie rozwiązanie całkowicie eliminuje elementy ruchome i znacząco redukuje gabaryty urządzenia, ułatwiając jego montaż nawet w bardzo małej rozdzielnicy lub szafie kontrolno-pomiarowej. W odpowiedzi na zmierzone wartości napięcia i prądu, licznik generuje impulsy, których ilość jest proporcjonalna do zmierzonego przepływu energii elektrycznej przez ustrój pomiarowy licznika. Wynik pomiaru jest prezentowany na wbudowanym wyświetlaczu licznika.



Licznik zużycia prądu LE-01d – opis zacisków

Licznik energii elektrycznej LE-01d posiada sześć zacisków wyprowadzonych na zewnątrz obudowy. Zacisk “1” jest wejściem dla przewodu fazowego “L”, a zacisk “3” jest wyjściem dla przewodu fazowego “L”. Zaciski “4” i “6” umożliwiają podłączenie przewodu neutralnego “N”, natomiast zaciski “20” i “21” są przeznaczone odpowiednio dla terminali “+” i “-” urządzeń pomiarowych współpracujących z wyjściem impulsów licznika.

Fot. Licznik zużycia prądu LE-01d od firmy F&F.



Licznik zużycia prądu LE-01d – podłączenie w rozdzielnicy

Przed rozpoczęciem procedury montażu licznika zużycia prądu w rozdzielnicy, należy w pierwszej kolejności wyłączyć napięcie zasilania i – używając wskaźnika neonowego – upewnić się, że napięcie jest wyłączone i nie ma ryzyka porażenia prądem elektrycznym.

Licznik LE-01d jest przystosowany do montażu na standardową szynę DIN typu TH35. Zacisk “1” licznika łączy się z przewodem fazowym podłączonym do odpływu wyłącznika nadprądowego (zasilanie), a zacisk „3” łączy się z odbiornikiem lub obwodem, który chcemy opomiarować. Do zacisku “4” lub “6” licznika podłącza przewód neutralny “N”, który łączy się z szyną neutralną “N”. Na końcu montuje się osłony zacisków licznika i załącza napięcie w rozdzielnicy. Licznik natychmiast przystępuje do zliczania energii elektrycznej. Dzięki wyjściu impulsowemu, licznik energii elektrycznej LE-01d może współpracować z innymi aparatami elektrycznymi, na przykład z licznikami impulsów, sterownikami PLC lub systemami inteligentnego budynku.



Podsumowanie

Obok aparatów zabezpieczających instalację elektryczną wraz z odbiornikami pod nią podłączonymi, nie mniej istotne jest prawidłowe dobranie i podłączenie liczników zużycia prądu. Co więcej, zarówno aparaty zabezpieczające, jak i pomiarowe muszą być ze sobą prawidłowo połączone, aby bezbłędnie realizować pomiar energii i nie doprowadzić do niepożądanego zadziałania zabezpieczeń.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić licznik prądu – badanie poprawności odczytu >>

Aby szerzej zapoznać się z ofertą liczników energii elektrycznej F&F lub poznać więcej szczegółów technicznych dotyczących instalacji zabezpieczeń elektrycznych, wystarczy się z nami skontaktować – zapraszamy!