Oświetlenie schodowe z czujnikami ruchu — co powinien zawierać zestaw? Jakie są koszty?
Schody w domu można oświetlić na wiele różnych sposobów. Z reguły stosuje się lampy z kierunkowym światłem, które można optymalnie regulować. Nieoślepiające i dające atrakcyjne efekty świetlne na ścianach są również oprawy ze światłem pośrednim. Jednak szczególnie przyjemne i bezpieczne oświetlenie zapewniają lampy sterowane czujnikami, które włączają się i wyłączają automatycznie.
Światło na schodach ze zintegrowanym czujnikiem ruchu
Przed wyborem oświetlenia schodów, oprócz rodzaju lampy, należy również zmierzyć obszar, który ma być oświetlony, tak aby uzyskać pożądany strumień świetlny. Nie może on być ani zbyt mocny, ani zbyt słaby. Idealna koncepcja oświetlenia powinna również dobrze współgrać z oświetleniem w sąsiednich pomieszczeniach. Jeśli dodatkowo zostanie zastosowany czujnik ruchu do oświetlenia, znacznie zwiększy się bezpieczeństwo i komfort. Automatyczne oświetlenie schodów zapewnia również większą oszczędność energii i dłuższą żywotność lamp, ponieważ światło jest włączane tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne.
Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu doskonale sprawdzają się na wszystkich schodach w domu, niezależnie od tego, czy prowadzą z salonu na parterze do sypialni na piętrze, czy do piwnicy. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i małych dzieci, którym trudno jest dosięgnąć włącznika światła, ponieważ jest on umieszczony zbyt wysoko. Oświetlenie sensoryczne minimalizuje ryzyko upadków i zapewnia niezbędną orientację. Nie ma więc wygodniejszego i bezpieczniejszego sposobu oświetlania stopni schodów.
Warto pamiętać, że do czujnika ruchu nie należy podłączać zbyt silnych i emitujących zbyt jasne światło lamp. Nie nadają się również żarówki energooszczędne, ponieważ zbyt wolno uzyskują jasność. Dlatego najlepiej jest stosować czujniki ruchu i zestawy oświetleniowe, które można regulować tak, aby nawet najwolniej poruszający się po schodach domownicy mogli wchodzić po nich przy pełnym oświetleniu.
Inteligentne oświetlenie schodów
Lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu mogą być stosowana na każdym rodzaju schodów. Jednak, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie stopni schodów, bardzo ważna jest równowaga między światłem a cieniem. Należy zatem użyć kilku lamp jako źródeł światła i stworzyć kombinację bezpośredniego i kierunkowego światła oraz niewielkich stref cienia. Inteligentne oświetlenie klatki schodowej umożliwia uproszczenie wszystkich procesów włączania światła oraz centralne sterowanie oświetleniem i łączenie go z innymi urządzeniami.
Dla zapewnienia automatycznego i wygodnego oświetlenia schodów najlepiej jest użyć sterownika (https://www.fif.com.pl/pl/65-sterowniki-schodowe) do skonfigurowania wielopunktowego systemu oświetlenia schodów z funkcją sekwencyjnego przełączania kaskadowego. Stworzy to przyjemny dla oka efekt fali świetlnej na schodach. Nowoczesne układy sterowania mają również funkcję łagodnego startu, która umożliwia płynne rozjaśnianie i ściemnianie oświetlenia. Bardzo przydatna jest również opcja lampki nocnej, która umożliwia regulację jasności po wyłączeniu. Dzięki temu na schodach nigdy nie jest całkowicie ciemno.
Efekt kaskady świetlnej na schodach — co powinien zawierać zestaw?
Dzięki sterowanemu czujnikami oświetleniu schodów można je bezpiecznie oświetlać w zależności od potrzeb. Idealna koncepcja oświetlenia schodów zależy od spójnego projektu i elementów, które się na nich znajdują. Ważna jest również konstrukcja schodów: czy są długie i wąskie, czy kręcone? Przy wyborze najlepszego zestawu należy również wziąć pod uwagę wysokość sufitu i obecność światła dziennego.
Chcąc uzyskać efekt kaskady światła przesuwającej się po schodach, kompletny zestaw powinien zawierać przede wszystkim zasilacz. Jego moc zależy od liczby punktów świetlnych, które mają być zainstalowane. Ważnym urządzeniem jest również sterownik schodowy, który kontroluje punkt świetlny, oraz laserowy czujnik odległości, który pełni funkcję czujnika ruchu na schodach. Efekt kaskady powstaje, gdy wszystkie punkty świetlne zostaną połączone w jedną grupę. W momencie wykrycia ruchu przez czujnik pierwsza lampka (na dole lub na górze w zależności w którą stronę idziemy) miękko się załączy. Po upływie ustawionego czasu przełączania punkt świetlny powoli zaczyna gasnąć, a załącza się kolejny i tak dalej. Dzięki takiemu zestawowi uzyskuje się idealne oświetlenie schodów.
Oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu — jakie koszty?
Koszty oświetlenia schodów z czujnikami ruchu mogą być bardzo różne i zależą od rodzaju instalacji. Istotne znaczenie ma to, czy jest to oprawa z wbudowanym czujnikiem, czy z oddzielnymi elementami, a także rodzaj zasilania i możliwość podłączenia do systemu zdalnego sterowania. Ważna jest również liczba punktów świetlnych i ich odległość od źródła zasilania. W zależności od zastosowanego rozwiązania i wybranych modeli produktów koszt oświetlenia schodów może wynosić od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych w przypadku rozbudowy systemów wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Nasza rada: aby optymalnie oświetlić schody, należy zastosować połączenie funkcjonalnych i dekoracyjnych źródeł światła.