Domowe sposoby na ograniczenie zużycia prądu
Domowe sposoby na ograniczenie zużycia prądu
To pierwszy z cyklu naszych artykułów o sposobach oszczędzania energii elektrycznej. Zbieramy w nim informacje o sposobach na oszczędzanie prądu na co dzień. Czyli to, co możemy wprowadzić do naszego życia już w tej chwili. W kolejnych artykułach opowiemy natomiast, jaki wpływ na ograniczenie poboru prądu ma automatyka domowa. Dowiecie się, jakie energooszczędne urządzenia ma w swojej ofercie polski producent, F&F. I jak je można wykorzystać dla wsparcia domowego budżetu.
Co zrobić, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Dom na prąd to wygoda. W połączeniu z własną elektrownią słoneczną i pompą ciepła, jako źródłem ogrzewania i ciepłej wody, to także komfort finansowy. Przynajmniej tak to wyglądało do tej pory. Obecnie mierzymy się ze stale wzrastającymi kosztami życia. Dlatego zarówno w naszych domach, jak i przestrzeni publicznej, wszyscy zastanawiamy się, na czym można zaoszczędzić, jak przetrwać ten niełatwy czas. Rozważniej kupujemy, przyglądamy się także rachunkom za media. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej? Czy można kontrolować pobór prądu? Oto domowe sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd.
Sposoby oszczędzania energii elektrycznej w domu
Wyłączanie zbędnego oświetlenia
To punkt, którego właściwie omawiać nie trzeba. „Znowu nie wyłączyłeś/nie wyłączyłaś światła!” Brzmi znajomo, prawda? Zawsze pamiętajmy, aby wyłączyć zbędne oświetlenie. Nie tylko we własnym domu. Nie kierujmy się zasadą " jak nie płacę, to mogę korzystać". Ograniczenie zużycia prądu przekłada się również na dbanie o środowisko naturalne. A tu już nie ma znaczenia, czy za rachunek płacę ja, czy pracodawca.
Stosowanie energooszczędnych żarówek
Stosowaniu energooszczędnych żarówek to kolejna oczywistość . Są droższe od tradycyjnych żarowych, lecz także bardziej żywotne. Popularne LED-y to nie tylko energooszczędność. To także ciekawy element wykończenia wnętrza naszych domów, mieszkań i biur. Dostępne są w różnym zakresie barwy światła, od zimnej do ciepłej. Także w różnych kolorach. Energooszczędność i ciekawy design? To ciekawe połączenie.
Wyłączanie zbędnych odbiorników AGD i RTV
Równie ważne dla oszczędzania energii elektrycznej jest świadome korzystanie ze sprzętów elektrycznych. Częstym zjawiskiem jest np. telewizor włączony przez cały dzień, mimo że nikt z niego nie korzysta, a włączony jest, żeby "coś sobie grało". Pamiętajmy również, że urządzenia elektryczne, nawet gdy są wyłączone, ale podłączone do gniazdka elektrycznego, też pobierają prąd. Przecież dioda sygnalizująca stan czuwania urządzenia, skądś prąd pobierać musi. Dlatego, kiedy można, wyłączajmy sprzęty AGD/RTV także z gniazdek. Nie pozostawiajmy wpiętych w gniazdka elektryczne ładowarek, uśpionego komputera. Warto też, kupując nowe urządzenia elektryczne, zwracać uwagę na stopień ich energooszczędności.
Energooszczędne tricki nie tylko w kuchni
Co możemy jeszcze zrobić dla ograniczenia zużycia prądu w domu? Gotować w przykrytych garnkach, nie otwierać często piecyków podczas pieczenia, żeby płyty grzewcze i piecyki nie musiały ponownie dogrzewać do ustawionej temperatury. Nie marnotrawić energii elektrycznej na pranie zaledwie kilku rzeczy w pralce lub załączanie zmywarki wypełnionej tylko częściowo. Także oszczędność ciepłej użytkowej wody przekłada się, poza ograniczeniem zużycia wody, także na ograniczenie zużycia prądu do jej podgrzania. Dlatego warto stanąć po stronie zwolenników prysznica i brać krótki prysznic zamiast napełniania całej wanny wodą do kąpieli.
Ograniczenie poboru prądu w domu. Urządzenia automatyki domowej.
Przedstawione wyżej codzienne działania na rzecz zmniejszenia zużycia prądu zdadzą egzamin tylko wtedy, gdy staną się naszą codzienną rutyną. Gdy tę naszą uważność wesprzemy urządzeniami automatyki domowej, możemy odczuwalnie ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Część z nich znamy, innych nie, ponieważ taka wiedza na co dzień nie jest nam potrzebna. Od tego są przecież fachowcy. Ale warto mieć świadomość, że są urządzenia, których praca usprawni naszą codzienność. I dodatkowo wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu. Ściemniacze do światła wszyscy znamy. A jak wykorzystać zegar astronomiczny? Jakie są funkcje zegarów programowalnych? Jak wpływają na energooszczędność w naszych domach? Czy czujnik ruchu i czujnik obecności to to samo? Jak wyłączyć wszystkie gniazdka elektryczne w domu, gdy nas w nim nie ma? Czy możliwe jest ograniczenie i kontrola poboru prądu z gniazdka elektrycznego? Wkrótce odpowiemy na te i wiele innych pytań. I przekonamy się, że dzięki automatyce domowej nie tylko możemy ograniczyć zużycie prądu w domu. Możemy też na bieżąco monitorować i kontrolować zużycie prądu przez poszczególne urządzenia.
W kolejnym artykule odpowiemy na pytanie, czy gniazdka elektryczne mogą mieć wpływ na zmniejszenie poboru prądu w naszych domach. I jak monitorować parametry urządzeń podpiętych do instalacji elektrycznych. Zapraszamy do lektury.