Jak sprawdzać i kontrolować zużycie energii
Jak sprawdzać i kontrolować zużycie energii.
Koszty energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych stanowią znaczną część ich kosztów operacyjnych. Na rachunku za prąd nie sprawdzimy, które sektory, linie produkcyjne, maszyny, są najbardziej prądożerne. Podobnie zresztą w domu nie określimy, jedynie na podstawie wskazań głównego licznika, które miejsca, w jakim czasie, zużywają najwięcej energii. Dlatego, jeżeli chcemy zoptymalizować koszty zużycia energii elektrycznej i osiągnąć efektywność energetyczną, czy to we własnym domu, czy przedsiębiorstwie, powinniśmy sięgnąć po odpowiednie narzędzia-urządzenia, które pozwolą nam szczegółowo kontrolować zużycie prądu.
Liczniki zużycia energii elektrycznej. Wynalazek XIX wieku
Liczniki zużycia energii elektrycznej swój początek mają w dość nieodległej przeszłości. Pierwsze urządzenia powstały w II połowie XIX wieku. W tym samym czasie, gdy rozpowszechniała się elektryczność. XIX-wieczne liczniki niewiele miały wspólnego ze współczesnymi licznikami. Były to wskaźniki prądu stałego, urządzenia elektrolityczne, rtęciowe, wodorowe. Także ich waga bywała niewspółmiernie wyższa od współczesnych mierników prądu. Pierwsze urządzenia ważyły ponad 20 kg. Daleko im było również do precyzji liczników XXI wieku.
Współczesne liczniki energii elektrycznej
Jak działa licznik prądu
Zadaniem liczników jest zliczanie. Dzięki nim kontrolujemy zużycia energii elektrycznej, parametry sieci, gazu, prądu, wody, czas pracy maszyn. Obecnie wyróżniamy dwa podstawowe typy liczników prądu. To liczniki starszego typu, indukcyjne oraz nowoczesne liczniki elektroniczne, cyfrowe. Nadal jeszcze spotykane liczniki indukcyjne (mechaniczne) wyposażone są w przesuwającą się aluminiową tarczę, którą w ruch wprawia pole magnetyczne pomiędzy dwiema cewkami. Im większy pobór prądu, tym szybciej porusza się tarcza. W licznikach elektronicznych natomiast generowane są impulsy. Impulsy są następnie przeliczane proporcjonalnie do pobieranej energii na kWh. Dopiero tę wartość widzimy na wyświetlaczu LCD.
Inteligentne liczniki zużycia prądu
Dużo słyszymy obecnie o inteligentnych licznikach zużycia energii elektrycznej. Inteligentne liczniki to liczniki elektroniczne, które można odczytywać zdalnie. W takim przypadku nawet nie trzeba mieć licznika w zasięgu wzroku, aby sprawdzić jego wskazania. Wystarczy otworzyć program i wszystkie parametry są dla nas dostępne. Dla zakładów energetycznych zdalne odczyty liczników prądu są wygodne i nie wymagają zatrudnienia dodatkowego personelu do pracy w terenie. Dane przekazywane są bezpośrednio do programów komputerowych i na tej podstawie wystawiane są faktury dla odbiorców energii.
Uniwersalne liczniki zużycia energii elektrycznej
Liczniki energii elektrycznej często włączane są w rozbudowane systemy kontroli i rozliczania mediów. Aby można było w ten sposób połączyć pracę wielu mierników, istotne jest, aby były wyposażone w powszechnie dostępne, poniekąd uniwersalne protokoły komunikacyjne, jak np. Modbus.
W poszukiwaniu efektywności energetycznej. Jak zweryfikować dane o zużyciu prądu
Sprawdzamy rachunki za prąd
Gdy naszym celem jest efektywność energetyczna, pierwsze, po co sięgamy, to oczywiście rachunek za prąd. Jeżeli jego wysokość budzi zastrzeżenia, zaczynamy analizować i zastanawiać się, co spowodowało tak znaczny pobór prądu.
Sprawdzamy wskazania głównego licznika prądu
Jeżeli masz czas, chęci i cierpliwość przede wszystkim, możesz trochę policzyć sam. Włączać, wyłączać, pospisywać, porównać. Można tak w nagłych przypadkach, na dłuższą metę-szkoda czasu, a i wynik nie zawsze będzie miarodajny. Dlatego, jeżeli naprawdę chcemy nadzorować zużycie prądu, nie bazując tylko na wskazaniach licznika głównego, warto poznać niemałe możliwości urządzeń dostępnych na rynku.
Na szybko i na już, czyli watomierze i multimetry
Watomierze
Współczesne watomierze to urządzenia elektroniczne. Wpinamy je do gniazd elektrycznych, w których zużycie prądu chcemy kontrolować. Do watomierza z kolei podpinamy urządzenie, które podejrzewamy o nadmierne zużywanie prądu. Albo takie, które chcemy sobie opomiarować. Mierzone wartości wyświetlają się na wyświetlaczu watomierza.
Multimetry
Jak sama nazwa wskazuje, multimetry to urządzenia w zakresie mierzonych wartości wielofunkcyjne. Przy ich pomocy zmierzymy napięcie, prąd, rezystancję. Ale spotkamy też urządzenia, które dodatkowo mierzą takie wartości jak np. temperatura lub częstotliwość sygnałów elektrycznych.
"Licznik" zużycia energii do gniazdka z podglądem w smartfonie
W bogatej ofercie urządzeń pomiarowych od F&F Filipowski znajduje się przekaźnik Switch& Energy z rodziny urządzeń do sterowania po wifi FOX. Jego podstawowym zadaniem jest sterowanie urządzeniem podłączonym do gniazda elektrycznego lub pojedynczym punktem świetlnym. Switch&Energy posiada istotną funkcję dodatkową. Kontroluje zużycie energii elektrycznej podłączonego urządzenia i parametry sieci. Dane te możemy przeglądać w aplikacji FOX na własnym smartfonie lub w przeglądarce internetowej. Przekaźnik montujemy w puszce instalacyjnej pod gniazdkiem lub przyciskiem.
Sprawdzamy ofertę liczników zużycia energii elektrycznej, porównujemy możliwości.
Poza licznikiem głównym, który pokazuje nam całościowe zużycie energii elektrycznej , możemy zainstalować dowolną liczbę liczników dodatkowych (podliczników). W zależności od miejsca zainstalowania takiego licznika możemy w ten sposób kontrolować wskazania licznika głównego lub kontrolować zużycie prądu w wybranych pomieszczeniach, nawet dla poszczególnych maszyn lub linii produkcyjnych. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, gdzie możemy w ten sposób nadzorować pojedyncze hale, magazyny, stołówki itp. Ciekawym rozwiązaniem jest np. licznik zużycia energii elektrycznej z funkcją resetu. Taki licznik daje nam możliwość kasowania wskazań licznika dodatkowego i kontroli zużycia prądu w dowolnych okresach.
Włóż swój licznik do kieszeni, czyli zdalny odczyt parametrów sieci w każdej chwili.
Telefony komórkowe w procesie ciągłego udoskonalania i poszukiwania nowych, konkurencyjnych rozwiązań, dawno już przestały być urządzeniami tylko do zdalnej komunikacji. To w tej chwili urządzenia przechowujące i dające nam dostęp do wręcz nieograniczonej ilości danych. Jest to możliwe dzięki dostępowi do internetu oraz niezliczonym aplikacjom konsumenckim, które instalujemy na telefonach. Skoro możemy mieć w kieszeni licznik kroków, to dlaczego nie możemy w ten sam sposób nosić licznika prądu? W postaci kolejnej aplikacji?
Pozostańmy przy asortymencie polskiego producenta F&F Filipowski i urządzeniach z serii FOX. Znajdziemy wśród nich monitory zużycia energii i kontroli parametrów sieci wifi FOX Energy. Sam monitor instalujemy na szynie DIN, do mierzonych obwodów- bezinwazyjnie za pomocą zapinanych na przewodach przekładników prądowych. Natomiast jego odczyty, zarówno bieżące, jak i historyczne, możemy sobie analizować na smartfonie, za pomocą aplikacji FOX. Jeżeli nie chcemy korzystać z aplikacji, dane odczytujemy w dowolnej przeglądarce internetowej. Dzięki usłudze Cloud (chmury) dostęp do wyników pomiarowych mamy wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu. I w każdej chwili możemy sobie na smartfonie sprawdzić interesujące nas parametry.
Zwiększamy wydajność, zmniejszamy koszty. Efektywność energetyczna z MeternetPro
Analiza kosztów operacyjnych i ich zmniejszanie to kluczowe działania dla osiągnięcia efektywności operacyjnej przedsiębiorstw. Jednym z jej elementów jest efektywność energetyczna, którą osiągamy, optymalizując koszty zużycia energii elektrycznej. Doskonałym narzędziem do kontroli zużycia energii elektrycznej i nie tylko w szeroko rozumianym biznesie jest system MeternetPro. Jest to autorskie rozwiązanie F&F Filipowski. Pozwala spiąć w jeden system zdalnego odczytu liczniki energii elektrycznej, liczniki wody i gazu, także czujniki temperatury i wilgotności, co jest niezwykle przydatne dla bezpiecznego przechowywania np. towarów w magazynach. MeternetPro umożliwia również nadzorowanie pracy maszyn, nie tylko pobieranego przez nie prądu, lecz także prawidłowości ich pracy. MeternetPro to nie tylko zdalny odczyt, lecz także archiwizacja danych oraz ich przeglądanie w dogodny dla użytkownika sposób, nie tylko pod względem wizualnym, lecz również różnorodności zakresów czasowych. Atutem są również powiadomienia, które otrzymujemy, gdy mierzone parametry zostaną przekroczone.