Sterowanie oświetleniem z pilota – elementy i podłączanie

Sterowanie oświetleniem z pilota – elementy i podłączanie

Sterowanie oświetleniem z pilota to wygodne rozwiązanie, które umożliwia łatwą kontrolę natężenia światła i innych parametrów. Sprawdź, jakie możliwości oferują różne systemy oświetlenia na pilota, z jakich składają się elementów oraz jak je podłączyć!

Sterowanie oświetleniem z pilota – jak to działa?
Oświetlenie sterowane pilotem to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia łatwe i komfortowe włączanie i wyłączanie lamp, a w przypadku bardziej zaawansowanych instalacji również regulację parametrów takich jak barwa czy natężenie światła oraz programowanie czasowe. Sterowanie oświetleniem na pilota jest możliwe dzięki zastosowaniu modułów komunikacji bezprzewodowej w postaci nadajników i odbiorników fal radiowych (sterowanie radiowe oświetleniem to najpopularniejsze rozwiązanie, choć niektóre modele działają na podczerwień).

Systemy sterowania oświetleniem z pilota i ich możliwości
System bezprzewodowego sterowania oświetleniem można stworzyć na kilka podstawowych sposobów. Możliwe jest na przykład zdalne sterowanie światłem pojedynczej żarówki lub lampy na pilota albo włączanie i wyłączanie jednego lub więcej punktów oświetleniowych przy użyciu przekaźników radiowych. Stosuje się także bardziej rozbudowane systemy oświetlenia sterowane pilotem, które umożliwiają współpracę ze ściemniaczami lub wykorzystują zegary sterujące programowalne.

Lampy na pilota – najprostsze rozwiązanie
Żarówka lub lampa wyposażona w samodzielny moduł komunikacji bezprzewodowej to najprostsze rozwiązanie, które stosuje się w przypadkach, w których potrzebny jest tylko jeden sterowany radiowo punkt oświetleniowy. W ten sposób można szybko zyskać lampę zewnętrzną lub sufitową na pilota, nie dokonując dużych inwestycji czy zmian w instalacji oświetleniowej. Podobne rozwiązania mogą być też sterowane radiowo innymi sposobami, na przykład z aplikacji w telefonie.

Podłączenie: tak jak zwykła żarówka lub oprawa. Konfiguracja modułu może być automatyczna lub wymagać dodatkowych czynności ze strony użytkownika.

Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem przez przekaźnik radiowy
Prosty, jednokanałowy przekaźnik radiowy umożliwiający sterowanie z pomocą pilota do oświetlenia to świetna opcja dla osób, które chcą łatwo i wygodnie kontrolować jeden obwód elektryczny (zazwyczaj możliwe jest podłączenie więcej niż jednego odbiornika w obrębie tego samego obwodu) na zasadzie prostych opcji: włącz, wyłącz, włącz grupę, wyłącz grupę, włącz na określony czas. Takie przekaźniki umożliwiają bezprzewodowe sterowanie oświetleniem z pilota, ale również podłączenie tradycyjnego przycisku, co dodatkowo zwiększa możliwości systemu.

Podłączenie: przekaźniki radiowe najczęściej montuje się na przewodzie fazowym (lub fazowym i neutralnym) w puszce elektrycznej albo rozdzielnicy. Podczas montażu takiego rodzaju radiowego sterowania oświetleniem należy pamiętać, by dopasować parametry przekaźnika do charakterystyki instalacji – na przykład liczby odbiorników w obwodzie czy znamionowego napięcia.

Oświetlenie z zegarem sterującym
Zegary sterujące pozwalają na programowanie cykli działania oraz tworzenie harmonogramów, na przykład zapalanie światła codziennie o zachodzie słońca i gaszenie go o świcie. Zegar sterujący dwukanałowy pozwala na programowanie działania dwóch obwodów, jednokanałowy – jednego, i tak dalej.

Podłączenie: zegar sterujący na szynę podłącza się w rozdzielnicy elektrycznej, natomiast modele dopuszkowe – w puszce. Nie każdy zegar sterujący astronomiczny (nawet wyposażony w moduł komunikacji zdalnej) umożliwia bezpośrednie sterowanie oświetleniem z pilota, jednak zwykle można uzyskać taki efekt, podłączając odpowiedni przekaźnik radiowy i uruchamiając na zegarze tryb półautomatyczny.

Fot. Nie wszystkie zegary sterujące astronomiczne dają możliwość bezpośredniego sterowania oświetleniem z pilota. Można temu zaradzić, podłączając przekaźnik radiowy i przestawiając zegar w tryb półautomatyczny.


Radiowe sterowanie oświetleniem ze sterownikiem oświetlenia
Piloty zdalnego sterowania można również wykorzystać do kontrolowania działania bardziej rozbudowanych sterowników oświetlenia. Umożliwiają one na przykład zmianę natężenia światła, jego barwy (przy zastosowaniu żarówek LED RGB) czy programowanie czasowe, a także takie opcje jak soft start czy odpalanie kaskadowe. W zależności od konstrukcji mogą one posiadać wbudowane zaawansowane funkcje bezprzewodowego sterowania oświetleniem lub koordynować pracę takich elementów jak ściemniacze oświetlenia czy zegary programowalne. Sterowniki oświetlenia często można zintegrować z centralnymi inteligentnymi systemami sterowania automatyką budynkową.

Podłączenie: większość radiowych sterowników oświetlenia montuje się w puszce elektrycznej lub na szynie DIN. Należy pamiętać o dopasowaniu modelu do instalacji – przykładowo sterownik oświetlenia na pilota 230 V nie sprawdza się we współpracy z niskonapięciowymi lampami LED.

Oświetlenie zewnętrzne na pilota
Sterowanie oświetleniem zewnętrznym z pilota funkcjonuje na takiej samej zasadzie, jak kontrolowanie zdalne światła wewnątrz budynku. Warto jednak pamiętać, że każdy element oświetlenia ogrodowego na pilota jest przystosowany do pracy w warunkach zewnętrznych, dlatego nie powinno się tam stosować modeli nieprzygotowanych do użycia na dworze.

Podłączenie: w zależności od wybranego modelu, moduł komunikacji bezprzewodowej może znajdować się w oprawie lub być montowany w puszce czy rozdzielnicy przy zasilaniu oświetlenia ogrodowego. Warto zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta zasięg sterowania oświetleniem zewnętrznym z pilota, ponieważ może się zdarzyć, że ze względu na zbyt słaby sygnał niektóre modele nie sprawdzą się na przykład przy załączaniu światła przy oddalonej od domu furtce.


System sterowania oświetleniem z pilota można stworzyć na kilka sposobów. Najlepiej wybierać rozwiązania po konsultacji z ekspertem, co pozwoli dopasować opcję optymalną pod względem konstrukcji, cech użytkowych i kosztów inwestycji.

Szukasz więcej porad w zakresie budowania systemów automatyki budynkowej? Zajrzyj na blog F&F.