Jak dobrać przekładnik prądowy do licznika energii? Podpowiadamy!
Jedną z wielkości składowych, które mają wpływ na kalkulację zużycia energii, jest pobór prądu elektrycznego. Aby go prawidłowo zmierzyć, często nie wystarcza bezpośredni pomiar amperomierzem. Potrzebny jest wówczas element pośredniczący – przekładnik prądowy. Jak go dobrać do licznika energii?
Przekładniki prądowe do pomiarów rozliczeniowych
W niniejszym artykule przedstawiono podstawy budowy i zasady działania przekładników prądowych oraz ich najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy dobieraniu przekładnika do licznika energii elektrycznej.
Czym jest przekładnik prądowy i jaki jest cel jego stosowania?
Przekładnik prądowy to w istocie specjalny transformator pomiarowy. Głównym celem stosowania przekładników prądowych jest wykonywanie pomiarów prądu elektrycznego w takich obwodach, w których mierzone wartości przekraczają zakresy pomiarowe przyrządów przeznaczonych do bezpośredniego pomiaru prądu. Tak jak klasyczny transformator dwuuzwojeniowy, przekładnik prądowy zapewnia bezpieczną separację galwaniczną pomiędzy docelowym obiektem pomiarów prądu, na przykład szynoprzewodami w rozdzielnicy głównej budynku a ustrojem przyrządu pomiarowego.
Budowa i zasada działania przekładnika prądowego
Zasada działania przekładnika prądowego praktycznie nie różni się od zasady działania zwykłego transformatora. Konstrukcja przekładników prądowych opiera się na rdzeniu, który najczęściej jest wykonywany z materiałów ferromagnetycznych. Na rdzeń przekładnika prądowego są nawinięte dwa uzwojenia – pierwotne i wtórne. Uzwojenie pierwotne jest włączane bezpośrednio w szereg z obwodem, w którym dokonywany jest pomiar prądu. Uzwojenie wtórne natomiast, zwykle nawijane drutem o mniejszym przekroju względem uzwojenia pierwotnego, ma większą liczbę zwojów i do tego uzwojenia podłącza się ustrój pomiarowy amperomierza lub obwodu prądowego licznika energii elektrycznej F&F.