Jak połączyć zegar programowalny z innymi urządzeniami
Jak połączyć zegar programowalny z innymi urządzeniami?
Niektóre urządzenia i obwody instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych wymagają zautomatyzowanego sterowania ich załączaniem i wyłączeniem. Do takiej automatyzacji najlepiej wykorzystać zegar programowalny. Jak połączyć go z wybranymi urządzeniami?
Zegary sterujące F&F – instrukcja podłączenia i uruchomienia
Niniejszy artykuł prezentuje temat podłączenia, uruchomienia i ustawienia zegara sterującego F&F – na przykładzie modelu PCZ-521.3.
Zegar programowalny – zastosowanie
Zegary programowalne F&F, PCZ-521.2 oraz PCZ-521.3, mogą być zastosowane do sterowania załączaniem i wyłączaniem obwodów i urządzeń elektrycznych, które zostały zaprojektowane pod kątem pracy w trybie przerywanym. Najczęstszą aplikacją dla takich zegarów programowalnych jest sterowanie elektrycznymi podgrzewaczami wody, na przykład w bojlerach i grzejnikach. Zegar programowalny można także wykorzystać do sterowania klimatyzacją, wentylacją jak i roletami. Bazując na tego typu rozwiązaniach, łatwo zoptymalizować zużycie energii i realnie obniżyć rachunki za prąd.
Zegar programowalny PCZ-521 – podłączenie modułu
Zegar programowalny PCZ-521 jest urządzeniem jednokanałowym, co oznacza, że może sterować pojedynczym odbiornikiem energii elektrycznej lub pojedynczą grupą odbiorników energii elektrycznej.
Sposób podłączenia modułu zegara sterującego w rozdzielnicy
Zaciski “1” i “3” podłącza się do fazy 230 V “L” (najczęściej za zabezpieczeniem), a zacisk “4” do szyny neutralnej “N”. Odbiornik jednofazowy, którym chce się sterować z zegara programowalnego, podłącza się pomiędzy zacisk “5” a szynę neutralną “N”. W stanie beznapięciowym, wewnętrzne styki robocze przekaźnika wbudowanego w moduł zegara są rozwarte (NO). Dopuszczalna znamionowa obciążalność prądowa styków wynosi 16 A. Jeśli chce się podłączyć odbiornik o większym poborze prądu znamionowego, należy skorzystać z dodatkowego stycznika.
Fot. Zegar programowalny F&F PCZ-521.3 umożliwia obniżenie rachunków za energię elektryczną.
Zegar programowalny PCZ-521 – uruchomienie
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych połączeń elektrycznych dla zegara programowalnego i odbiornika z niego sterowanego, można włączyć napięcie zasilające. Po włączeniu zasilania zegar uruchamia się, a na wyświetlaczu pojawia się informacja dotycząca nazwy modelu zegara oraz wersji oprogramowania (na przykład dla modelu PCZ-521.3 jest to wersja 3). Następnie wyświetlana jest godzina, która wymaga ustawienia zgodnie z rzeczywistym czasem.
Zegar programowalny PCZ-521 – ustawienie godziny i daty
Po włączeniu zasilania modułu zegara w pierwszej kolejności wyłącza się odbiornik sterowany z zegara. Wyłączenia dokonuje się, naciskając krótko na klawisz “-” na panelu przednim zegara. Naciskając klawisz “MENU”, przechodzi się do ustawienia daty i godziny. Dzień, miesiąc, rok, dzień tygodnia oraz godziny i minuty, ustawia się, nawigując klawiszami “+” i “-”, a ustawione parametry zatwierdza klawiszem “OK”.
Zegar programowalny PCZ-521 – inne funkcje programowalne
Po ustawieniu godziny i daty można rozpocząć korzystanie z kolejnych funkcji programowalnych, jakie oferuje moduł zegara PCZ-521. Należą do nich między innymi: funkcja edytowania i usuwania programów, wybór sposobu programowania (ręczny/automatyczny), wyłączenie funkcji automatycznej zmiany czasu (zimowy/letni), sprawdzenie stanu naładowania baterii, funkcja kalibracji czasu zegara systemowego, regulacja kontrastu wyświetlacza LCD, resetowanie programów i rozkazów.
Wykorzystując powyższe funkcje zegara programowalnego PCZ-521, dysponuje się szerokim zakresem możliwości programowania urządzeń podrzędnych, które sterowane są za pomocą modułu zegara. Łącznie do dyspozycji jest 500 komórek pamięci, w których można zapisać z dokładnością do godzin i minut, w jakie dni i o której godzinie włączyć lub wyłączyć na przykład wentylację pomieszczeń magazynowych lub instalację oświetleniową w szklarni.
Podsumowanie
Zegary programowalne to bardzo dobry wybór – szczególnie przy wysokich kosztach utrzymania budynków z uwagi na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, której ceny przez ostatnie kilka lat zauważalnie wzrosły. Automatyczne sterowanie zasilaniem urządzeń elektrycznych sprawia, że obniża się zużycie energii elektrycznej, a do tego nie trzeba poświęcać czasu na ręczne nadzorowanie pracy tych urządzeń.
Przeczytaj też: Zegar sterujący – zasada działania, rodzaje urządzeń >>
Chcesz poznać więcej szczegółów na temat obsługi i programowania zegarów sterujących F&F, skontaktuj z nami! Udzielimy wszelkiej niezbędnej pomocy i wsparcia technicznego przy doborze, podłączeniu i uruchomieniu modułów automatyki do instalacji elektrycznych niskiego napięcia.