Jaki regulator temperatury wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki regulator temperatury wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowoczesne instalacje grzewcze montowane w domach jednorodzinnych w dużej mierze są obecnie zautomatyzowane. Jednym z kluczowych ich elementów są rozwiązania przeznaczone do regulacji temperatury otoczenia. Choć na pierwszy rzut oka regulator temperatury może wydawać się urządzeniem dość niepozornym, w rzeczywistości pozwala on w sposób bezpieczny i efektywny kontrolować pracę całej instalacji. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, którym zależy zarówno na wygodzie, jak i na obniżeniu kosztów eksploatacji domu czy mieszkania. Regulator temperatury sprawdzi się doskonale nie tylko w warunkach domowych, ale również biurowych oraz przemysłowych.

Czujniki regulatorów temperatury

Regulatory temperatury pokojowe mają wbudowane czujniki temperatury. Mogą to być także urządzenia z czujnikami zewnętrznymi. Czujnik jest odpowiedzialny za mierzenie temperatury w czasie rzeczywistym, która następnie jest porównywana z wartością temperatury zaprogramowaną w regulatorze. W oparciu o te dane regulator temperatury pokojowej decyduje (w zależności od wybranego trybu działania) o włączeniu lub wyłączeniu ogrzewania bądź chłodzenia, aby zachować w pomieszczeniu mieszkalnym zadaną temperaturę. Regulator temperatury z czujnikiem podłączony do danego urządzenia grzewczego umożliwia manualne lub automatyczne ustalenie optymalnych parametrów jego pracy. Elektroniczny regulator temperatury jest w stanie współpracować z dwoma różnymi rodzajami czujników - powietrznymi i/lub podłogowymi. Rozwiązania zautomatyzowane reagują autonomicznie na zmianę warunków zewnętrznych.

Przewodowe i bezprzewodowe regulatory temperatury

Urządzenia stabilizujące temperaturę w instalacji CO dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe regulatory temperatury. Rozwiązania przewodowe do montażu regulatora wymagają poprowadzenie instalacji podtynkowej. Alternatywą są wersje bezprzewodowe, w przypadku których komunikacja odbywa się za pomocą specjalnych nadajników i odbiorników. Wymagane parametry pracy można zaprogramować za pomocą przycisków, pokrętła lub wyświetlacza dotykowego lub bezpośrednio poprzez aplikację zainstalowaną w komputerze lub w smartfonie.

Pod centralne ogrzewanie

Regulator temperatury należy dobierać pod konkretny rodzaj instalacji ogrzewania znajdującej się w domu lub mieszkaniu. W przypadku centralnego ogrzewania sterowanie temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych można powierzyć prostemu rozwiązaniu, jakim jest np. termostat. Jest on montowany na grzejnikach i dla każdego z nich można ustawić preferowaną moc grzania.

Regulator temperatury dla kotła i pompy ciepła

W przypadku kotła grzewczego czy pompy ciepła wybór regulatorów temperatury jest dość duży. Zapewniają one użytkownikom m.in. wpływ na proces powstawania ciepła (np. sterowanie dopływem powietrza do spalania) oraz wiele innych funkcji. W tego typu urządzeniach można zamontować regulator temperatury do pieca, który mierzy temperaturę i umożliwia jej kontrolowanie.

Rozwiązania dla instalacji gazowej

Elektroniczny regulator temperatury to najczęściej wybierane rozwiązanie dla kotła gazowego. Pozwala on nie tylko wybrać określoną wartość temperatury, ale również zaprogramować jej zmiany w cyklu dobowym i tygodniowym. Dzięki temu można uzyskać wymierne oszczędności związane z ogrzewaniem budynku, zwłaszcza gdy zaplanuje się cykliczne obniżanie temperatury w nocy i podczas nieobecności domowników. Regulator temperatury pokojowej zapewnia również możliwość zaplanowania pracy całego systemu grzewczego podczas dłuższej nieobecności domowników. Zaletą regulatorów temperatury z możliwością programowania czasowego jest funkcja dostosowania temperatury w domu do trybu życia użytkowników. Możliwe jest m.in. ustawienie harmonogramu temperatury na cały tydzień, co zapewnia przyjemne ciepło wieczorem i rano, a na czas snu odpowiednio obniżoną temperaturę. Gdy domownicy przebywają w pracy lub szkole czy też wyjeżdżają na kilka dni, możliwe jest ustawienie temperatury minimalnej. Takie rozwiązania nie tylko gwarantują idealny mikroklimat temperaturowy, ale także realne oszczędności.

Rozwiązania inteligentne

Alternatywą dla regulatorów temperatury są systemy inteligentnego budynku, w których istnieje możliwość regulowania temperatury w każdym z pomieszczeń niezależnie, a do tego integrację całej logiki ogrzewania np. z prognozą pogody aby przewidywać zapotrzebowanie na ciepło i załączać/wyłączać ogrzewanie wcześniej lub później. W systemach inteligentnego budynku każde pomieszczenie ma swój indywidualny czujnik temperatury, a wszelkich nastaw (w tym programatora) dokonuje się na aplikacji mobilnej na telefonie lub tablecie.