Przełączniki WB1/WB2 – proste, lecz niezastąpione
Przełączniki WB1/WB2 – proste, lecz niezastąpione
Obecnie coraz głośniej mówi się o aplikacjach z obszaru Internetu Rzeczy, komunikacji bezprzewodowej czy rosnącym znaczeniu robotów w dobie energicznie rozwijającego się Przemysłu 4.0. W wyniku tak dużego zainteresowania najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi łatwo zignorować tak ważne elementy, jakimi są we współczesnej technice elektromechaniczne przełączniki dwu- i trójpozycyjne mające szerokie zastosowanie - na przykład w automatyce przemysłowej. Dziś trochę więcej o samych przełącznikach, a także o konkretnych modelach WB1 i WB2, dostępnych w ofercie F&F.
Może i przełączniki elektryczne nie są tak mocno promowane, jak inne nowoczesne technologie, to jednak są one nadal powszechnym i ważnym elementem interfejsu użytkownika w niemal każdego rodzaju produktach elektronicznych, elektrycznych oraz mechanicznych. Przełącznik dwupozycyjny można spotkać zarówno w najnowszych telefonach komórkowych, jak i w maszynach i pojazdach przemysłowych.
Głównym zadaniem standardowego przełącznika jest łączenie obwodów elektrycznych z wykorzystaniem styków, które poruszane są za pomocą mechanizmu uruchamiającego. Pomysł wydaje się dość prosty, jednak w praktyce rodzi to konieczność stosowania w tym zakresie wielu wersji typów i rozwiązań mechanicznych.
Rodzaje przełączników
Dostępne na rynku przełączniki dwupozycyjne i trójpozycyjne oferują bardzo szerokie zastosowanie, głównie dzięki dużej liczbie kombinacji biegunów i przełożeń, rozwiązań mechanizmu przełączającego i siłownika, a także ze względu na wiele różnych typów elementów dopasowanych do specyficznych, konkretnych zastosowań. Poza elementami manualnymi, jak np. włącznik oświetlenia, na rynku dostępne są również modele specjalne, w których przełączenie może odbywać się automatycznie.
Tego typu elementy załączane są na skutek zmiany ciśnienia oraz temperatury, przepływu, natężeniem prądu czy też napięciem i siłą, dzięki czemu możliwe jest sterowanie pracą maszyn w systemach automatycznych. Mogą być one także budowane z użyciem termostatów, presostatów, konstrukcji bezpieczników, wyłączników krańcowych itp. W tej grupie znalazły się również przełączniki przepływowe czy czujniki poziomu cieczy. Są one wykorzystywane głównie w układach hydraulicznych, przemyśle chemicznym oraz systemach klimatyzacji i wentylacji.
Przełączniki specjalne
Wyspecjalizowanymi przełącznikami są przekaźniki, które dają możliwość sterowania obwodami dużej mocy z użyciem sygnału sterującego. Sygnał ten, dzięki elektromagnesowi, wywołuje zamknięcie styków obwodu wykonawczego (lub rozwarcie w wersji NC), co z kolei pozwala na bezpośrednie sterowanie obciążeniem dużej mocy. Przekaźniki mogą być elektromechaniczne lub półprzewodnikowe, czyli takie nieposiadające ruchomych styków. Pozwala im to zapewnić większą trwałość, lepszą ergonomię pracy (są bezgłośne), jednak najczęściej mają tylko jeden styk wyjściowy typu NO.
Przełączniki WB1/WB2
Przełącznik elektryczny dwupozycyjny, niekiedy nazywany również kołyskowym, to rodzaj przycisku o kształcie kołyski, którego poszczególne pozycje oznaczają jego różne stany.
Przełączniki dwupozycyjne oraz trójpozycyjne stosuje się najczęściej jako włączniki lub wyłączniki różnych urządzeń korzystających z energii elektrycznej. Podobne elementy stosujemy na co dzień np. podczas włączania lampki nocnej, światło w pomieszczeniu czy opuszczając szybę w samochodzie.
W ofercie F&F znajdują się różnego typu przełączniki, w tym włącznik dwupozycyjny, trójpozycyjny, podświetlany czy przelotowy. Przełącznik kołyskowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów przycisków.
Przełącznik dwupozycyjny z lampką WB1 od F&F to prosty włącznik 0-1 przeznaczony do montażu na szynie TH-35. Wykorzystywany w rozdzielni w celu załączenia lub rozłączenia obwodu elektrycznego. Zasilania następuje po naciśnięciu na symbol „1”, natomiast rozłączenie – poprzez naciśnięcie na „0”.
Maksymalny prąd obciążenia to 16 A 250 V AC. Przyłącza na zaciski śrubowe 2,5 mm2. Stopień szczelności przełącznika WB-1R to IP20. Zajmuje 1 moduł w rozdzielni na szynie DIN. Przełącznik WB1 wyposażony jest w lampkę sygnalizującą obecność napięcia. Lampka świeci w kolorze czerwonym.
Przełącznik WB2 to element trójpozycyjny I-0-II przeznaczony do montażu na szynie 35 mm. Przełącznik ten, wyposażony w lampkę sygnalizującą obecność napięcie, może pracować przy maksymalnym obciążeniu prądu wynoszącym 16 A 250 V AC.