Aby oszacować, dobrze jest skasować. Funkcja resetu w licznikach zużycia energii elektrycznej

Aby oszacować, dobrze jest skasować. Funkcja resetu w licznikach zużycia energii elektrycznej

Aby oszacować, dobrze jest skasować. Funkcja resetu w licznikach zużycia energii elektrycznej

Liczniki zużycia energii elektrycznej to dla większości z nas narzędzia do rozliczenia zużycia prądu z zakładem energetycznym. W określonych odstępach czasu przychodzi inkasent, spisuje stan licznika, na tej podstawie otrzymujemy fakturę do zapłaty. Coraz częściej jednak "czynnik ludzki" nie jest nieodzowny. Zużycie energii jest odczytywane i ewidencjonowane zdalnie. Wszystko to dzięki zaawansowanym systemom do przekazywania i analizy danych, których podstawowym elementem są inteligentne liczniki prądu. Dzięki takim systemom odbiorcy energii elektrycznej nie muszą już czekać na inkasenta. Dotyczy to np. mieszkańców bloków, w których liczniki główne nie znajdują się w miejscach ogólnie dostępnych. Kolejna korzyść, to dostęp do danych na swoim koncie na portalu internetowym lub jeszcze dogodniej- poprzez aplikację na smartfonie lub iPhonie. Wszystko to są jednak dane z głównego licznika prądu. Czy jego wskazania wystarczą, aby w prosty sposób zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w domu?

Licznik główny zużycia energii elektrycznej i kontrolne liczniki prądu

Główny licznik zużycia energii elektrycznej

Główny licznik prądu instalowany jest przez zakład energetyczny. Dopuszczenie urządzenia- licznika do takiego zastosowania wymaga spełnienia wielu określonych prawem wymogów. Potwierdzają je uzyskane certyfikataty. Począwszy od parametrów technicznych, takich jak dokładność pomiarów, po wygląd obudowy ( np. obligatoryjny wyświetlacz LCD). Licznik po zainstalowaniu jest plombowany. Poza możliwością odczytu danych na wspomnianym wyświetlaczu nie mamy do niego fizycznego dostępu.

Kontrolne liczniki zużycia prądu

Kontrolny licznik prądu możemy założyć w każdej chwili i w każdym miejscu. Jego założenie nie wymaga zgody zakładu energetycznego ani udziału instalatora-pracownika tego przedsiębiorstwa. Liczniki pomocnicze pozwalają nam kontrolować wskazania liczników głównych (w przypadku dużych przedsiębiorstw). Służą również do kontroli zużycia prądu np. w poszczególnych pomieszczeniach, halach produkcyjnych, obiektach pod wynajem (mieszkania, domki, magazyny, powierzchnie handlowe). Jakość ich odczytów nie ustępuje w większości przypadków licznikom głównym, dlatego pozwalają w wiarygodny sposób oszacować koszty zużytego prądu. Większość posiada certyfikaty MID, co jest istotne w przypadku rozliczeń z podnajemcami. Odczyty certyfikowanych liczników mogą bowiem stanowić podstawę do wystawiania rachunków i faktur.

Czy można kasować licznik zużycia energii elektrycznej?

Zasadniczo nie ma możliwości skasowania licznika głównego ani liczników kontrolnych, choć te ostatnie instalujemy dla własnych potrzeb i mamy do nich swobodny dostęp. Ponadto, co by nam dało skasowanie licznika? Stracilibyśmy wszystkie dane pomiarowe. Skoro nie możemy i nie powinniśmy zerować wskazań licznika, jak sprawdzić pobór energii o różnych porach przez różne urządzenia? Można to zrobić ręcznie. Wymaga to kilku czynności i zanotowania kilku wskazań licznika. Musimy spisać stan licznika, włączyć kontrolowane urządzenie na określony czas, wyłączyć i porównać dane z analogicznym czasem bez załączonego interesującego nas urządzenia. Brzmi zawile i w praktyce takie postępowanie jest żmudne i czasochłonne przy większej ilości takich pomiarów. Jeżeli chcemy kontrolować zużycie prądu przez dodatkowe urządzenia lub w określonych cyklach czasowych, porach dnia i nocy itp., warto sięgnąć po kasowalne liczniki zużycia energii elektrycznej.

Kasowalne liczniki zużycia energii elektrycznej

To w końcu można, czy nie można wyzerować licznik prądu? Wskazań licznika podstawowego skasować nie możemy, ale wolno nam kasować liczniki pomocnicze, o ile producent urządzenia przewidział takie rozwiązanie. Takie liczniki nazywamy licznikami kasowalnymi lub licznikami prądu z możliwością resetu. Lub krótko- licznikami prądu z resetem. 

Jak zatem wyzerować licznik prądu?

Liczniki zużycia energii elektrycznej z resetem wyposażone są w wyświetlacze. Na nich wyświetlane są mierzone wartości oraz wskazania licznika podstawowego oraz pomocniczego (kasowalnego). Tę ostatnią pozycję w każdej chwili można wyzerować i tym samym licznik pomocniczy zacznie mierzyć zużycie prądu od momentu wyzerowania do chwili, gdy go ponownie zresetujemy. Nasze działania nie mają wpływu na wskazania licznika podstawowego, który niezależnie od tego cały czas pracuje.

Kasowalne (z resetem) liczniki prądu. Propozycje

WZE-1 RST

Licznik energii z resetem WZE-1 RST to licznik przeznaczony do pracy w sieci jednofazowej. Umożliwia pomiar prądów do 80 A. Wyposażony jest w dwurzędowy wyświetlacz, na którym odpowiednio zobaczymy: na górze wskazania licznika pomocniczego, w dolnym rzędzie wskazania licznika głównego. WZE-1 RST mierzy energię czynną pobraną (kWh)

WZE-3 RST

Licznik energii elektrycznej z resetem WZE-3 RST sprawdzi się w instalacjach trójfazowych. Przystosowany jest do pracy z większymi prądami (3x100A). Mierzy energię czynną pobraną oraz moc czynną. Na wyświetlaczu LCD kolejno zobaczymy: energię czynną pobraną, wskazania licznika pomocniczego, bierzący pobór mocy. Co ważne, kasowalny licznik zużycia energii elektrycznej WZE-3 RST posiada certyfikat MID. Oznacza to m.in. że na podstawie jego wskazań można rozliczać się i wystawiać faktury np. podnajemcom.

Oba urządzenia posiadają wyjścia impulsowe, co umożliwia podłączenie urządzeń sczytujących impulsy generowane przez liczniki. Podobnie zarówno obudowa WZE-1 RST, jak i WZE-3 RST przystosowane są do zakładania plomb. Oba urządzenia łączy również 5-letnia gwarancja producenta, F&F Filipowski.