Jak podłączyć łącznik schodowy?
Rodzaje i zastosowanie łączników schodowych
Łączniki schodowe można podzielić ze względu na:
- liczbę obsługiwanych punktów oświetleniowych (łącznik schodowy pojedynczy, podwójny lub potrójny),
- sposób montażu (natynkowy, podtynkowy).
Światło schodowe stosuje się nie tylko w przestrzeni klatek schodowych, ale także w przedpokojach, korytarzach, ciągach komunikacyjnych czy po prostu dużych pomieszczeniach. Połączenie schodowe świetnie sprawdzi się też na przykład w sypialni, umożliwiając choćby włączenie światła przy drzwiach i zgaszenie go w łóżku. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać prawidłowe podłączenie łącznika schodowego.
Alternatywy dla łącznika schodowego
Łączniki schodowe to praktyczna opcja, jednak kwestię oświetlenia na schodach można rozwiązać także na inne sposoby. Przykładem może być łącznik schodowy czasowy (po kliknięciu światło pozostaje włączone przez ustalony czas) albo system automatyczny z czujnikiem ruchu. Świetną alternatywą są też przekaźniki bistabilne, takie jak BIS-411-LED, który może współpracować z instalacją oświetleniową LED zasilaną napięciem 24 V.
Jak podłączyć łącznik schodowy?
Montaż łączników schodowych nie jest skomplikowany – wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach. Sprawdź, jak wykonać podłączenie łącznika światła schodowego.
Gdzie umieścić kontakty łącznika schodowego?
Rozmieszczenie przełączników do łącznika schodowego powinno być uzależnione od budowy pomieszczenia oraz potrzeb. Oznacza to, że przykładowo na schodach należy umieścić przełączniki na ścianach, w miejscach, w których włączenie oświetlenia będzie intuicyjne (na przykład na przeciwko poręczy, ponad pierwszym stopniem). W korytarzu przyciski łącznika powinny znaleźć się na przeciwległych końcach, natomiast w sypialni warto umieścić przełączniki przy łóżku i drzwiach – tam, gdzie najwygodniej będzie z nich korzystać.