Jaki sterownik do rolet wybrać?
Automatyczne sterowanie roletami w inteligentnym domu – zalety
Wykorzystanie automatycznego sterownika rolet to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ono wygodne – ręczne podnoszenie i opuszczanie rolet za każdym razem wymaga sporo siły, co może być problemem na przykład dla osób starszych czy niepełnosprawnych albo dla dzieci. Sterowanie roletami przy pomocy specjalnego urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe, tym bardziej, że wiele modeli umożliwia zaprogramowanie ruchu rolet tak, że nie trzeba nawet pamiętać o zasłanianiu okien na noc i odsłanianiu ich rano. Dodatkowo takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo w domu, zapobiegając włamaniu w momencie, kiedy zapomni się o zasunięciu rolet – w odpowiednim momencie „zasuną się same”. Konsekwentne zasłanianie okien w zimniejszych momentach dnia obniża też zużycie energii, ponieważ minimalizuje ucieczkę ciepła przez szyby. I odwrotnie latem – w upalne dni rolety „pilnują”, aby wnętrze nie przegrzewało się, co z kolei obniża rachunki za używanie klimatyzacji.
Jaki sterownik do rolet wybrać – kryteria doboru
Nie istnieje sposób sterowania roletami, który będzie idealny dla wszystkich – sterowniki do rolet najlepiej dobierać na podstawie potrzeb i preferencji użytkowników. Przykładowo, jeżeli ktoś nie lubi korzystać ze smartfona, nawet najlepszy włącznik do rolet kontrolowany przez aplikację mobilną okaże się dla tej osoby zapewne nietrafionym wyborem.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas wybierania sterownika do rolet warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- kompatybilność z danym modelem rolet (zamontowanym wewnątrz silnikiem),
- sposób sterowania roletami (przewodowo, radiowo, za pomocą pilota, poprzez moduł sterujący, przez aplikację na telefon etc.),
- dostępne funkcje (możliwość integracji z innymi systemami czy programowania czasowego),
- sposób montażu,
- zasięg (co jest szczególnie istotne w dużym domu),
- liczba odbiorników, które może obsłużyć sterownik (jeżeli planowane jest sterowanie więcej niż jednymi roletami),
- jakość wykonania i opinie danej marki – awaryjny lub wadliwie działający sterownik do rolet oznacza więcej kłopotów niż pożytku.
Rodzaje dostępnych sterowników
Dostępne na rynku sterowniki do rolet zewnętrznych i wewnętrznych dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób obsługi. Najbardziej popularne są sterowniki rolet radiowe, przewodowe i na podczerwień.
Sterowniki do rolet radiowe
Wykorzystują one technologie posługujące się falami radiowymi. Do tej grupy można zaliczyć między innymi: