Inteligentny ogród – urządzenia i koszty
Automatyczny system nawadniania ogrodu, inteligentne zarządzanie urządzeniami ogrodowymi, zdalne sterowanie oświetleniem... Sprawdź, jakie możliwości daje współczesna technologia smart, jakiego rodzaju sprzęt jest do tego potrzebny oraz ile kosztuje nowoczesna automatyka ogrodowa.
Współczesna automatyka ogrodowa – systemy i możliwości
Technologia smart umożliwia lepsze niż kiedykolwiek zautomatyzowanie opieki nad działką. Inteligentny ogród domowy może być wyposażony w zdalnie sterowane oświetlenie, automatyczne zraszacze, a nawet przeciwoblodzeniowe podgrzewanie podjazdu czy ogrzewany taras – wybór rozwiązań jest ogromny i zależy wyłącznie od wyobraźni inwestora. Współczesne urządzenia wykonane w technologii smart są wyposażone w czujniki i układy logiczne, które nie tylko automatyzują czynności podejmowane w ogrodzie, ale też potrafią reagować na zmieniające się warunki (na przykład pogodowe) i uczyć się lepszego działania na podstawie dostarczanych do systemu danych.
Jak sterować inteligentnym ogrodem?
Jednym z najwygodniejszych i najłatwiejszych sposobów kontrolowania różnych instalacji w inteligentnym ogrodzie jest sterowanie bezprzewodowe. Po podłączeniu różnych elementów (na przykład zraszaczy czy lamp) do systemu, możliwe jest zdalnie sterowanie oświetleniem w ogrodzie czy jego automatyczne nawadnianie. Co ważne, takie rozwiązanie nie wymaga ingerowania w strukturę budynku – w celu umożliwienia zdalnego kontrolowania odbiorników stosuje się przekaźniki do tradycyjnych instalacji elektrycznych. Po ich zamontowaniu można sterować urządzeniami przy pomocy pilotów, breloków lub przycisków nadających sygnał radiowy (w wielu systemach również na przykład przez aplikację na telefon).
Możliwe jest też podłączenie programatorów czasowych, które uruchamiają poszczególne odbiorniki w pożądanych momentach. Innym rozwiązaniem są urządzenia wykonane w technologii smart z wykorzystaniem różnych czujników – na przykład oświetlenie ogrodowe z sensorami zmierzchu, które automatycznie włącza się po zapadnięciu zmroku. Oczywiście wszystkie powyższe opcje mogą być łączone ze sobą, tworząc responsywny i elastyczny system inteligentnego ogrodu.
Inteligentny system nawadniania ogrodu
Automatyczny system podlewania ogrodu pozwala na nawadnianie roślin bez konieczności ręcznego operowania konewką lub wężem i pamiętania o każdym fragmencie działki. To nie tylko wygodne, ale także oszczędne oraz praktyczne rozwiązanie: można zaprogramować sterownik do zraszaczy w taki sposób, by każda roślina otrzymywała wodę w takiej ilości i tak często, jak tego potrzebuje.
Urządzenia do automatycznego nawadniania ogrodu
Instalacja umożliwiająca sterowanie nawadnianiem składa się z:
- urządzeń dostarczających wodę (na przykład automatyczne zraszacze ogrodowe lub linie kroplujące połączone ze zbiornikiem wody albo instalacją wodno-kanalizacyjną, a także ze sterownikiem nawadniania); są one wyposażone w elektrozawory, umożliwiające sterowanie elektryczne,
- sterownika nawadniania, który kontroluje działanie urządzeń dostarczających wodę do ogrodu; taki sprzęt najczęściej posiada programator czasowy lub moduł komunikacji bezprzewodowej, co umożliwia ustawienie harmonogramu zraszania lub zdalne podlewanie ogrodu po wysłaniu odpowiedniego sygnału do systemu (na przykład naciśnięciu odpowiedniego przycisku).
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest połączenie całego systemu z instalacją elektryczną budynku – nie trzeba wówczas troszczyć się o dostarczenie dodatkowego zasilania. Dobrym