Urządzenia kontrolno-pomiarowe w magazynie - co i czym warto mierzyć?

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w magazynie - co i czym warto mierzyć?

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w magazynie – lista 3 obowiązkowych pozycji
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat szeroko rozumiany przemysł i produkcja dóbr materialnych rozwijają się w zawrotnym tempie. Powstają kolejne, coraz bardziej rozbudowane zakłady, przedsiębiorstwa, fabryki, które zatrudniają coraz więcej ludzi, a czynnik ludzki na tych polach ma piramidalne znaczenie dla takich aspektów jak działania badawczo-rozwojowe, produkcyjne, a także te związane z efektywnością łańcucha dostaw, który obejmuje zaawansowane działania logistyczne. Oprócz odpowiednio zaplanowanej trasy transportu, niemniej ważnym czynnikiem jest prawidłowy proces funkcjonowania magazynów, sortowni i terminali przeładunkowych. W jaki sposób można korzystnie wpłynąć na efektywność spedycji i logistyki na jednym z jej poziomów? Zdecydowanie instalując urządzenia kontrolno-pomiarowe w magazynie!

Wpływ urządzeń pomiarowych na efektywność i bezpieczeństwo pracy magazynu
Niniejszy artykuł przedstawia kilka ważnych aspektów związanych z efektywnością i bezpieczeństwem pracy w magazynach towarowych wraz z odniesieniem do produktów F&F. Omówione w tym artykule urządzenia pomiarowe obejmują liczniki impulsów i energii elektrycznej, a także czujniki i przetworniki pomiarowe wielkości nieelektrycznych.

Urządzenia kontrolno-pomiarowe w magazynie – sposób na zwiększenie efektywności procesów logistycznych
Jakość procesu magazynowania w finalnym rozrachunku rzutuje na właściwe zarządzanie zapasami oraz dostarczanie towaru do klientów końcowych – zarówno do osób prywatnych, jak i do firm. Oprócz samego czynnika ludzkiego, polegającego między innymi na odpowiednim planowaniu poszczególnych etapów magazynowania, wpływ na całość procesu ma też dobranie odpowiedniego wyposażenia magazynu i urządzeń kontrolno-pomiarowych do niego. W tym ostatnim obszarze potrzeby firm realizuje F&F. Przyjrzyjmy się, jakie przykładowe urządzenia kontrolne marki F&F mogą sprawić, że jakość funkcjonowania magazynów będzie lepsza.
Urządzenia pomiarowe do sprawdzania warunków środowiskowych na terenie magazynu
Magazynowanie różnych towarów bardzo często wymaga zapewnienia odpowiednich warunków środowiskowych, to jest właściwej temperatury i wilgotności powietrza – na poziomie zgodnym z wymaganiami producenta. Szczególnie ważne to jest w przypadku magazynowania żywności, napojów i produktów leczniczych (lekarstw oraz wyrobów medycznych).

Fot. Urządzenie kontrolno-pomiarowe do magazynu – przetwornik pomiarowy wilgoci i temperatury.
Aby mieć parametry środowiskowe pod kontrolą w czasie rzeczywistym, zdecydowanie warto zainstalować w magazynie urządzenia pomiarowe w postaci przetworników pomiarowych z wbudowanymi czujnikami. Przykładem takiego urządzenia jest moduł MB-AHT-1. Pomiar temperatury jest realizowany w zakresie od -40°C do +70°C, a pomiar wilgotności w zakresie od 0% do 100%. Moduł zapewnia wsparcie dla protokołu komunikacyjnego MODBUS RTU poprzez port RS-485.
Przyrządy kontrolno-pomiarowe do szacowania mocy przerobowej magazynu
Aby miarodajnie oszacować efektywność pracowników oraz urządzeń automatyzujących pracę magazynu (na przykład taśmociągów) na określonym odcinku czasowym, warto mieć wgląd w liczbę paczek opuszczających magazyn.

Fot. Urządzenie kontrolno-pomiarowe do magazynu – czterokanałowy, jednokierunkowy licznik impulsów F&F
Z tego względu pomocne będzie wyposażenie magazynu w odpowiednie urządzenia pomiarowe, takie jak na przykład czterokanałowy licznik impulsów MB-LI-4. Jest to licznik jednokierunkowy, który może niezależnie zliczać sygnały z maksymalnie czterech źródeł jednocześnie. Źródłem wyzwalającym zliczenie impulsu może być sygnał z zewnętrznego czujnika optycznego wykrywającego przemieszczające się przedmioty po taśmociągu. Licznik może zliczyć maksymalnie do około 4,29 mld impulsów. Po przekroczeniu tej liczby następuje wyzerowanie i zliczanie impulsów rozpoczyna się od początku. Takie rozwiązanie pomaga oszacować wydajność pracy dużego magazynu, przez który przechodzi kilka tysięcy przesyłek dziennie – nawet na przestrzeni kilku lat!
Urządzenia kontrolne mierzące natężenie światła w magazynie
Przy każdym rodzaju wykonywanej pracy, zarówno fizycznej jak i umysłowej, kluczowe znaczenie ma prawidłowe przystosowanie stanowiska pracy. Jednym z czynników, który to warunkuje, jest prawidłowo dobrane natężenie oświetlenia mające duży wpływ nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo pracy. Jest to szczególnie ważne, kiedy przestrzeń magazynowa ma słabe doświetlenie z zewnątrz światłem naturalnym, dlatego zazwyczaj prawidłowo zaprojektowany magazyn musi mieć także odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne.

Fot. Urządzenie kontrolno-pomiarowe do magazynu – czujnik do pomiaru natężenia oświetlenia F&F

Poziom jasności światła można także monitorować za pomocą dedykowanych urządzeń pomiarowych, takich jak na przykład przetwornik MB-LS-1. Przetwornik ten, za pomocą wbudowanego czujnika, odbiera wartość natężenia oświetlenia raz na sekundę i przetwarza ją na postać cyfrową. Dane z przetwornika mogą być przesłane za pomocą protokołu MODBUS RTU do urządzeń nadrzędnych w celu wyregulowania natężenia światła w razie zaistnienia takiej konieczności.
***
Efektywność funkcjonowania magazynu towarów zależy zarówno od czynnika ludzkiego, jak i od specyfiki urządzeń pomiarowych, które mają za zadanie pomagać człowiekowi oraz zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo w prawidłowym współprowadzeniu działań logistycznych. Jeśli chcesz poznać inne urządzenia, które pomogą w zwiększeniu efektywności pracy magazynu, zapraszamy do kontaktu z działem wsparcia technicznego F&F. Zachęcamy także do zapoznania się z treścią naszego artykułu Zdalny monitoring zużycia energii – elementy konieczne do budowy systemu.