Co warto wiedzieć o automatach (czujnikach) zmierzchowych?
Automaty zmierzchowe nazywane są również wyłącznikami/włącznikami zmierzchowymi lub – potocznie – zmierzchówkami. Często pojawia się też określenie czujnik zmierzchu. Wszystkie te nazwy odnoszą się do urządzenia, które załącza i wyłącza inne odbiorniki w zależności od natężenia światła naturalnego. Warunkiem ich poprawnego działania jest stały dostęp do światła dziennego. Czujniki zmierzchu najczęściej są stosowane do załączania oświetlenia po zapadnięciu zmroku.
Zasada działania czujników zmierzchowych
Włącznik zmierzchowy jest wyposażony w fotorezystor. Fotorezystor analizuje poziom natężenia światła dziennego. Spadek jego natężenia powoduje wzrost rezystancji w fotorezystorze. Załączony zostaje przekaźnik. Przekaźnik powoduje doprowadzenie energii elektrycznej do odbiornika podłączonego do włącznika zmierzchowego. Oświetlenie zostaje włączone.
Pojawienie się porannych promieni słońca wymusza odwrotną pracę wyłącznika zmierzchowego. Zwiększony poziom natężenia światła naturalnego wywołuje spadek rezystencji w fotorezystorze. Następuje wyłączenie przekaźnika i w rezultacie wyłączenie oświetlenia.
Zastosowanie czujników zmierzchowych
Najczęstsze zastosowanie automatów zmierzchowych to:
- sterowanie podświetlanymi reklamami,
- oświetlenie witryn sklepowych,
- włączanie po zmierzchu oświetlenia w ogrodach, parkach,
- doświetlanie podjazdów i ścieżek.