Prosty montaż przekaźników bistabilnych dopuszkowych i na szynie
Ogromną zaletą przekaźników bistabilnych jest prostota instalacji i redukcja ilości przewodów. Do jednego przekaźnika można podłączyć wiele przycisków – połączonych ze sobą równolegle. Bez względu na ilość przycisków, zawsze prowadzimy tylko dwa przewody: od przycisku do przycisku i finalnie do przekaźnika. Jeśli nie doprowadziliśmy gdzieś zasilania, a chcemy mimo to rozbudować istniejącą już instalację, wówczas korzystamy ze wspomnianego już sterownika radiowego F&Wave.
Do kompletu przekaźników bistabilnych dopuszkowych i na szynę proponujemy przyciski szklane, które doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.
Jak włączać światło z wielu miejsc w domu? Zalety przekaźników impulsowych.
Przekaźniki bistabilne przeznaczone są do sterowania oświetleniem za pomocą impulsów pochodzących z nieograniczonej liczby przycisków chwilowych. Pozwalają uzyskać efekty niemożliwe do osiągnięcia w klasycznej instalacji oświetleniowej i jednocześnie mogą zastąpić klasyczne łączniki schodowe i krzyżowe. Rozwiązanie to daje pełen komfort użytkowania oświetlenia. Dowolnym przyciskiem włączasz światło i również dowolnym przyciskiem możesz je wyłączyć. W efekcie, dzięki zastosowaniu przekaźników impulsowych, przyciski montujemy w dowolnych miejscach i liczbie. Zasadniczo podnosi to komfort użytkowania oświetlenia w obiekcie.
Funkcje przekaźników bistabilnych
Przekaźniki bistabilne mogą posiadać dodatkowe funkcje. Na tej podstawie wyróżnimy:
Przekaźniki bistabilne hotelowe ( grupowe)
Możliwość sterowania centralnego to ważna i wygodna dla użytkownika funkcja. Przekaźnik realizujący tę funkcję posiada dodatkowe wejścia sterujące, oddzielnie do włączenia i wyłączenia. Wejścia wszystkich przekaźników, które zainstalujemy w domu, można wówczas połączyć. W efekcie uzyskujemy możliwość centralnego sterowania wszystkimi zintegrowanymi w ten sposób urządzeniami. Jest to bardzo pożyteczna funkcja - wystarczy jedno naciśnięcie przycisku i jesteśmy spokojni, że wyłączyliśmy wszystkie światła w domu lub w biurze.
Przekaźniki bistabilne z wyłącznikiem czasowym (funkcją czasową)
Za pomocą jednego, tego samego przycisku, możesz włączyć światło na określony czas lub włączyć je na stałe. Ułatwi Ci to przekaźnik bistabilny z funkcją czasową. Zasada jest prosta: naciskasz krótko, włączasz światło na ustawiony wcześniej czas (np. 1 minuta, ponieważ więcej czasu na wejście po schodach nie potrzebujesz). Naciskasz dłużej - światło włączy się na stałe (wiesz, że wniesienie po schodach nowo zakupionej kanapy zajmie dłużej, niż minutę). Później jednym naciśnięciem przycisku wyłączasz światło.
Przekaźniki bistabilne świecznikowe (sekwencyjne)
Jeżeli chcesz mieć w domu żyrandol z dzielonym oświetleniem, zastosuj przekaźnik bistabilny świecznikowy (sekwencyjny). Przekaźniki świecznikowe służą do sterowania dwoma obwodami oświetlenia za pomocą jednego przycisku. Jedno naciśnięcie przycisku - włączamy część oświetlenia, drugie naciśnięcie - włączamy pozostałą część, trzecie -włączamy całość. Jedno długie naciśnięcie i wszystkie żarówki gasną. Możliwości jest oczywiście więcej.
Przekaźniki bistabilne z pamięcią stanu
Innym rodzajem urządzeń są przekaźniki bistabilne z pamięcią stanu, które przywracają stan pracy urządzeń sprzed momentu zaniku zasilania.