Co to jest inteligentny dom? Co potrafi inteligentny dom? Co to smart home?
To tylko niektóre z wielu zapytań w wyszukiwarkach internetowych. Szukamy odpowiedzi, która zweryfikuje często mylne wyobrażenia, które wynosimy np. z filmów. O domach, które są naszpikowane elektroniką. Takich, które żyją własnym życiem i zdarza im się zbuntować przeciwko człowiekowi. Czy to jest właśnie inteligentny dom? Dom, który ma nad nami władzę i narzuca swoje zasady? Dom pełen skomplikowanej elektroniki?
Inteligentny dom, czyli jaki?
Inteligentny, czyli rozumny, bystry, pojętny. Myślący, a w związku z tym reagujący odpowiednio na zjawiska otaczającego świata. Tyle wnioskujemy z definicji. Inteligentne domy sprawiają wrażenie, że wiele dzieje się w nich "samo". Inteligentny dom działa jednak tylko w zakresie wyznaczonym przez człowieka. Realizowane funkcje zależą od urządzeń, które zastosujemy. Jego inteligencja polega na tym, że dzięki sterownikom, przekaźnikom, czujnikom zadziała sam tam, gdzie musielibyśmy coś osobiście uruchomić. Np. opuści wszystkie rolety w domu w wyznaczonych przez nas godzinach lub w reakcji na wskazania czujników. Dodatkowo systemy inteligentnych domów pozwalają na integrację pracy podłączonych urządzeń. Opuszczeniu rolet może więc towarzyszyć np. załączenie klimatyzacji lub wentylacji.
Zestawy inteligentnego domu
Jak działa system inteligentnego domu, widzimy u znajomych, rodziny, w biurze. Dopytujemy, szukamy informacji. Skoro u kogoś się sprawdza, dlaczego nie u nas? Nabytą w ten sposób wiedzę zawsze jednak trzeba zweryfikować. To, co działa u kogoś, nie zawsze będzie funkcjonalne dla nas. Zawsze warto skontaktować się z fachowcami i zasięgnąć opinii specjalistów.
Nie każdy system inteligentnego domu będzie dla nas odpowiedni. Zależy, czego oczekujemy, co już mamy, jaki tryb życia prowadzimy. Może okazać się, że wystarczy nam prosta automatyka domowa. Ważny jest też etap budowy czy urządzania domu. Jeżeli dopiero budujemy, możemy wziąć pod uwagę nie tylko systemy bezprzewodowe, lecz również przewodowe. Kucie ścian na przewody nie narazi nas w tym momencie na bałagan i dodatkowe koszty. Natomiast jeżeli już zdążyliśmy się urządzić, bo w ferworze budowy, wykańczania sposób, w jaki będziemy zarządzać urządzeniami i instalacjami w domu, gdzieś nam po prostu umknął, nic straconego. Z pomocą przyjdą nam bezprzewodowe systemy inteligentnego domu.
Rodzaje systemów smart home
Przewodowe i bezprzewodowe systemy inteligentnego domu
Przewodowe systemy inteligentnego domu działają poprzez poprowadzoną instalację kablową. Natomiast systemy bezprzewodowe nie wymagają prowadzenia dodatkowych instalacji. Działają w oparciu o fale radiowe lub z wykorzystaniem domowej sieci WiFi. Do komunikacji zdalnej, z dużych odległości, wykorzystywana jest usługa chmury.
Co potrafi inteligentny dom?
Dobrze zaplanowany system inteligentnego domu na pewno nie wyręczy nas w skomplikowanych czynnościach domowych. Z pewnością jednak ułatwi ich wykonywanie. Podstawowe funkcjonalności to sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, małym i dużym AGD, podlewaniem ogrodu. Dzięki inteligentnym sterownikom sterujemy również osłonami okien, które posiadają silnik elektryczny. W ten sposób zarządzamy żaluzjami, roletami, markizami, zasłonami. Sterowanie planujemy stosownie do pory roku, pory dnia, warunków atmosferycznych, naszych przyzwyczajeń. Systemy inteligentnego domu to także instalacje alarmowe. Pojedyncze czynności łączymy w grupy, tworząc sceny zdarzeń. Wówczas pracę kilku urządzeń lub obwodów wyzwalać jednym dotknięciem przypisanej ikony w smartfonie. W pewnym zakresie dom może funkcjonować sam, dzięki pracy czujników i programatorów.
Inteligentny dom urządzenia
System inteligentnego domu to przede wszystkim praca sterowników i przekaźników. Dopuszkowe montujemy w puszkach pod przyciskami naściennymi i gniazdkami. Inna opcja to moduły instalowane na szynie w rozdzielnicach. To one bezpośrednio sterują wybranymi urządzeniami w naszym domu. Z inteligentnymi systemami możemy zarządzać domem w sposób tradycyjny, za pomocą przycisków naściennych. Także za pomocą pilotów lub paneli sterujących. Atrakcyjnym rozwiązaniem systemów smart home jest na pewno cały dom w jednej aplikacji smart home.
Niektóre systemy inteligentnych domów wymagają jednostki centralnej. Taki serwer zbiera i przekazuje informacje do przekaźników. Innym rozwiązaniem jest komunikacja bezpośrednia.
Inteligentny dom zestawy od polskiego producenta F&F Filipowski
Masz pomysł na inteligentny dom? Wiesz już, czym chciałbyś sterować, jaki efekt osiągnąć? Prezentujemy systemy, które znajdziesz w ofercie polskiego producenta F&F Filipowski.
Przewodowy system inteligentnego domu F&Home
Przeznaczony do nowo powstających mieszkań i budynków. Lub takich, w których przeprowadzamy gruntowny remont, łącznie z wymianą instalacji. Budowa systemu F&Home wymaga rozprowadzenia przewodów. Kable prowadzimy w ścianach, sufitach, nawet w podłogach. Z tego właśnie powodu funkcje przewodowego systemu smart home trzeba dobrze przemyśleć. I zaplanować odpowiednio wcześniej, aby nie czynić szkód we własnym, już urządzonym domu. Moduły systemu znajdują się na szynie, w rozdzielnicy. Zarządzanie domem odbywa się za pomocą montowanego w ścianie panelu sterującego. Także za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. Alternatywą dla panelu sterującego jest zastosowanie modułu mH-Developer. Zaprojektowany z myślą o inwestycjach deweloperskich, moduł równie dobrze sprawdza się w inwestycjach indywidualnych. Jako urządzenie, dzięki któremu uzyskujemy system inteligentnego domu w podstawowym zakresie (patrz poniżej). Inna opcja to wykorzystanie modułu mH-Developer jako jednostki centralnej przewodowego systemu inteligentnego domu F&Home.
Przewodowy system smart home dla deweloperów mH-Developer
Wśród naszych propozycji inteligentnej automatyki znajduje się projekt dla deweloperów. To mH-Developer. Moduł oferuje podstawowe funkcje systemu smart home. Umożliwia sterowanie światłem, ogrzewaniem, gniazdami elektrycznymi. Także zdalne. Takie dodatkowe wyposażenie na pewno zwiększy atrakcyjność nieruchomości. Zakres działania mH-Developer można zwiększyć za pomocą modułów rozszerzeń F&Home. Pamiętamy jednak o tym, że jest to system działający "po kablu". Dodanie kolejnych funkcji jest zatem związane z rozprowadzeniem kolejnych przewodów.
Bezprzewodowy system inteligentnego domu F&Home Radio
Możesz się na niego zdecydować w każdej chwili. Zestaw F&Home Radio tworzą sterowniki, przekaźniki, jednostka centralna oraz aplikacja na urządzenia mobilne. Zarówno moduły, jak i serwer występują w dwóch wersjach montażowych. Montujemy je w puszkach lub na szynie DIN. Komunikacja bezprzewodowa przebiega z wykorzystaniem fal radiowych. F&Home Radio wykorzystuje autorskie, podwójne Radio Long Range. Zapewnia ono stabilne działanie systemu oraz skuteczną transmisję danych w zasięgu do 350 m. Do sterowania poza aplikacją i przyciskami naściennymi (także szklanymi dotykowymi) można wykorzystać pilota F&Home Radio. Po zamontowaniu sterowników, ich pracę ustawiamy w Konfiguratorze. Całość zatwierdzamy w aplikacji F&Home Radio.
Inteligentny dom przykłady działania
Oświetlenie w inteligentnym domu
Kilkadziesiąt lat temu wchodząc do jakiegokolwiek pomieszczenia, włączaliśmy światło (żyrandol) naściennym przyciskiem i gotowe. Dodatkowo nastrój podkreślały lampy stojące lub nocne. Które też należało włączyć, podchodząc do nich. Jak to wygląda dzisiaj? Bez względu na to, czy nasz dom jest inteligentny, czy nie, oświetlenie pełni funkcję nie tylko użytkową. Wykorzystujemu światło również jako element dekoracyjny. Oświetlenie wewnętrzne, czyli oświetlenie sufitowe, kinkiety na ścianach, oprawy schodowe podświetlające stopnie, podświetlenia szafek kuchennych, mebli, elementów dekoracyjnych.... Oświetlenie na zewnątrz, podświetlenie schodów, podjazdów, ścieżek w ogrodzie, roślin.... Żarówki, świetlówki, paski LED. Światło o barwie ciepłej lub zimnej, światło kolorowe... Można tak pewnie długo wymieniać. Natomiast w każdym przypadku trzeba podejść do włącznika, żeby włączyć i wyłączyć. Ręcznie wyregulować kolor, jasność. Wygodnie? Niekoniecznie. Podobnie w pewnych rutynowych czynnościach. Codziennie szukamy optymalnej jasności światła dla usypiającego dziecka czy przy oglądaniu TV. Drażni nas zbyt mocne światło, gdy wstajemy w jesienny pochmurny poranek. Biegamy wokół domu i po ogrodzie, włączając świąteczne oświetlenia... A gdyby tak jedynie dotknąć odpowiedniej ikony na ekranie smartfona, aby włączyć dziecku światło o odpowiedniej jasności? I jeszcze dodatkowo uruchomić delikatną muzykę? Albo nie wychodząc z domu jednym dotknięciem włączyć całe świąteczne oświetlenie na zewnątrz? Takie możliwości i wiele innych dają nam systemy inteligentnego domu. Włączamy punkty świetlne pojedynczo lub w grupach. Możemy oświetlić kilka pomieszczeń jednocześnie lub tylko jedno. Ściemniamy, zmieniamy kolor. Możemy to zrobić osobiście, definiując i zapisując tzw. sceny. Uruchamiamy je w razie potrzeby za pośrednictwem panelu naściennego lub aplikacji na smartfonie. W tym drugim przypadku możemy to uczynić w każdej chwili. Zarówno będąc w domu, jak i przebywając poza nim. Oświetlenie w inteligentnym domu może też działać samo. Wyzwalane jest wówczas pracą czujników ruchu oraz zegarów sterujących. Jeżeli takie są nasze oczekiwania, dzięki czujnikom ruchu światło będzie podążać za nami podczas wędrówki po domu. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku oświetlenia schodów lub korytarzy. Czujniki ruchu wspomogą również pracę instalacji alarmowej i włączą światło, gdy w zasięgu ich działania pojawi się intruz. Jakie są jeszcze zalety inteligentnego oświetlenia? Może stanowić istotną część symulacji obecności w domu, gdy wyjeżdżamy np. na wakacje. Wtedy światło będzie się włączało samo o określonych godzinach i wyłączało wtedy, gdy zwyczajowo idziemy spać. W połączeniu z muzyką, włączającym się telewizorem i pracą przesłon okiennych dom będzie stwarzał wrażenie, że domownicy są i oddają się swoim codziennym obowiązkom. W dodatku na każdy dzień możemy ułożyć inny scenariusz. A wszystko to dzięki dobrze dobranemu i skonfigurowanemu systemowi inteligentnego domu.
System inteligentnego domu dla otwierania bram wjazdowych, garażowych i furtek
W ramach systemów smart home możesz zdalnie sterować nie tylko bramą wjazdową lub garażową, lecz także furtką. Inteligentna brama to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku rozległych posesji. Nie trzeba biec do bramy, aby ją otworzyć, gdy ktoś nas odwiedza. Dzięki aplikacji na smartfona zawsze też mamy wgląd w status bramy. I możemy ją domknąć, gdy jest niedomknięta. Albo zamknąć, gdy ktoś pozostawił ja otwartą. Oczywiście działanie bramy możemy zintegrować z innymi urządzeniami. Wiemy już, że systemy inteligentnego domu pozwalają stworzyć scenariusze na różne sytuacje. Możemy np. zintegrować otwarcie bramy z wyłączeniem lub włączeniem alarmu, w zależności od tego, czy wracamy, czy wyjeżdżamy. Wieczorem może to być oświetlenie podjazdu i schodów prowadzących do domu. Scenariusz "Sam w domu" może wraz z otwarciem naszej inteligentnej bramy i wyłączeniem alarmu, włączyć światło w wiatrołapie, czy uruchomić muzykę lub włączyć czajnik z wodą. Wszystko zależy od naszych preferencji i zakresu działania zestawów urządzeń inteligentnego domu. Inteligentne, zdalne sterowanie furtkami ma również swoje zalety. Zawsze możemy np. otworzyć zdalnie furtkę kurierowi, gdy nie ma nas w domu. I sprawdzić, czy jest zamknięta, gdy kurier opuści naszą posesję.
Inteligentne rolety, żaluzje, markizy
Inteligentne rolety, inteligentne żaluzje, zasłony. Także inteligentne markizy. To grupa przesłon okiennych wyposażonych w elektryczne silniki. Takimi przesłonami standardowo sterujemy za pomocą roletowych przycisków klawiszowych lub nowoczesnych przycisków dotykowych. Do zdalnego sterowania zastosujemy piloty albo aplikacje na smartfonie. Wszystko zależy od opcji sterowania, na którą się zdecydujemy. Czy sam napęd elektryczny jednak wystarczy, abyśmy mogli mówić o inteligentnych roletach? Sterowanie inteligentnymi przesłonami okien jest częścią zintegrowanego zarządzania domem w ramach systemu inteligentnego domu. Czyli nie tylko rolety, żaluzje, markizy, lecz także szereg innych urządzeń działa samodzielnie spełniając nasze oczekiwania i preferencje. Inteligentny dom to zestaw urządzeń, których działanie podnosi komfort naszego codziennego życia. Za pomocą aplikacji na smartfonie (także na tablecie, laptopie) możemy uruchomić ich działanie w danej chwili. Możemy też skorygować nasze wcześniejsze ustawienia. Na co dzień inteligentne rolety działają same. W każdym pomieszczeniu inaczej. Na przykład okno o wschodniej ekspozycji rano będzie dłużej przesłonięte, aby nie raziły nas, zwłaszcza latem, promienie słońca. Z kolei okno o ekspozycji północnej może nie być przesłonięte wcale. Inteligentne rolety i żaluzje przesłaniają lub odsłaniają okna w zależności od pory dnia, stopnia nasłonecznienia czy zaciemnienia pomieszczeń. Takie działanie to zasługa również czujników i zegarów, które wspomagają pracę inteligentnych sterowników. Jak może wyglądać scena Poranek w inteligentnym domu? W zależności od pory roku i naszego harmonogramu dnia. Dzwoni budzik, inteligentne rolety podnoszą się, zimą dodatkowo załącza się delikatne światło. Nie musimy, jeszcze zaspani, klepać ściany w poszukiwaniu włącznika światła. Światło włącza się, gdy przekraczamy próg łazienki. Najpierw delikatnie, następnie coraz jaśniej. Za chwilę, gdy będziemy schodzić po schodach, światło podąży za nami, inteligentne rolety, żaluzje podniosą się w kolejnych pomieszczeniach. Włączy się radio lub telewizor, zagotuje się w elektrycznym czajniku woda na poranną herbatę. I wszystko bez naszego bezpośredniego udziału.
Zastosowanie inteligentnej automatyki do sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach to podstawa dobrego samopoczucia w domu. Każdy z nas lubi wracać do ciepłego wnętrza zimą i odczuć przyjemny chłód wchodząc do domu w letni, upalny dzień. Z drugiej strony najlepiej, żeby temperatura w domu zawsze była" w sam raz". Dodatkowo tak, aby każdy w swoim pokoju czuł się komfortowo. Częściowo można to osiągnąć bez inteligentnego sterowania, ale dopiero praca inteligentnych sterowników zapewni nam komfort termiczny o każdej porze dnia i nocy, bez względu na sytuację.
Inteligentne radio i ekspres do kawy? Też możliwe!
W koncepcję inteligentnego domu doskonale wpisują się również urządzenia małego i dużego AGD oraz RTV. Już od dawna działanie wielu z nich, np. pralek można zaprogramować na konkretny czas. Kiedy sprzęty AGD i RTV współtworzą nasz inteligentny dom? Wtedy, kiedy podłączymy je do inteligentnych gniazdek. Inteligentne gniazda pozwalają na kontrolę zużycia prądu. Możemy je zdalnie uruchamiać lub wyłączać. Gdy je uruchamiamy, wówczas działa także podłączony do gniazda sprzęt AGD lub RTV. Gdy zdalnie wyłączymy dopływ prądu, podłączone urządzenie przestaje działać. Wygodne jest to, że dzięki inteligentnym gniazdom elektrycznym, w każdej chwili przebywając poza domem, możemy sprawdzić, czy dany sprzęt jest włączony lub wyłączony. Tym sposobem odwieczny dylemat włączonego lub nie żelazka mamy z głowy. Niektóre inteligentne przekaźniki odpowiadające za pracę gniazd elektrycznych w ramach systemów smart home, pozwalają na odczyt parametrów podłączonego urządzenia. Możemy wówczas np. sprawdzić, ile prądu zużywa, gdy pracuje, a ile w stanie spoczynku.
Inteligentna automatyka to dla wielu z nas obsługa urządzeń elektrycznych za pomocą smartfona. Warto więc wspomnieć o tym, że coraz więcej urządzeń można zdalnie obsługiwać za pomocą dedykowanej aplikacji. Odkurzacze, pralki, zmywarki, ekspresy do kawy, kamery czy pompy ciepła. Jedno urządzenie- jedna aplikacja. W systemie inteligentnego domu za pomocą jednej aplikacji kontrolujemy działanie wielu urządzeń.
Nasz ogród może podlewać się sam. System inteligentnej automatyki w ogrodach i ogródkach
Gdy mamy własny ogród, czy to złożony z roślin ozdobnych, czy warzywniak, podlewanie staje się codzienną rutyną. Bywa to kłopotliwe. Zwłaszcza gdy np. nasza praca wymaga częstych i długich nieobecności. Największym wyzwaniem są oczywiście wakacyjne wyjazdy. Trzeba znaleźć kogoś, kto by dbał o ogród podczas naszej nieobecności. Każdy, kto ma ogród lub warzywniak dobrze wie, jakie to wyzwanie. Z pomocą przychodzą nam rozwiązania inteligentnej automatyki domowej. Inteligentny system nawadniania ogrodu to po prostu wygoda. Programujemy nie tylko podlewanie całego ogrodu. Możemy zaprogramować podlewanie pojedynczych roślin, w zależności od ich potrzeb.
Bezpieczeństwo inteligentnego domu
Każdy z nas w swoim domu lub mieszkaniu powinien czuć się bezpiecznie. Bez względu na to, czy dom funkcjonuje w oparciu o najnowocześniejsze technologie, czy nie. Na pewno funkcje i możliwości systemów inteligentnego domu zwiększają nasz spokój i poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w domu kojarzy się przede wszystkim z zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą i włamaniem. Czyli instalacjami alarmowymi. Natomiast nad bezpieczeństwem inteligentnego domu czuwa także szereg urządzeń, które zareagują nie tylko wtedy, gdy pojawi się intruz. To czujniki zalania, które odetną zawór, gdy mieszkanie zalewa woda. To zintegrowana praca czujników gazu, dymu, ognia, które poinformują nas, gdy tylko bezpieczne normy zostaną przekroczone.