Przekaźnik czasowy PCA-512
Napięcie zasilania: 230 V AC
Montaż: na szynie 35 mm
Przekaźnik czasowy służy do sterowania czasowego w układach automatyki przemysłowej i domowej (np.: wentylacji, ogrzewania, oświetlenia, sygnalizacji, itp).
Swoje miejsce w ofercie urządzeń automatyki domowej i przemysłowej F&F mają przekaźniki czasowe.
Wśród nich znajdziecie m.in.:
Na szczególną uwagę zasługują przekaźniki czasowe programowalne, w których do programowania zastosowaliśmy technologię NFC (z ang. Near Field Communication
Mimo dynamicznego rozwoju sterowników PLC proste urządzenia, takie jak przekaźniki czasowe, nadal mają szereg zastosowań w układach automatyki domowej i przemysłowej. Znajdujemy je praktycznie wszędzie. Przekaźniki pozwalają na sterowanie wentylacją, ogrzewaniem, oświetleniem, czy sygnalizacją świetlną. Służą do załączania i wyłączania urządzeń. Mają zastosowanie również w coraz bardziej powszechnych systemach inteligentnego domu (smart home). Od innych przekaźników odróżnia je to, że wszystkie swoje funkcje realizują w konkretnych zakresach czasowych. W zależności od modelu przekaźnika czasowego funkcje zaprogramowane są fabrycznie lub indywidualnie przez użytkownika.
Przekaźniki czasowe różnie realizują swoje funkcje w czasie. Są to:
Ten rodzaj przekaźnika znajduje zastosowanie np. w systemach wentylacji w łazienkach. Wentylator będzie działał jeszcze przez chwilę po wyłączeniu światła.
-opóźnione załączanie lub wyłączanie w cyklach czasowych - przekaźniki czasowe z funkcją impulsowania.
Wśród przekaźników czasowych z funkcją impulsowania znajdujemy:
Ze względu na ilość realizowanych funkcji przekaźniki czasowe dzielimy na:
Niektóre przekaźniki wielofunkcyjne posiadają wejścia RESET i START (np. przekaźniki z grup 516 i 519).
Przekaźniki wielofunkcyjne zazwyczaj występują w wersjach z ustalonymi fabrycznie funkcjami. Niektóre jednak pozwalają użytkownikowi na zaprogramowanie funkcji. Takim przekaźnikiem jest PCS-533. Zastosowanie technologii NFC wynosi PCS-533 do czołówki przekaźników czasowych. Sam proces ustalania funkcji jest niezwykle intuicyjny, wykorzystuje bowiem aplikację mobilną z interfejsem graficznym. Możliwość zapisu programu w telefonie, jego edycja i powtórne wgranie programu do przekaźnika, są niezwykle przydatne, gdy programujemy dużą ilość przekaźników.
Przekaźniki czasowe programowalne mają jeszcze jedną zaletę. Dzięki nim unikamy konieczności zastosowania nawet kilku przekaźników połączonych kaskadowo.
W ofercie F&F znajdują się ponadto przekaźniki czasowe uniwersalne. W układach zasilania tych przekaźników zastosowano zasilacze impulsowe, które pozwalają stosować je w układach z zasilaniem od 12 do 230 V AC/DC (wersje „UNI”).
Dostępny jest również model przekaźnika czasowego z zewnętrznym potencjometrem PCU-518. Ten przekaźnik czasowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba regularnych modyfikacji czasu pracy. Zewnętrzny potencjometr ze skalą montowany na zewnątrz szafy ułatwia pracę i zapobiega otwieraniu szafy przez osoby nieupoważnione.
W ofercie F&F występują przede wszystkim czasowe przekaźniki modułowe. Przeznaczone są do montażu w szafkach sterowniczych, na szynie TH-35. Ze względu na standaryzację oraz częsty brak miejsca, najbardziej popularnymi przekaźnikami są te o szerokości 17,5 mm.
Poza przekaźnikami czasowymi do montażu na szynie, wybrane urządzenia można montować w puszce podtynkowej (PCS-506) lub natynkowo (PO-405).