Sterownik rezerwy SZR-277 sieć-agregat
SZR-277 jest przeznaczony do kontroli napięcia jednofazowej sieci zasilającej. Przełączy linię odbiorczą na zasilanie z generatora, gdy parametry głównej linii zasilającej będą nieprawidłowe.
Sterownik samoczynnego załączania rezerwy kontroluje parametry i poprawność pracy linii zasilających. Automatycznie przełączy źródła zasilania obiektu np. na agregat, gdy nastąpi spadek parametrów aktualnie załączonej linii zasilającej lub całkowicie zaniknie napięcie w tej linii.
Przerwy w dostawach prądu są uciążliwe zarówno dla gospodarstw domowych, jak i obiektów przemysłowych. Zwłaszcza te długotrwałe. Zdarzają się przy tym sytuacje, w których bez odpowiedniego zadziałania mogą mieć konsekwencje dla życia i zdrowia ludzi. Tak będzie np. w przypadku placówek medycznych. W przemyśle długotrwałe zastoje spowodowane brakiem prądu mają również konsekwencje finansowe. W naszym codziennym życiu czasowy brak prądu też może być uciążliwy, zwłaszcza że coraz częściej nasze domy funkcjonują w pełni "na prąd". Zimą będziemy marznąć bez względu na rodzaj ogrzewania, ponieważ ogrzewanie grawitacyjne zostało wyparte przez elektryczne pompy obiegowe, wymuszające obieg środka grzewczego w kaloryferach i instalacjach podłogowych. Przykłady konsekwencji przerw w dostawach prądu można wymieniać w nieskończoność. Dlatego tam, gdzie jest to szczególnie potrzebne lub wręcz niezbędne, stosuje się zasilanie rezerwowe. Uruchamiane automatycznie lub ręcznie.
Jak w większości przypadków radzimy sobie, gdy mamy przerwę w dostawie prądu? Źródłem światła stają się latarki, także te w telefonach. Gromadzimy zapasy baterii. Można też użyć lamp solarnych, trzeba je tylko wcześniej doładować. Tradycyjny sposób to świece. Przez chwilę pewnie będziemy się cieszyć romantycznym nastrojem, ale gdy prądu nie ma przez dłuższy czas, jest to po prostu uciążliwe. Wodę na herbatę czy obiad można podgrzać na gazowej turystycznej kuchence. Trzeba ją tylko oczywiście mieć. Ciepło może nam dać zamontowany „dla przyjemności” kominek lub koza. Z drugiej strony wszystkich pomieszczeń w ten sposób nie ogrzejemy. Jak zabezpieczyć się więc przed przerwami w dostawach prądu? Rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze.
Zasilanie podstawowe to zasilanie z głównej sieci elektrycznej. Gdy zostanie z jakiegoś powodu wyłączone, mamy przerwę w dostawie prądu. W takim przypadku, jeżeli wcześniej o tym pomyśleliśmy, możemy przełączyć się na zasilanie rezerwowe. Czyli agregat prądotwórczy. Dzięki nowoczesnej automatyce domowej nie musimy robić tego sami. Są urządzenia, które zareagują za nas. Lub pozwolą w prosty sposób i bez problemu załączyć zasilanie rezerwowe ręcznie.
Gdy linia zasilająca wykazuje niewłaściwe parametry lub gdy zanika w niej zasilanie, wtedy warto mieć system zasilania rezerwowego. Taki automatyczny układ zasilania rezerwowego to sterownik zasilania rezerwowego i styczniki. Na przykład sterownik SZR-278 od F&F. Taki sterownik zasilania awaryjnego zadziała w sytuacji kryzysowej, dając sygnał do automatycznego załączenia zasilania rezerwowego. Stale monitoruje wiele istotnych parametrów. Sprawdza obecność, kolejność i asymetrię faz. Monitoruje minimalne i maksymalne napięcie fazowe. Monitoruje działanie wyłączników nadprądowych i kontroluje stan styczników. Posiada programową i elektryczną blokadę przed jednoczesnym załączeniem styczników.
Przełączniki źródła zasilania służą do przełączania zasilania ze źródła sieciowego na awaryjne. Czyli w naszym przypadku agregat. Pracę agregatu inicjujemy, załączając go za pomocą przełącznika sieć-agregat. Przełączniki montujemy na szynie w rozdzielni.
Z pomocą sterowników rezerwy zbudujemy układ do automatycznego załączania zasilania rezerwowego. Sterowniki dokonują analizy parametrów sieci. W przypadku awarii lub zakłóceń dają impuls stycznikom. I to styczniki załączają zasilanie rezerwowe.
Przełączniki sieć agregat nie załączają zasilania rezerwowego automatycznie. To odróżnia je od sterowników rezerwy. Umożliwiają jedynie wygodne, ręczne załączenie zasilania w przypadku awarii.
Schematy podłączeń przełączników sieć agregat znajdują się w zakładce "Schemat". Podobnie w przypadku sterowników zasilania rezerwowego. Taka zakładka jest częścią opisu każdego z naszych produktów. W przypadku pytań o produkty jesteśmy do dyspozycji.
W swojej ofercie posiadamy zarówno przełączniki sieć-agregat, jak i sterowniki zasilania rezerwowego.
Przełączniki sieć-agregat to urządzenia modułowe. Realizują program przełączeń 1-0-2.
Sterowniki rezerwy pozwalają na załączenie jednej lub kilku linii zasilania rezerwowego.