System zdalnego odczytu zużycia energii MeternetPRO – zasady konfiguracji
MeternetPRO firmy F&F to zaawansowany system pomiarowy, którego sercem jest serwer LAN MT-PCU-1. System umożliwia wykonywanie zdalnych pomiarów parametrów zużywanej energii elektrycznej, takich jak na przykład energia czynna i energia bierna, a także pozwala na tworzenie raportów energetycznych. Dzięki takiemu monitoringowi zużycia energii można sporządzić dokładną kalkulację kosztów i prognozować zapotrzebowanie na energię elektryczną, odpowiednio do stawianych w konkretnym przypadku wymagań. Jak skonfigurować system zdalnego odczytu zużycia energii MeternetPRO?
Artykuł przedstawia sposoby połączenia urządzeń w systemie zdalnego odczytu zużycia energii MeternetPRO przeznaczonym do zaawansowanej kontroli zużycia energii elektrycznej i sporządzania raportów energetycznych. Prezentuje ponadto procedurę ponownego uruchamiania systemu wraz z przywracaniem jego ustawień fabrycznych.
Fot. Jednostka centralna MT-CPU-1 systemu zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej MeternetPRO.
MeternetPRO – wykorzystanie wyjść impulsowych do zdalnego odczytu danych
Oprócz zużycia energii elektrycznej, za pomocą systemu zdalnego odczytu MeternetPRO, można monitorować także zużycie innych mediów, na przykład wody. Wszystko dzięki opcji zliczania impulsów. W tej konfiguracji system MeternetPRO nie wymaga przeprogramowywania. Wyjście przepływomierza podłącza się po prostu do wejścia zliczającego impulsy w liczniku F&F MB-LI-4Lo. Licznik ten przechowuje we wbudowanej pamięci liczbę zliczonych impulsów, również przy zaniku napięcia zasilania (maksymalnie około 4,29 mld impulsów na jeden z czterech kanałów – licznik posiada programową funkcję zerowania po zliczeniu maksymalnej liczby impulsów).
Standardowo dane z licznika są przekazywane do systemu MeternetPRO poprzez port komunikacyjny RS-485, ale można do tego celu użyć również konwertera LAN lub USB. Liczniki impulsów od F&F mogą także współpracować z innymi przyrządami pomiarowymi, na przykład z inteligentnymi, dwukierunkowymi licznikami zużycia energii elektrycznej dla fotowoltaiki. Odpowiednio do parametrów konstrukcyjnych zewnętrznego źródła impulsów pomiarowych (na przykład turbinki do pomiaru przepływu ilości wody), należy w programie MeternetPRO ustawić prawidłową wartość współczynnika, który określa liczbę impulsów stanu wysokiego, jaka przypada na litr lub metr sześcienny wody, która wprawia w ruch organ ruchomy turbinki pomiarowej.
MeternetPRO – transmisja danych zgodnie z protokołem M-Bus
Serwer MT-CPU-1 nie ma wbudowanego bezpośredniego portu do komunikacji M-bus. Aby przesyłać dane pomiarowe do jednostki centralnej systemu MeternetPRO z urządzeń pomiarowych M-bus konieczne są wyspecjalizowane konwertery. Obecnie najpopularniejsze są konwertery z przejściem na LAN. Urządzenia pomiarowe należy wtedy podłączyć na oddzielnej linii zamkniętej odpowiednio dobranym konwerterem. Dobierając konwerter, trzeba wziąć pod uwagę liczbę urządzeń pomiarowych na linii oraz jej fizyczną długość i przekrój przewodu.
MeternetPRO – procedura ponownego uruchomienia jednostki centralnej wraz z przywróceniem ustawień fabrycznych
W przypadku zmiany układu połączeń zewnętrznych urządzeń pomiarowych współpracujących z systemem MeternetPRO, należy jednostkę centralną zrestartować. W tym celu używa się przycisków monostabilnych “F1” i “F2” umieszczonych na panelu frontowym modułu MT-CPU-1. Aby wejść w menu funkcji restartu i przywrócenia ustawień fabrycznych, naciska się oba przyciski jednocześnie i przytrzymuje je przynajmniej przez 10 sekund. Po zwolnieniu przycisków dioda LED “Eth” będzie świecić niebieskim światłem pulsującym. W tym momencie działanie głównego programu systemu MeternetPRO zostaje wstrzymane.
Teraz za pomocą przycisku „F1” wybiera się funkcję, która wykonuje określoną czynność, co będzie sygnalizowane świeceniem diody LED, odpowiednio do wybranej funkcji. I tak, świecenie diody LED “Eth” oznacza funkcję restartu programu głównego systemu MeternetPRO, a świecenie diody LED “Tx” oznacza funkcję przywrócenia domyślnego adresu IP dla serwera MeternetPRO, natomiast funkcja ponownego uruchomienia całego systemu MeternetPRO sygnalizowana jest świeceniem diody LED “Rx”.
Jeśli pojawia się konieczność trwałego wyłączenia systemu, wówczas po raz kolejny naciska się na przycisk “F1” – tak aby zaświeciła się dioda LED “Err”. W tym momencie można bezpiecznie odłączyć źródło napięcia zasilania pomocniczego. Aby zatwierdzić interesującą nas funkcję, należy nacisnąć przycisk “F2”.
***
Zdalny odczyt licznika to funkcja, dzięki której można na bieżąco prowadzić monitoring zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, jednak prawdziwy potencjał oraz ekonomiczno-techniczne możliwości wykorzystania zdalnych pomiarów, odkrywa się dopiero wybierając system MeternetPRO. Aby dowiedzieć się więcej na temat elementów niezbędnych do zbudowania kompletnego systemu pomiarowego z jednostką centralną MT-CPU-1, warto zajrzeć do naszego artykułu Zdalny monitoring zużycia energii – elementy konieczne do budowy systemu. W przypadku pytań dotyczących konfiguracji MeternetPRO zachęcamy do kontaktu ze wsparciem technicznym F&F.