Czym są i do czego służą czujniki kontroli poziomu cieczy?
Czujniki to urządzenia dostarczające najważniejsze informacje o wystąpieniu konkretnego bodźca. Dzięki nim możliwa jest zamiana określonych wielkości fizycznych na w pełni zrozumiałą dla układu elektronicznego informację (m.in. napięcie, prąd, rezystancję czy częstotliwość). Spośród wielu stosowanych obecnie czujników na szczególną uwagę zasługują czujniki kontroli poziomu cieczy dostępne w ofercie F&F, wykorzystujące zjawisko przewodności cieczy.
Czujniki poziomu cieczy – działanie i zastosowanie
Czujnik poziomu cieczy wykrywa obecność płynów przewodzących prąd elektryczny za pomocą sond. Tego typu sensory skutecznie zabezpieczają mieszkania, domy i biura przed zalaniem. Sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach najczęściej narażonych na zalanie wodą. Czujnik poziomu wody znajduje zastosowanie m.in. w pralniach, kuchniach czy pomieszczeniach gospodarczych, a więc wszędzie tam, gdzie zainstalowane są zawory lub rury przepływowe.
Czujniki poziomu cieczy w zbiorniku doskonale sprawdzają się w zastosowaniach, w których niezbędnych jest wiele poziomów detekcji. Czujniki podłączone do aparatury mogą od razu dysponować wyjściami obciążeniowymi, a także przetwarzać sygnały z sond, kalibrować czułość i obliczać pewne wypadkowe, przesyłając jednocześnie wyniki wprost do sterowników zarządzających. Takie rozwiązania mogą być wykorzystywane np. do sygnalizacji poziomu napełnienia zbiorników zamkniętych czy otwartych, komór przelewowych, grodzi lub innych tego typu basenów, a także do zabezpieczania zbiorników przed przepełnieniem czy też chronienia pompy przed suchobiegiem.
Niektóre czujniki mogą służyć do detekcji w gęstych, lepiących cieczy, płynów zawierających określone elementy stałe oraz tłustych substancjach. Charakteryzują się one odpornością na oblepianie i mogą być wykorzystywane do pomiaru stężonych chemicznych substancji.
Czujnik poziomu cieczy stosowany jest do mierzenia wartości ciała ciekłego w obrębie danego zbiornika. Urządzenie może informować zarówno o zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wartości płynu. Czujnik tego typu wykorzystywany jest w praktycznie każdej gałęzi współczesnego przemysłu, począwszy od systemów automatyki przemysłowej i procesów produkcyjnych, po projektowanie domów mieszkalnych i budynków użytku publicznego. Stanowi on również ważne wsparcie dla procesów mechaniki, automatyki, a także telekomunikacji oraz informatyki. Czujnik poziomu cieczy znajduje więc swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest stała kontrola płynu.
Pływakowe czujniki poziomu cieczy
Pływakowy czujnik poziomu cieczy ma najczęściej postać pływającej gruszki lub urządzenia z pływakiem osadzonym na rurce z kontaktronami, czyli tzw. kontaktronowy pływakowy czujnik poziomu cieczy. Dzisiejszy rynek oferuje wiele modeli tego czujnika, które są przystosowanych do konkretnych celów i pełnienia określonych funkcji. Tego typu czujniki są również zróżnicowane pod względem użytego do ich wykonania materiału. Powstają one m.in. z teflonu lub polipropylenu, a niekiedy także ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane w zbiornikach z substancjami żrącymi.
Pływakowy czujnik poziomu cieczy w zbiorniku może być montowany pionowo lub bocznie. Dostępny jest również w wersji wielopoziomowej lub jednopoziomowej. Czujniki można również sklasyfikować pod względem ich sposobu działania. Urządzenia posiadają zarówno styk normalnie zamknięty (NC), jak i normalnie otwarty (NO). Ich działanie opiera się na zasadzie magnetyki, gdzie jeden lub kilka kontaktronów umieszczonych jest w rurce prowadzącej, a za ich działanie odpowiadają magnesy zanurzone w bojkach wyporowych, zmieniających swoje położenie wraz z podnoszeniem się lub opadaniem poziomu cieczy. Dzięki temu informują one o poziomie płynu w danym zbiorniku, a także pozwalają nim zarządzać za pomocą różnego typu elektrozaworów, jak np. pompy czy śluzy.
Pływakowy czujniki poziomu cieczy wykorzystywany jest m.in. w:
- sprzęcie AGD
- studzienkach kanalizacyjnych
- zbiornikach na paliwo
- akwariach
- myjkach
- szambach
- oczyszczalniach ścieków
- basenach
- kotłach olejowych
- reaktorach
- stawach
- zbiornikach na deszczówkę
- myjniach samochodowych
Optyczny czujnik poziomu cieczy
Działanie optycznego czujnika poziomu cieczy polega na wykrywaniu załamania się światła w pryzmacie po styczności z płynem. Przewagą tego urządzenia nad modelem kontaktronowym jest bez wątpienia to, że nie posiada on żadnych ruchomych i mechanicznych elementów, które mogłyby szybko się zużyć. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę ważną rolę wiązki światła, optyczne czujniki poziomu cieczy mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do czystej cieczy. Tak, jak włącznik pływakowy czujnik poziomu wody cieczy, sensory optyczne można podzielić na wielopoziomowe oraz jednopoziomowe. Ich podstawowym przeznaczeniem jest ustalanie poziomu płynu w zbiornikach.