Włączniki dotykowe - wady i zalety. Kiedy warto je stosować?
Smartfony, tablety, laptopy, ekrany w paczkomatach, panele bankomatowe, a także włączniki – wszystkie te rozwiązania łączy jedna technologia - technologia dotykowa. Nowoczesne włączniki dotykowe to najnowszy trend w dziedzinie wyposażenia mieszkaniowego, które nie tylko efektywnie zarządzają oświetleniem pomieszczeń użytkowych, ale również świetnie wyglądają. Czy technologia dotykowa to rozwiązanie przyszłości? Jakie są mocne i słabe strony włączników dotykowych?
Ponad pół wieku technologii dotykowej
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nawet nie myślał o tym, że standardowe wyłączniki elektryczne mogą być lepsze, bardziej funkcjonalne i atrakcyjniejsze wizualnie. W końcu ich jedynym zadaniem było wyłącznie załączanie i wyłączanie światła. W większości przypadków ówczesne włączniki wyglądały praktycznie tak samo, a materiał, z jakich je wykonywano, pozostawiał wiele do życzenia.
Wszystko zmieniło się w 1971 roku za sprawą dr Sama Hursta, profesora fizyki i wykładowcy Uniwersytetu w Kentucky, który opracował pierwszy na świecie sensor dotykowy pod nazwą „Elograph”. Element ten nie miał jeszcze przezroczystej powierzchni, jaką znamy obecnie (taki ekran pojawił się dopiero 3 lata później), jednak już wówczas został okrzyknięty przez Industrial Research jednym ze 100 najważniejszych odkryć technicznych roku. Tak narodziła się technologia dotykowa, dziś wszechobecna w codziennym życiu miliardów ludzi na całym świecie. Stała się ona również podstawą do zrewidowania dotychczasowego myślenia o elementach sterowania domowymi systemami oświetlenia, rolet zewnętrznych czy bezpieczeństwa. Włączniki dotykowe to dziś coś więcej niż zwykły „pstryczek” w ścianie. To styl, ergonomia, niezawodność działania i rozwiązania techniczne na miarę XXI wieku!
Zalety dotykowych włączników światła
Technologia dotykowa ewoluuje niezwykle szybko, stając się coraz bardziej przyjazna i niezawodna. Jest to szczególnie widoczne w rozwiązaniach przeznaczonych do zastosowań domowych. Wyłączniki dotykowe stały się atrakcyjną alternatywą zwłaszcza dla osób ceniących sobie nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd poszczególnych elementów w swoim otoczeniu.
Główną zaletą, przez którą dotykowe włączniki światła stają się coraz bardziej popularne, jest ich minimalizm. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, doskonale wkomponowując się w aranżację konkretnego pomieszczenia. Co więcej, ogromny wybór materiałów, kolorystyki oraz elementów wykończeniowych sprawia, że panel dotykowy do światła można dopasować do oczekiwań i potrzeb każdego użytkownika.
Co istotne, nowoczesny wyłącznik dotykowy szklany https://www.fif.com.pl/pl/66-przyciski-szklane może zostać zamontowany nawet w przypadku starszej instalacji. Dzięki temu urządzenie stanie się nie tylko idealnym dopełnieniem wykończenia nowych mieszkań, ale również innowacyjnym i praktycznym akcentem w nieco starszych, remontowanych dopiero budynkach. Użytkownik ma do wyboru kilka wersji włączników - włącznik pojedynczy z dwoma lub czterema polami dotykowymi, włącznik dotykowy podwójny lub potrójny, które są wielokrotnością pojedynczego zarówno w kwestii rozmiaru jak i ilości pól dotykowych.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że dotykowe włączniki światła deklasują standardowe „pstryczki” pod względem estetycznym. Jest to szczególnie istotne podczas montażu nowej instalacji elektrycznej, gdzie wręcz wskazane jest zastosowanie akcesoriów i urządzeń o atrakcyjnym designie. Montaż tradycyjnych przełączników może w takim przypadku wyłącznie popsuć efekt końcowy całej aranżacji. Włączniki dotykowe to najczęściej elementy wykonane z gładkich, minimalistycznych, szklanych płytek, dodających elegancji i klasycznego stylu każdemu wnętrzu.
Biorąc pod uwagę właściwości techniczne urządzeń dotykowych, to główną ich zaletą jest możliwość połączenia włącznika dotykowego z systemem sterowania automatyki domowej, czyli np. systemem smart dom.
„Wady” technologii dotykowej
Włączniki dotykowe nie są pozbawione wad, choć dla wielu użytkowników, którzy już zdążyli rozsmakować się w codziennej eksploatacji tego typu urządzeń, jest to bardziej kwestia wyboru między nowoczesną technologią a analogowymi rozwiązaniami. Kwestia gustu. Nie mniej jednak wielu jeszcze nieprzekonanych uważa, że podstawowym minusem włączników dotykowych jest ich wyższy koszt zakupu.
Cena pojedynczego włącznika dotykowego jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższa od klasycznego przełącznika. Nic w tym dziwnego – w końcu najnowsze rozwiązania technologiczne muszą kosztować, jednak w zamian za to otrzymujemy produkt wykonany w całości ze szkła polerowanego, a nie plastiku, posiadający podświetlenie LED i funkcjonalność, o której mogą tylko pomarzyć użytkownicy tradycyjnych włączników.
Problematyczna może okazać się także interwencja w przypadku awarii elementu sterującego. Tradycyjny przełącznik, w razie usterki, można zazwyczaj naprawić samodzielnie, o ile posiada się minimalną wiedzę techniczną i jakiekolwiek umiejętności manualne. W przypadku przełączników dotykowych nie jest to już takie proste. Naprawę tego typu paneli poprzedza najczęściej badanie diagnostyczne, pozwalające zrozumieć, w którym punkcie systemu wystąpił problem z jego funkcjonowaniem. Na szczęście, dobry fachowiec z zakresu elektroniki, których nie brakuje na polskim rynku, poradzi sobie z przywróceniem całego systemu do normy bez żadnego problemu.
Włączniki dotykowe o uniwersalnym zastosowaniu
Zarówno nowoczesne panele dotykowe, jak i klasyczne włączniki ścienne mogą spełniać różnorodne funkcje w pomieszczeniach użytkowych – począwszy od włączania światła, poprzez sterowanie roletami, na regulacji temperatury pokojowej kończąc. Decydując się na montaż włącznika dotykowego, należy przede wszystkim właściwie rozplanować rozmieszczenie wszystkich włączników i sterowników, a także zwrócić uwagę na to, ile zajmą one miejsca na ścianie.
Panel dotykowy do światła będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą grupować włączniki w jednym elemencie, np. pojedynczy panel o wymiarach tradycyjnego włącznika pojedynczego będzie umożliwiał sterowanie aż czterema obwodami oświetleniowymi. Pozwoli to na zmniejszenie liczby włączników w mieszkaniu, zapewniając jednocześnie tą samą, jak nie większą funkcjonalność użytkową.
Dostępne są również panele umożliwiające tworzenie praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem, czyli np. połączenie dotykowego włącznika światła z gniazdkiem lub ściemniaczem. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć spójny wygląd zamontowanego osprzętu.
Jeśli jednak zależy nam na czymś wyjątkowym i innowacyjnym, warto postawić na panele dotykowe. Wybierając włącznik dotykowy szklany w kolorze ściany można uzyskać efekt wtopienia się panelu w aranżację wnętrza. Z kolei dobierając wyłącznik w kontrastowym kolorze, można dodać interesujący akcent w pomieszczeniu. Panele dotykowe zapewniają sporo możliwości użytkowych i na pewno sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach.