Poradniki


Małe jest nie tylko piękne, ale i praktyczne, czyli automatyka domowa i przemysłowa w wersji mini

Małe jest nie tylko piękne, ale i praktyczne, czyli automatyka domowa i przemysłowa w wersji mini



Usprawnianie i udoskonalanie już istniejących urządzeń i systemów to naturalny proces. W automatyce kolejna wersja zegara, udoskonalony wariant przekaźnika lub czujnika to pewien standard. Modernizacji podlegają nie tylko odpowiadające za działanie elektronika i oprogramowanie, a nawet obudowa, w której jest zamknięta. Nowe warianty zwiększają funkcjonalność, estetykę, możliwości montażu. Jest urządzenie montowane w puszce instalacyjnej, za chwilę pojawia się wersja na szynę DIN. Bywają korekty zwiększające estetykę jak np. kolor obudowy. Powstają wersje urządzeń w obudowie o wysokim współczynniku IP (hermetyczna obudowa) dla urządzeń przeznaczonych do pracy na zewnątrz. Kierując się wygodą montażu inżynierowie i konstruktorzy minimalizują urządzenia tak, aby np. przy montażu można je było bez problemu zainstalować w puszce lub w rozdzielni. Wersje "mini" lub "pico" nie ustępują pod względem parametrów technicznych urządzeniom o standardowych wymiarach. Są po prostu praktyczniejsze w montażu. Przyjrzyjmy się zatem miniaturowym urządzeniom z oferty F&F Filipowski.

Miniaturowe czujniki ruchu

miniaturowy czujnik ruchu

Kilka słów o czujnikach ruchu

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że czujniki ruchu są wszędzie. Rezultaty ich działania przyjmujemy jako coś naturalnego. Bardziej nas zdziwi, że światło nie włącza się automatycznie, gdy wchodzimy np. do publicznej toalety, niż to, że samo się załączy. Właśnie załączanie oświetlenia w reakcji na ruch to najbardziej popularne zastosowanie czujek ruchu. Czujniki ruchu uruchamiają też instalacje alarmowe, załączają wentylatory, klimatyzatory. Jednym słowem wyręczają nas w wielu czynnościach, które wykonujemy, wchodząc do jakiegoś pomieszczenia. Ponadto światło na ruch to dobre rozwiązanie w ciemnych zakątkach ogrodów, na schodach, ścieżkach, parkowych alejach. Załączenie oświetlenia tylko na czas, gdy ktoś porusza się w zasięgu działania czujnika, to naturalna oszczędność prądu, a co za tym idzie-pieniędzy.
Czujniki ruchu różnią się między sobą. Gdy różnicujemy je na podstawie zasady działania, wyodrębniamy czujniki aktywne, zwane też mikrofalowymi lub radarowymi. Kolejna grupa to czujniki pasywne, znane również czujnikami podczerwieni lub PIR. Wreszcie laserowe czujniki odległości, typu ToF. Znajdziemy czujniki przystosowane do pracy na zewnątrz, w hermetycznych obudowach. Przystosowane do montażu na suficie. Albo wbudowane w oprawy oświetleniowe. Niektóre czujniki ruchu wykazują taką czułość detekcji, że mogą również pełnić funkcję czujników obecności. Dla większej precyzji zadziałania niektóre czujki ruchu mają wbudowane automaty zmierzchowe, które nie pozwolą na załączenie światła w dzień. Wreszcie, dla wygody montażu, znajdujemy także miniaturowe czujniki ruchu.

 Mini czujnik ruchu DR-07

Stosując przedstawione powyżej kryteria różnicujące czujki ruchu, o mini czujce ruchu DR-07 możemy powiedzieć, że jest to czujnik ruchu typu PIR, czyli inaczej czujnik działający na podczerwień lub pasywny. Przeznaczony do montażu nasufitowego. Stopień szczelności jego obudowy charakteryzuje się współczynnikiem IP 20. Oznacza to bezpieczny montaż wewnątrz, a nie na zewnątrz budynków. Miniaturowy czujnik ruchu DR-07 może być wykorzystywany jako czujnik obecności. Jego działanie wspiera wbudowany automat zmierzchowy. O tym, że klasyfikujemy go jako urządzenie miniaturowe, decydują jego wymiary: zewnętrzne: Ø:50 mm, h:52 mm; wpust: Ø:39 mm, h:35 mm; otwór montażowy: Ř:40 mm.

 Miniaturowe automaty zmierzchowe




Rola automatów zmierzchowych w automatyce

Automaty zmierzchowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie przede wszystkim do automatycznego załączania oświetlenia. Podobnie jak np. zegary astronomiczne, zegary programowalne czy wyspecjalizowane sterowniki w systemach smart home. Różni je oczywiście zakres i sposób działania. Pracy m.in. automatów zmierzchowych zawdzięczamy włączające się po zapadnięciu zmierzchu światła w ogrodach, parkowych alejach, podświetlenia skwerów, wystaw sklepowych itp. Jak nazwa wskazuje, kluczowym momentem dla pracy automatów zmierzchowych jest zapadnięcie zmierzchu. Z drugiej strony świt spowoduje, że załączone kilka godzin oświetlenie automatycznie zostanie wyłączone. Podobnie jak większość urządzeń automatyki domowej i przemysłowej, także automaty zmierzchowe proponowane przez producentów różnią się od siebie parametrami technicznymi. W przypadku zmierzchówek to m.in. rodzaj zasilania, miejsce montażu, lokalizacja sondy jasności, rodzaj załączanego oświetlenia, czy wreszcie-wielkość. Dla przykładu tylko w ofercie F&F Filipowski znajdziemy serię automatów zmierzchowych oznaczonych symbolem AZH przystosowanych do zasilania odpowiednio: 230 V (AZH 230 V), 24 V (AZH 24 V), 12 V (AZH 12 V). W tej samej grupie automatów znajdziemy urządzenie współpracujące z odbiornikami o dużym prądzie startowym- automat schodowy AZH 230 V LED. Zmierzchówki z reguły przeznaczone są do montażu natynkowego ( np. AWZ 230 V). Znajdziemy również takie, które instalujemy w rozdzielnicy na szynie (np. AZ-112 PLUS). Sonda jasności może być wbudowana w automat zmierzchowy jak w przypadku AWZ-30. Może to również być sonda zewnętrzna, na kablu. Automaty zmierzchowe również mają swojego reprezentanta w gronie miniaturowych urządzeń.

Automat zmierzchowy mini AZH-MINI-LED 230 V

Automat zmierzchowy AZH-MINI-LED to mniejsza wersja automatu AZH-LED 230 V. Jak sama nazwa wskazuje, obie zmierzchówki przystosowane są do załączania odbiorników o dużym udarze startowym, w tym oświetlenia LED, co jest najbardziej popularnym ich zastosowaniem. Obudowy obu urządzeń są hermetyczne. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem IP 65. Nie ma zatem przeciwwskazań do ich montażu na zewnątrz. Obudowa zapewnia doskonałe, szczelne zabezpieczenie elektronicznej zawartości przed m.in. ulewnym deszczem. To, co łączy obie wersje automatu zmierzchowego AZH-LED 230 V to także natynkowy montaż oraz wbudowana sonda jasności. Jakie są różnice? Przede wszystkim- wymiary obudowy. Dla wersji miniaturowej to 42×64×30 mm. Wersja standardowa obudowy ma wymiary 51×67×26 mm (± 1 mm).


Mini sterowniki rolet

mini sterownik do rolet

Zastosowanie i funkcje sterowników roletowych

Sterownik rolet służy do podnoszenia i opuszczania rolet zewnętrznych i wewnętrznych z napędem elektrycznym. Z pomocą sterownika roletowego opuszczamy i podnosimy również żaluzje. Niektóre sterowniki do rolet ( np. sterownik roletowy systemu wifi FOX) umożliwiają też ustawianie nachylenia lameli żaluzji. Inne zastosowania sterowników roletowych to zasłanianie i odsłanianie zasłon. Sterowniki rolet możemy też wykorzystać do podnoszenia i opuszczania ekranów do rzutników. Jeden sterownik steruje jedną roletą. Można je również łączyć w grupy i wówczas jednym przyciskiem wyzwalać pracę określonej liczby sterowników roletowych, a w konsekwencji sterowanych przez nie przesłon okiennych. Dzięki zastosowaniu sterowników do rolet sterujemy pracą przesłon okiennych za pomocą przycisków roletowych. W zależności od rodzaju sterownika możemy to robić również za pomocą pilotów, aplikacji na urządzenia mobilne, a nawet głosowo. Jak większość urządzeń do automatycznego sterowania sterowniki roletowe montujemy w rozdzielnicach na szynach lub w puszkach instalacyjnych pod przyciskami. W tym drugim przypadku im mniejszy jest rozmiar obudowy sterownika, tym wygodniej go zamontować.

Miniaturowy sterownik do rolet STR-3 PICO

Zaletą sterownika roletowego STR-3 PICO jest naturalnie rozmiar obudowy. Elektronika STR-3 PICO zamknięta jest w obudowie o wymiarach 35 mm x 36 mm x 19 mm. Dla porównania analogiczny co do realizowanych funkcji sterownik STR-3 ma wymiary 48 mm x 43 mm x 20 mm. Łatwo zatem zauważyć, że podczas montażu w puszce STR-3 PICO zostanie nam więcej miejsca na przewody i dodatkowe urządzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o wersji „PICO” sterownika roletowego STR-3? Tak jak inne sterowniki do rolet umożliwia zarówno sterowanie lokalne, jak i centralne. Posiada również funkcję pamięci kierunku.


Przekaźniki elektromagnetyczne w wersji mini

miniaturowe przekaźniki elektromagnetyczne

Przekaźniki elektromagnetyczne w układach automatyki domowej i przemysłowej

Różne sposoby na sterowanie "włącz-wyłącz" to jedno z ważniejszych zadań realizowanych przez urządzenia automatyki domowej i przemysłowej. W zależności od zakresu działania, jedne urządzenia sprawdzą się w domotyce, inne w zarządzaniu procesami w przemyśle. Jakie jest miejsce przekaźników elektromagnetycznych? Przekaźniki elektromagnetyczne otwierają i zamykają obwody elektryczne, realizując wspomnianą już funkcję "wyłącz-włącz". Ze względu na specyfikę swojego działania, umożliwiają zarządzanie zarówno procesami sterowania, jak i włączanie i wyłączanie oświetlenia lub urządzeń takich jak wentylatory lub klimatyzatory. Na rynku dostępne są zarówno przekaźniki elektromagnetycznie do montażu na szynie, jak i w puszce podtynkowej. W ofercie F&F Filipowski w wersji "pico" dostępne są przekaźniki dopuszkowe.

Miniaturowe elektromagnetyczne przekaźniki PP-1P-230 V Pico, PP-1Z-LED Pico

Zacznijmy od wymiarów obudowy. Obudowa standardowego przekaźnika elektromagnetycznego do montażu w puszce instalacyjnej to 48 mm×43 mm x 25 mm. Wymiaru obudowy przekaźnika PICO to: 35 mm×36 mm×19 mm. W asortymencie F&F Filipowski znajdziemy dwa przekaźniki elektromagnetyczne z serii PICO.
Miniaturowy przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P-230 V Pico wyposażony jest w jeden styk przełączny. Prąd obciążenia wynosi 16 A. Z kolei przekaźnik elektromagnetyczny PP-1Z-LED Pico posiada jeden styk zwierny. Jego prąd obciążenia to również 16 A. Ta wersja przekaźnika przystosowana jest do odbiorników o dużym prądzie startowym. Najbardziej powszechne wśród nich to oświetlenie LED.
Miniaturowe przekaźniki elektromagnetyczne montujemy w puszce podtynkowej Ø 60.


Miniaturowe przekładniki prądowe

mini przekładniki prądowe

Do czego służą przekładniki prądowe?

Przekładniki prądowe pracują dla bezpieczeństwa układów automatyki, w których je zastosujemy, a także w różnego rodzaju układach pomiarowych. Ich podstawowe zadanie to umożliwienie pomiaru dużych natężeń prądu za pomocą urządzeń o mniejszych zakresach pomiarowych. Zaletą ich zastosowania jest również separacja galwaniczna przyrządów pomiarowych od mierzonego obwodu, który może być pod wysokim napięciem. Zastosowanie przekładników prądowych pozwala na umieszczenie przyrządów pomiarowych w znacznej odległości od nadzorowanego obwodu. Jednym z rodzajów przekładników prądowych są przekładniki z otwieranym rdzeniem, nakładane na przewód prądowy. O tym, że w takim przypadku im mniejsze, tym wygodniejsze do zastosowania, przekonywać nie trzeba.

Miniaturowe przekładniki z serii TOM

W ofercie F&F Filipowski znajdziemy całą serię miniaturowych jednofazowych przekładników prądowych z otwieranym rdzeniem. Odróżnia je wartość przekładni. Polecamy zatem uwadze następujące miniaturowe przekładniki prądowe: TOM-100, TOM-125, TOM-150, TOM-200, TOM-250, TOM-300. TOM-400, TOM-500, TOM-600. Wymienione przekładniki charakteryzują się standardowym prądem uzwojenia wtórnego – czyli 5A. Warto w tym miejscu nadmienić, że nasz bestselerowy monitor zużycia energii elektrycznej Energy 3 wyposażyliśmy w otwierane miniaturowe przekładniki prądowe o dużo mniejszym prądzie wtórnym nominalnym 30 mA. W przypadku tych urządzeń zastosowanie innych przekładników spowoduje ich niewłaściwą pracę i błędny pomiar prądu.


Miniaturowe falowniki

mini falowniki

Falowniki do silników

Prawidłowa, niezakłócona praca silników elektrycznych w automatyce przemysłowej to podstawa wielu procesów produkcyjnych. Konsekwencją zastosowania falownika jest praca maszyn zgodna z precyzyjnymi ustawieniami wartości parametrów. Jak działa falownik? Pracę falownika można podzielić na dwa etapy. Najpierw następuje zamiana napięcia przemiennego (AC) na stałe (DC). Kolejny etap to przekształcenie napięcia stałego na napięcie przemienne, tyle że o innej częstotliwości. Takie możliwości falowników pozwalają na regulowanie prędkości obrotowej silników elektrycznych.

Nasze serie mini falowników

Miniaturowe falowniki w ofercie F&F Filipowski to falowniki wektorowe. Proponujemy dwa rodzaje minifalowników. Seria z oznaczeniem FA-1LS... to falowniki jednofazowe. Natomiast grupa urządzeń z oznaczeniem FA-3HS to urządzenia 3 fazowe. Poniżej prezentujemy pełen asortyment:
Miniaturowe falowniki jednofazowe: FA-1LS-004, FA-1LS-007, FA-1LS-015, FA-1LS-022
Minifalowniki trójfazowe: FA-3HS-007, FA-3HS-015, FA-3HS-022, FA-3HS-040, FA-3HS-055



Miniaturowy nie znaczy słabszy. Podsumowanie


Opisując mini falowniki, jedne z pierwszych miniaturowych urządzeń w naszej ofercie, żartobliwie nazwaliśmy je kiedyś „mocarnymi maluchami”. I to chyba najlepsze podsumowanie powyższej prezentacji naszych produktów „Mini” i „Pico”. W obudowach niewielkich rozmiarów zamknięta jest moc dorównująca mocy urządzeń w obudowach o standardowych wymiarach. Nie tracąc zatem na jakości, zyskujemy wygodniejszy montaż, co w przypadku urządzeń montowanych w puszkach instalacyjnych ma znaczenie nie tylko dla wygody, lecz także bezpieczeństwa. Możemy uniknąć ekstremalnych sytuacji, gdy podczas upychania w puszce na siłę sterownika, możemy doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.