Łącznik schodowy - jak go podłączyć? Schemat - F&F

Łącznik schodowy - jak go podłączyć? Schemat - F&F

Rodzaje i zastosowanie łączników schodowych

 

Łączniki schodowe można podzielić ze względu na: 

- liczbę obsługiwanych punktów oświetleniowych (łącznik schodowy pojedynczy, podwójny lub potrójny),

- sposób montażu (natynkowy, podtynkowy).

 

Światło schodowe stosuje się nie tylko w przestrzeni klatek schodowych, ale także w przedpokojach, korytarzach, ciągach komunikacyjnych czy po prostu dużych pomieszczeniach. Połączenie schodowe świetnie sprawdzi się też na przykład w sypialni, umożliwiając choćby włączenie światła przy drzwiach i zgaszenie go w łóżku. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać prawidłowe podłączenie łącznika schodowego.

 

Alternatywy dla łącznika schodowego

 Łączniki schodowe to praktyczna opcja, jednak kwestię oświetlenia na schodach można rozwiązać także na inne sposoby. Przykładem może być łącznik schodowy czasowy (po kliknięciu światło pozostaje włączone przez ustalony czas) albo system automatyczny z czujnikiem ruchu. Świetną alternatywą są też przekaźniki bistabilne, takie jak BIS-411-LED, który może współpracować z instalacją oświetleniową LED zasilaną napięciem 24 V.

 

Jak podłączyć łącznik schodowy?

 Montaż łączników schodowych nie jest skomplikowany – wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach. Sprawdź, jak wykonać podłączenie łącznika światła schodowego.

 

Gdzie umieścić kontakty łącznika schodowego?

 Rozmieszczenie przełączników do łącznika schodowego powinno być uzależnione od budowy pomieszczenia oraz potrzeb. Oznacza to, że przykładowo na schodach należy umieścić przełączniki na ścianach, w miejscach, w których włączenie oświetlenia będzie intuicyjne (na przykład na przeciwko poręczy, ponad pierwszym stopniem). W korytarzu przyciski łącznika schodowego powinny znaleźć się na przeciwległych końcach, natomiast w sypialni warto umieścić przełączniki przy łóżku i drzwiach – tam, gdzie najwygodniej będzie z nich korzystać.

 

Jak podłączyć łącznik schodowy – kolory

 Aby odczytać schemat instalacji schodowej, należy najpierw zapoznać się z oznaczeniami poszczególnych rodzajów przewodów. Każdy z nich można rozróżnić na podstawie symboli literowych oraz koloru izolacji:

- zasilanie, przewód fazowy (oznaczenie L, izolacja brązowa lub czarna),

- przewód neutralny (oznaczenie N, kolor izolacji niebieski),

- przewód ochronny (oznaczenie PE, izolacja żółta lub zielona),

- przewody łączące ze sobą łączniki (oznaczenie P1, P2 etc., kolor szary, czarny lub brązowy)

- łączniki schodowe (oznaczenia S1, S2 etc.).

Jak podłączyć łącznik schodowy – schemat

 Najprostszy schemat schodowy obejmuje dwa łączniki i źródło światła. Do łączników schodowych podłączane są przewody zasilające, natomiast między łącznikami umieszcza się przewody łączące. Źródło oświetlenia jest dodatkowo podłączone do przewodu neutralnego i ochronnego.

 

Jak podłączyć łącznik schodowy - schemat


Jak podłączyć łącznik schodowy - schemat

Fot. Schemat podłączenia łącznika schodowego

W takiej konfiguracji naciśnięcie któregokolwiek z przycisków w dowolnym momencie powoduje zmianę stanu oświetlenia (zapalenie lub zgaszenie) poprzez połączenie lub rozłączenie obwodu, natomiast umieszczenie między punktami przełączania dodatkowego łącznika krzyżowego umożliwia zwiększenie liczby miejsc pozwalających na sterowanie obwodem.

Jak podłączyć łącznik schodowy podwójny i potrójny?

Łącznik schodowy podwójny i potrójny można rozpoznać po liczbie przycisków. Łącznik schodowy dwuklawiszowy umożliwia sterowanie dwoma obwodami jednocześnie, natomiast potrójny – trzema. Takie rozwiązanie pozwala korzystać tylko z części dostępnych punktów oświetleniowych (na przykład żyrandoli z dwiema strefami). Łączniki podwójne i potrójne podłącza się tak samo, jak pojedyncze, należy jednak pamiętać o połączeniu właściwych obwodów z odpowiadającymi im przełącznikami.

Jak podłączyć łącznik schodowy w puszce?

W przypadku montażu łącznika schodowego w puszce przewody nie są wyprowadzone bezpośrednio ze ściany – zamiast tego znajdują się w specjalnej puszce umożliwiającej instalowanie łączników podtynkowo. Korzystając z tej metody montażu, nie można zapomnieć o ustabilizowaniu podtynkowej części łącznika w puszce przy pomocy specjalnych wsporników i starannym przykręceniu śrub w ramce elementu (w przeciwnym razie część zewnętrzna może się przekręcić lub wypaść).

Jak podłączyć przewody do łącznika?

Najczęściej przewody podłączane są zaciskowo – kolor przewodu odpowiada oznaczeniu literowemu na złączu (można odczytać je według legendy z akapitu “Jak podłączyć łącznik schodowy – kolory”). W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy starych instalacjach, przewody nie są oznaczone kolorami – wówczas sposobem na ich identyfikację jest wykorzystanie miernika elektrycznego.

Potrzebujesz więcej porad w zakresie montażu elementów instalacji elektrycznych lub systemów sterowania? Zajrzyj do naszych wideo poradników!