F&F licznik do pomiaru półpośredniego – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

F&F licznik do pomiaru półpośredniego – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Licznik energii elektrycznej do pomiaru półpośredniego to często wykorzystywane urządzenie, które pozwala na dokonywanie pomiarów przy wykorzystaniu tak zwanych przekładników prądowych. Wśród liczników F&F znajdziesz szeroki wybór modeli przeznaczonych do mierzenia zużycia energii elektrycznej w układzie pomiarowym półpośrednim. Sprawdź, na czym polega ich działanie i co warto o nich wiedzieć!

Zanim jednak o F&F i licznikach spod tego znaku, krótko o samych metodach mierzenia zużycia energii elektrycznej... 

Co to jest pomiar półpośredni

Pomiar półpośredni to jeden z trzech sposobów mierzenia zużycia energii elektrycznej wykorzystywany w tzw. licznikach elektrycznych (pamiętaj, że oficjalna nazwa tego typu urządzeń pomiarowych brzmi: licznik zużycia energii elektrycznej).

Pomiar bezpośredni energii elektrycznej

Podczas pomiaru w układzie bezpośrednim obwody prądowe licznika są połączone z obwodami podlegającymi pomiarowi, natomiast obwody napięciowe zasila napięcie mierzonych obwodów. Taka metoda pomiaru jest stosowana w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niewielkie (moc przyłączeniowa do 40 kW).

Pomiar półpośredni energii elektrycznej

W układzie pomiarowym półpośrednim obwody prądowe licznika zasila się za pośrednictwem odpowiednio dobranych przekładników prądowych, natomiast obwody napięciowe zasila napięcie mierzonych obwodów. Jest to metoda stosowana w miejscach o średnim i dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną (moc przyłączeniowa powyżej 40 kW).

Pomiar pośredni energii elektrycznej

Liczniki przeznaczone do pomiaru pośredniego energii elektrycznej stosuje się w miejscach, gdzie potrzebne są napięcia przekraczające wartość 400 V. Zarówno obwody prądowe, jak i napięciowe w licznikach są zasilane przy wykorzystaniu odpowiednich przekładników napięciowych i prądowych (zasada działania podobna jak w licznikach do pomiaru półpośredniego, jednak przekładniki stosuje się zarówno w przypadku prądu, jak i napięcia). 

Celem stosowania układów pomiarowych półpośrednich i pośrednich jest możliwość bezpiecznego oraz precyzyjnego mierzenia wysokich wartości natężenia w obwodach przy użyciu przyrządów o mniejszym zakresie pomiarowym.

Licznik energii elektrycznej do pomiaru półpośredniego

Liczniki zużycia energii elektrycznej do pomiaru półpośredniego wykorzystuje się najczęściej w instalacjach o średnim i dużym zapotrzebowaniu na moc (powyżej 40 kW mocy przyłączeniowej), ale wartości napięcia nieprzekraczającej 0,4 kV. Spotyka się je między innymi w domach jednorodzinnych z rozbudowaną instalacją trójfazową, zakładach przemysłowych, warsztatach czy innych obiektach.

Licznik zużycia energii do pomiaru półpośredniego – jak to działa?

Obwody prądowe licznika energii elektrycznej do pomiaru półpośredniego są podłączone do mierzonego obwodu przy pomocy odpowiednich przekładników prądowych. Przekładniki prądowe “obniżają” wartość prądu wtórnego względem pierwotnego w proporcjonalny sposób, dzięki czemu mierząc wartość prądu płynącego w uzwojeniu wtórnym i znając wartość przekładni prądowej, można wyznaczyć wartość prądu w uzwojeniu pierwotnym.

Odczytywanie wskazań licznika z pomiarem półpośrednim

Odczytanie wskazania licznika do pomiaru półpośredniego jest bardzo proste. Wystarczy znać wartość przekładni prądowej oraz zastosowanych przekładników, by móc obliczyć pierwotny prąd płynący w instalacji, do której podpięty jest przyrząd pomiarowy.

Przykład

Obwód jest połączony z licznikiem 200 A/5 A. Oznacza to, że zastosowano przekładniki prądowe 5 A, natomiast wartość przekładni prądowej wynosi 40. W takim razie odczyt licznika należy pomnożyć przez 40: na przykład wartość 30 kWh oznacza w rzeczywistości zużycie na poziomie 1200 kWh (30 kWh x 40). 

W przypadku liczników produkowanych przez F&F nie ma potrzeby wyliczania faktycznego zużycia energii gdyż wszystkie liczniki F&F pokazują rzeczywiste zużycie (stosownych obliczeń dokonuje sam licznik). 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odczytywania wskazań liczników F&F (i nie tylko) oraz badania ich poprawności, zajrzyj do naszego artykułu “Jak sprawdzić licznik prądu – badanie poprawności odczytu”!

Montaż licznika energii elektrycznej do pomiaru półpośredniego

Montaż licznika zużycia energii elektrycznej do pomiaru półpośredniego nie różni się znacząco od instalacji innych liczników trójfazowych. Należy tylko pamiętać o prawidłowym podłączeniu zacisków przekładników prądowych uzwojenia pierwotnego i wtórnego na przewodach fazowych oraz podpięciu ich do uziemienia.

Schemat podłączenia licznika F&F. Podczas montażu należy pamiętać o prawidłowym umieszczeniu przekładników na przewodach fazowych.

Fot. Schemat podłączenia licznika F&F. Podczas montażu należy pamiętać o prawidłowym umieszczeniu przekładników na przewodach fazowych.

Jak ustawić przekładnię prądową w liczniku?

Liczniki F&F są wyposażone w możliwość łatwego ustawienia przekładni prądowej. W tym celu należy skorzystać z przycisku programowania. W modelach z możliwością dwustronnej komunikacji przez Modbus RTU ustawienia mogą być też zmieniane po podłączeniu do komputera, za pomocą dedykowanego programu LE Config. 

UWAGA!

Ustawienie przekładni prądowej dokonywane jest jednorazowo i nie ma możliwości jej zmiany w czasie późniejszym. Jeżeli istnieje potrzeba zmiany przekładni w już zaprogramowanym liczniku – należy skontaktować się z producentem. 

Więcej o inteligentnych licznikach zużycia energii elektrycznej dowiesz się z artykułu “Czym są inteligentne liczniki energii elektrycznej i jak działają?”.

F&F – liczniki do pomiaru półpośredniego

Oferta F&F obejmuje wiele liczników przeznaczonych do mierzenia zużycia energii elektrycznej w układzie pomiarowym półpośrednim. Znakomicie sprawdzają się one w domach jednorodzinnych z instalacją trójfazową, warsztatach, zakładach usługowych, sklepach i obiektach przemysłowych, a także innych miejscach, w których wartość mocy przyłączeniowej przekracza 40 kW, natomiast napięcie to 400 V. Wśród popularnych modeli można wymienić na przykład licznik LE-02d-CT z programowalną przekładnią, który współpracuje z przekładnikami o prądzie pierwotnym nawet 6000 A, dzięki czemu świetnie nadaje się do wymagających zastosowań. W naszym asortymencie znajdziesz też inteligentne liczniki do pomiaru półpośredniego z możliwością dwustronnej komunikacji, modele z funkcją analizy parametrów sieci oraz wiele innych propozycji z tej kategorii.