Inteligentne systemy sterowania domem – F&Wave vs F&Home RADIO
Inteligentne systemy sterowania domem pozwalają na łatwą obsługę automatyki budynkowej. Sprawdź, jak mogą działać różne instalacje tego rodzaju i jakie są między nimi różnice na przykładzie dwóch systemów produkowanych przez firmę F&F: F&Wave oraz F&Home RADIO.
Jak działają inteligentne systemy sterowania?
Inteligentny system sterowania domem umożliwia kontrolowanie działania wielu urządzeń i instalacji automatyki budynkowej – między innymi oświetlenia, ogrzewania, kontroli dostępu, systemów bezpieczeństwa czy sterowania sprzętem RTV i AGD.
System sterowania domem inteligentnym od strony sprzętowej może mieć charakter przewodowy (poszczególne elementy połączone przewodami), bezprzewodowy (poszczególne elementy połączone bezprzewodowo, na przykład przez WiFi, Bluetooth etc.) lub hybrydowy (połączenie dwóch typów technologii). Również samo sterowanie domem inteligentnym może odbywać się ręcznie (tradycyjne przyciski, stacjonarne sterowniki) lub zdalnie (na przykład przy pomocy aplikacji na urządzenia mobilne czy pilota).
Niektóre inteligentne systemy sterowania pozwalają kontrolować wszystkie elementy instalacji z poziomu centralnego modułu automatyki, w innych funkcję tę pełni wspólna aplikacja lub jest ona rozbita na kilka sterowników poszczególnych podsystemów. W zależności od wybranego systemu, można korzystać też z opcji programowania harmonogramów, tworzenia scen czy automatycznego “uczenia się” przez instalację zwyczajów i preferencji użytkownika. Wykorzystanie inteligentnych systemów sterowania pozwala zwiększyć komfort mieszkańców i obniżyć zużycie energii elektrycznej, a w wielu przypadkach również zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa oraz dodatkowe funkcje.
Inteligentne systemy sterowania – instalacje i urządzenia
Inteligentne systemy sterowania mogą być wykorzystywane niemal w każdym rodzaju domowych instalacji i urządzeń. Do najczęściej spotykanych należą systemy sterowania ogrzewaniem (podłogowym, grzejnikowym, konwektorowym etc.), oświetleniem, instalacjami bezpieczeństwa i kontroli dostępu czy urządzeniami RTV/AGD.
Systemy sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją
Inteligentny system sterowania ogrzewaniem może być oparty o zastosowanie odpowiednich sterowników (w systemach sterowania ogrzewaniem podłogowym, konwektorowym i podobnych) lub specjalnych głowic termostatycznych (w ogrzewaniu grzejnikowym). Wchodzący w jego skład termostat pozwala na regulowanie parametrów pracy instalacji grzewczej na podstawie danych z czujników temperatury, dzięki czemu poziom grzania jest automatycznie dostosowywany do potrzeb, w zależności od wcześniej zaprogramowanych ustawień. Dostępne są zarówno rozwiązania przewodowe, jak i systemy bezprzewodowego sterowania ogrzewaniem, które umożliwiają zmianę nastaw bez konieczności fizycznej obecności przy sterowniku. Analogiczna sytuacja dotyczy sterowania klimatyzacją, ponadto klimatyzatory są często wyposażone w autonomiczne moduły komunikacji bezprzewodowej łączące się bezpośrednio z pilotem lub aplikacją producenta.
Inteligentne systemy sterowania oświetleniem
Inteligentne systemy sterowania oświetleniem opierają się zwykle na współdziałaniu wielu elementów, takich jak specjalnie przystosowane źródła światła (najczęściej LED), sterowniki oświetlenia czy ściemniacze, a często również czujniki ruchu i automaty zmierzchowe. Podobnie jak inne instalacje, także oświetlenie może być kontrolowane w sposób stacjonarny lub zdalnie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod sterowania działaniem instalacji oświetleniowej, przeczytaj nasz artykuł “Sterowanie oświetleniem w domu – dostępne rozwiązania”.
Kontrola dostępu i instalacje bezpieczeństwa
Inteligentne systemy sterowania mogą obejmować również instalacje bezpieczeństwa i kontroli dostępu – detektory niebezpiecznych substancji, czujniki pożarowe, alarmy antywłamaniowe, monitoring, sterowanie roletami, żaluzjami, bramami czy zamkami elektronicznymi, a także wiele innych podsystemów. W nowoczesnych, inteligentnych systemach sterowania automatyką budynkową poszczególne elementy często ściśle współpracują ze sobą, dzięki czemu możliwe jest na przykład automatyczne otworzenie drogi ewakuacji w przypadku wykrycia zagrożenia.
Sterowanie urządzeniami i inne
Do systemu automatyki można podłączyć bardzo wiele urządzeń i instalacji, między innymi urządzenia AGD (pralka, zmywarka etc.), sprzęt multimedialny (telewizor, głośniki), wyposażenie ogrodu (oświetlenie zewnętrzne, zraszacze, odstraszacze zwierząt) oraz wiele innych.
Inteligentne systemy sterowania automatyką domową – nasze propozycje
W asortymencie F&F dostępne są różne inteligentne systemy sterowania urządzeniami i instalacjami wchodzącymi w skład domowej automatyki. Sprawdź, jakie propozycje oferujemy!
F&Wave
System F&Wave został zaprojektowany z myślą o osobach pragnących zainstalować system sterowania bezprzewodowego w już urządzonych budynkach.
Podstawą jego działania są montowane na istniejącej instalacji elektrycznej odbiorniki oraz stacjonarne (bateryjne lub naścienne przyciski z przekaźnikami) albo mobilne (piloty, breloki) elementy nadające sygnał, które służą do wygodnej zmiany ustawień.
System F&Wave umożliwia sterowanie oświetleniem, bramami wjazdowymi i garażami czy pracą rolet i żaluzji. Elementy F&Wave są łatwe w montażu i niedrogie w eksploatacji, a dodatkowo umożliwiają retransmisję sygnału przez każdy z odbiorników, co pozwala uniknąć problemów z zasięgiem.
Fot. System F&Wave umożliwia radiowe sterowanie odbiornikami przy pomocy przycisków, pilotów i breloków.
F&Home RADIO
F&Home RADIO to kompleksowy, inteligentny system sterowania bezprzewodowego. Podobnie jak F&Wave, jego działanie oparte jest o wykorzystanie fal radiowych, jednak dodatkowo dostępny jest tutaj serwer, który pozwala na kontrolowanie elementów instalacji również przy pomocy aplikacji mobilnej, z każdego miejsca na świecie. Szyfrowana komunikacja zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.
System F&Home RADIO pozwala na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami (także bramy, żaluzje etc.), urządzeniami RTV i AGD oraz sprzętem ogrodowym, a także na integrację z różnymi systemami alarmowymi. Ponadto F&Home RADIO umożliwia połączenie z różnymi czujnikami, na przykład temperatury czy natężenia światła, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie go jako inteligentnego systemu sterowania z funkcją dynamicznego reagowania na sytuacje w otoczeniu.
Który inteligentny system sterowania domem wybrać?
Każde z dostępnych rozwiązań posiada swoje charakterystyczne cechy, które dla niektórych użytkowników mogą stanowić wadę, a dla innych – zaletę. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju inteligentnego systemu sterowania domem warto przeanalizować swoje potrzeby i preferencje, a w razie wątpliwości skorzystać z porady eksperta.
Potrzebujesz więcej informacji o funkcjonalności i możliwościach montażu inteligentnych systemów sterowania domem F&F? Skontaktuj się z nami.