Symulator obecności domowników – inteligentny sposób na złodzieja
Symulacja obecności domowników to jedna z funkcji dostępnych w systemach inteligentnych budynków. Takie rozwiązanie sprawia, że pod nieobecność mieszkańców dom naśladuje codzienne funkcjonowanie, zapewniając tym samym zabezpieczenie przed włamaniem do mieszkania, które dopełnia działania innych systemów antywłamaniowych.
Symulator obecności domowników – zabezpieczenie przed włamaniem
Symulacja obecności w domu stanowi obecnie jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zabezpieczenie przed włamaniem. Dobrze zaprogramowany symulator obecności domowników nie pozwala złodziejowi odróżnić momentów, gdy mieszkańcy są w domu, od chwili ich nieobecności (z wyjątkiem oczywiście takich znaków jak na przykład stojący na podjeździe samochód). Korzystanie z symulacji obecności pozwala na zabezpieczenie się przed włamaniem do domu i stanowi dobre uzupełnienie innych systemów antywłamaniowych, takich jak alarmy, zabezpieczenia mechaniczne (na przykład żaluzje) czy instalacje kontroli dostępu.
Na czym polega symulacja obecności w domu?
W inteligentnym domu symulacja obecności jest najczęściej jedną z funkcji dostępnych systemowo – budynek naśladuje zwyczaje domowników. Dzięki temu z zewnątrz niemożliwe jest odróżnienie, czy ktoś znajduje się w środku, czy nie, nawet przy długotrwałej obserwacji.
Takie rozwiązanie stosuje się, gdy automatyka jest podłączona do jednego, centralnie sterowanego systemu. Jednak symulator obecności domowników może równie dobrze składać się z kilku niezależnych systemów (na przykład osobno oświetlenie, urządzenia RTV etc.). Możliwe jest także symulowanie obecności w domu w sposób manualny – na przykład poprzez zdalne załączanie i wyłączanie świateł – albo zaprogramowanie konkretnych harmonogramów na każdym z urządzeń lub instalacji, które mają stanowić część symulacji. W tworzeniu symulatorów obecności domowników bardzo pomocne są różne systemy sterowania radiowego dla inteligentnego domu.
Jakie systemy mogą być częścią symulatora obecności domowników?
Symulator obecności domowników może obejmować między innymi instalację oświetleniową, sprzęt RTV, systemy sterowania roletami czy żaluzjami oraz automatykę ogrodową (na przykład zraszacze czy oświetlenie zewnętrzne).
Inteligentne oświetlenie domu
Inteligentne oświetlenie domu można z łatwością wykorzystywać do tworzenia scen symulujących obecność domowników. Przykładem jest tu włączanie delikatnie przyciemnionego światła i telewizora, co sugeruje obserwatorom z zewnątrz oglądanie przez domowników filmu, albo automatyczne uruchamianie sterowników oświetlenia schodowego z efektem kaskadowym, co symuluje wchodzenie lub schodzenie po schodach.
RTV i multimedia a symulator obecności domowników
Urządzenia RTV są bardzo przydatnym elementem umożliwiającym stworzenie skutecznego symulatora obecności domowników. Dzięki zastosowaniu inteligentnych gniazdek lub na przykład wbudowanych modułów komunikacji bezprzewodowej możliwe jest sterowanie uruchamianiem sprzętu multimedialnego na odległość – na przykład włączanie telewizora, radia, wieży stereo czy innych urządzeń. Podobnie jak w przypadku innych instalacji ułatwiających symulację obecności w domu, możliwe jest tworzenie scen, ustawianie harmonogramów lub ręczne uruchamianie systemu w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie umożliwia jeszcze lepsze naśladowanie codziennych aktywności domowników i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed włamaniem.
Sterowanie roletami i żaluzjami
Zasłonięte (lub odsłonięte) przez dłuższy czas rolety lub żaluzje to jeden z bardziej oczywistych sygnałów, że nikogo nie ma w domu. Dlatego podczas tworzenia symulatora obecności domowników warto włączyć do systemu sterowniki rolet i żaluzji, dzięki czemu okna będzie można zasłaniać wtedy, gdy normalnie robiliby to domownicy (na przykład na noc lub przy dużym nasłonecznieniu).
Ogród
W inteligentnym domu symulacja obecności może obejmować również systemy i elementy automatyki znajdujące się w ogrodzie. Okresowe uruchamianie zraszaczy czy oświetlenia zewnętrznego sprawia, że obserwator z większym prawdopodobieństwem stwierdzi, że ktoś znajduje się w środku.
Jak sprawić, by symulator obecności domowników był skuteczny?
Symulator obecności domowników może charakteryzować się różnym stopniem skuteczności, w zależności od wykorzystanych środków. Sprawdź, co pomoże w zwiększeniu efektywności jego działania!
Użyj kilku metod naraz
Symulator obecności domowników wykorzystujący jednocześnie inteligentne oświetlenie domu, instalacje ogrodowe, sterowniki rolet oraz urządzenia RTV ma zazwyczaj większe szanse na zabezpieczenie przed włamaniem do mieszkania, niż pojedyncza żarówka zapalana na kilka godzin dziennie. Oczywiście nie można też przesadzić w drugą stronę – uruchomienie wszystkich urządzeń jednocześnie na cały czas nie tylko zużyje dużo energii elektrycznej, ale też nie będzie wyglądać realistycznie.
Naśladuj swoje nawyki
Spróbuj wykreować sceny podobne do twoich codziennych zachowań. Jeżeli na przykład zazwyczaj wieczorem czytasz w sypialni przed snem, dobrze zadziała zdalne uruchomienie lampki nocnej na jakiś czas w momencie, gdy zwykle kładziesz się do łóżka.
Nie bądź przewidywalny
Codzienne życie może być rutynowe, jednak niemal nikt nie powtarza czynności każdego dnia z dokładnością co do minuty. Dlatego jeżeli planujesz symulowanie obecności w domu przy użyciu harmonogramów, rozważ ustawienie ich w różnych godzinach podczas różnych dni. Niektóre symulatory obecności domowników pozwalają na zaprogramowanie pewnej losowości w uruchamianiu urządzeń i instalacji (na przykład zapalanie lampy codziennie od 20 do 22, ale z losowo generowanym, kilkuminutowym opóźnieniem, które będzie inne każdego dnia).
Dodatkowe zabezpieczenia
Na koniec warto wspomnieć, że symulator obecności domowników nie powinien stanowić jedynego zabezpieczenia przed włamaniem. W celu zwiększenia skuteczności ochrony dobrze jest korzystać z dodatkowych metod, takich jak alarmy antywłamaniowe, oświetlenie z czujnikami ruchu, specjalne rolety czy systemy kontroli dostępu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach z zakresu sterowania inteligentnym domem, przeczytaj artykuł “Inteligentne systemy sterowania domem – F&Wave vs. F&Home RADIO”.