Automat zmierzchowy AZH 12 V
Zasilanie: 12 V
Maksymalne obciążenie: 10 A
Element światłoczuły: wbudowany
Obudowa: hermetyczna
Montaż: natynkowy
Automat zmierzchowy służy do sterowania źródłami światła lub innymi odbiornikami energii w zależności od natężenia oświetlenia - wyłącza o świcie i załącza o zmierzchu.
Jak działa automat zmierzchowy?
Automat należy umieścić w miejscu o stałym dostępie naturalnego światła dziennego. Zmiana intensywności naturalnego światła spowoduje załączanie lub wyłączanie oświetlenia sterowanego automatem. Pora załączenia oświetlenia można ustawić za pomocą potencjometru. Obrót w stronę “księżyca“ - załączy później, obrót w stronę “słoneczka“ - załączy wcześniej. Automat posiada układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia, dzięki czemu zostaje zniwelowany wpływ zakłóceń (np. wyładowań atmosferycznych) na pracę automatu.
Tabela mocy
Wartości orientacyjne dopuszczalnego obciążenia - więcej
UWAGA!
Możliwość specjalnego wykonania automatów zmierzchowych na inne napięcia niż podane w tabeli danych technicznych, np. 12 V, 24 V, 48 V i 110 V AC/DC i inne.
- Napięcie zasilania
- 12 V AC/DC
- Tolerancja napięcia zasilania
- -15 ÷ 10 %
- Maksymalny prąd obciążenia AC-1
- 10 A
- Element wykonawczy
- przekaźnik
- Konfiguracja styków
- 1 × NO
- Separacja styku
- NIE
- Próg zadziałania - regulowany
- 2 ÷ 1000 Lx
- Próg zadziałania - ustawiony
- ok. 7 Lx
- Histereza
- ok. 15 Lx
- Opóźnienie zadziałania włączenia
- ok. 10 s
- Opóźnienie zadziałania wyłączenia
- ok. 20 s
- Element światłoczuły
- wbudowany
- Przyłącze
- OMY 3×0,75 mm²; długość 0,8 m
- Pobór mocy
- 0,56 W
- Temperatura pracy
- -25 ÷ 50 °C
- Wymiary
- 51×67×26 mm (± 1 mm)
- Montaż
- natynkowy
- Stopień ochrony
- IP65 - hermetyczny
Prąd styku podany w danych technicznych jest wartością maksymalną i może podlegać ograniczeniom – więcej informacji. Jeśli z przedstawionych informacji wynika, że przekaźnik w urządzeniu jest niewystarczający zaleca się stosować zewnętrzny element przełączający (np. stycznik) przystosowany do przełączania dużych prądów udarowych.
Poprawność montażu
Należy zwrócić uwagę aby załączane źródło światła nie oświetlało czujnika automatu zmierzchowego. W przeciwnym wypadku prowadzić to może do przypadkowych załączeń i wyłączeń źródła światła.
Kontrola działania
W przypadku kontroli działania automatu cały automat szczelnie przykryć, np. pudełkiem tekturowym lub ciemną, grubą tkaniną. Zakrycie tylko "oczka" sondy, np. palcem jest niewystarczające,gdyż natężenie światła słonecznego jest bardzo silne i przenika do fotoelementu przez plastikową obudowę i ludzkie ciało.
Zegar astronomiczny stosujemy w instalacjach, w których istnieje potrzeba załączania oświetlenia po zmierzchu i wyłączania o świcie ale nie ma możliwości wyprowadzenia czujnika jasności na zewnątrz budynku. Zegar astronomiczny wyznacza punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia na podstawie informacji o bieżącej dacie i współżędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania. Oznacza to, że zegar steruje oświetleniem załączając i wyłączając je o zachodzie/wschodzie słońca ale brak zewnętrznego czujnika jasności powoduje, że jest on niewrażliwy na niespodziewane zaciemnienia w ciągu dnia. UWAGA - minimalne napięcie zasilania zegara to 24 V. Urządzenia nie należy stosować w instalacjach 12 V. |
|
W przypadku odbiorników, których prąd przekracza 10 A i jednocześnie nie jest większy niż 16 A sugerujemy zastosowanie automatu zmierzchowego AZH-106 12 V, który w stosunku do AZH 12 V różni się wyłacznie obciążalnością wbudowanego przekaźnika. |