Jak podłączyć licznik trójfazowy – krok po kroku
Podłączenie licznika energii elektrycznej pozwala precyzyjnie mierzyć zużycie prądu przez odbiorniki korzystające z danej instalacji. Sprawdź, jak podłączyć licznik trójfazowy korzystający z różnych metod pomiaru!
Licznik prądu czy zużycia energii elektrycznej?
Poprawne, oficjalne określenie to licznik zużycia energii elektrycznej, natomiast potocznie stosuje się też takie nazwy, jak licznik (poboru) prądu, licznik elektryczny czy licznik energii elektrycznej. Szeroki wybór urządzeń z tej kategorii znajdziesz w zakładce Liczniki zużycia energii elektrycznej.
Podłączenie licznika energii elektrycznej
Bezpieczeństwo
Podłączenie licznika zużycia energii elektrycznej wykonuje się w odpowiednio przygotowanej rozdzielnicy elektrycznej. Należy zawsze pamiętać, by odciąć napięcie przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności. Powinno się korzystać wyłącznie z certyfikowanych narzędzi i urządzeń (na przykład CE, VDE). Trzeba upewnić się także, czy wybrany model licznika energii elektrycznej będzie współpracował z daną instalacją (na przykład czy nie przekracza ona maksymalnych wartości natężenia prądu).
Zasady prawne
Wszelkie naprawy, konserwacje i podłączenia powinny być wykonywane przez uprawnione do tego osoby. Jeżeli budynek korzysta z prądu od zewnętrznego dostawcy, do ingerencji w główny licznik energii elektrycznej potrzebne jest też odpowiednie upoważnienie od podmiotu dostarczającego energię. Nie dotyczy to natomiast podliczników montowanych przy poszczególnych urządzeniach czy fragmentach instalacji.
Jak podłączyć licznik trójfazowy?
Przygotowanie do podłączenia licznika energii elektrycznej
Przed rozpoczęciem pracy należy zdjąć pokrywę rozdzielnicy i odciąć źródło napięcia. Warto z wyprzedzeniem przygotować sobie odpowiednie narzędzia, na przykład izolowany wkrętak do otwierania złącz śrubowych przy przewodach. W przypadku liczników energii elektrycznej montowanych na szynie DIN przed rozpoczęciem podłączania powinno się umieścić urządzenie w pożądanym położeniu na szynie.
Oznaczenia w instalacjach trójfazowych
Znajomość stosowanych w instalacjach trójfazowych oznaczeń jest kluczowa dla prawidłowego podłączenia licznika energii elektrycznej. Oto objaśnienie najczęściej stosowanych w rozdzielnicach oznaczeń, które przydadzą się przy montażu licznika...
Przewody fazowe
W instalacji trójfazowej przewody oznaczane są symbolami L1, L2 i L3. Ich izolacja może mieć różne kolory. Poniżej znajdziesz oznaczenia kolorystyczne zgodne z wprowadzoną w 2007 roku normą PN-HD 308 S2:2007, natomiast w nawiasie umieszczono inne spotykane barwy izolacji przewodów fazowych.
L1: brązowy
L2: czarny
L3: szary
Przewody neutralne
Przewody neutralne w licznikach energii elektrycznej (a także w pozostałej części instalacji) są oznaczane literą N, a ich izolacja ma kolor niebieski.
Przewód ochronny
Uziemienie oznacza się literami PE. Izolacja przewodów ochronnych jest w zielono-żółte pasy.
Zaciski przekładników prądowych
Zaciski przekładników prądowych w licznikach energii elektrycznej są oznaczane symbolami P1 i P2 (uzwojenie pierwotne) oraz S1 i S2 (uzwojenie wtórne). W starszych instalacjach spotykane są także zaciski z oznaczeniami K - L i k - l.
Porty komunikacyjne
Licznik energii elektrycznej elektroniczny może być wyposażony w porty komunikacyjne, które umożliwiają podłączenie do sieci telekomunikacyjnych lub zewnętrznych urządzeń pomiarowych. Wejścia i wyjścia komunikacyjne są zazwyczaj oznaczane zgodnie z rodzajem stosowanego przewodu komunikacyjnego (na przykład RS-485).
Wyjście impulsowe
Wyjście impulsowe oznacza się symbolami plus i minus.
Jak podłączyć licznik trójfazowy z pomiarem bezpośrednim?
Podłączenie licznika zużycia energii elektrycznej (elektronicznego, trójfazowego) do pomiaru bezpośredniego na przykładzie licznika LCD F&F LE-03MW.
Fot. Schemat podłączenia licznika energii elektrycznej LE-03MW.
W tym modelu elektronicznego licznika LCD od F&F złącza wejściowe znajdują się w górnej części obudowy, natomiast wyjściowe – w dolnej. Po podłączeniu przewodów fazowych i neutralnych według powyższego schematu podłącza się wyjście impulsowe oraz, jeżeli licznik ma komunikować się z zewnętrznymi urządzeniami lub systemami, porty komunikacyjne RS-485 (licznik jest przystosowany do komunikacji z użyciem protokołu MODBUS RTU).
Więcej o możliwościach nowoczesnych liczników energii elektrycznej możesz dowiedzieć się z naszego artykułu “Czym są inteligentne liczniki energii elektrycznej i jak działają?”.
Jak podłączyć licznik trójfazowy przekładnikowy?
Podłączenie licznika zużycia energii elektrycznej (elektronicznego, trójfazowego) do pomiaru półpośredniego na przykładzie licznika LCD F&F LE-03MW CT.
Fot. Schemat podłączenia licznika energii elektrycznej LE-03 MW CT.
Uwaga na różnice pomiędzy licznikami zużycia energii
Trójfazowe liczniki energii elektrycznej montuje się zazwyczaj według bardzo podobnego schematu, jednak między poszczególnymi urządzeniami mogą występować pewne różnice. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości podczas montażu, koniecznie skonsultuj się z producentem licznika – nieprawidłowa instalacja może uszkodzić sprzęt.
Zabezpieczenie rozdzielnicy po montażu licznika
Po zamontowaniu licznika można uruchomić układ i dokonać ewentualnej konfiguracji, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie zamyka się i zabezpiecza rozdzielnicę (na przykład odpowiednimi plombami).
Sprawdź, jak właściwie odczytywać wartości na liczniku – przydatne wskazówki znajdziesz w naszym artykule Jak sprawdzić licznik prądu – badanie poprawności odczytu”.