Czy można ograniczyć pobór energii elektrycznej z gniazdek elektrycznych?

Czy można ograniczyć pobór energii elektrycznej z gniazdek elektrycznych?

Co to jest gniazdko elektryczne?

Gniazdo elektryczne to część instalacji elektrycznej. Służy do przyłączania odbiorników elektrycznych do tejże instalacji. Czy gniazdka elektryczne mogą być energooszczędne? Jeżeli tak, jak to możemy osiągnąć?

Energooszczędne gniazdko elektryczne? To jest możliwe.

Same w sobie gniazdka elektryczne energooszczędne nie są. To tylko aparaty, do których wpinamy wtyczki urządzeń "na prąd", aby mogły działać. Efekt energooszczędności możemy natomiast uzyskać dzięki wygodnej kontroli gniazdek. A to mogą nam zagwarantować inteligentne gniazdka elektryczne. Oferują coś, co w przypadku standardowego gniazdka nie jest możliwe, mianowicie zdalną kontrolę podłączonych do gniazdek urządzeń elektrycznych. Jak to działa w praktyce?

Inteligentne gniazdko elektryczne - co to jest?

Efekt inteligentnej automatyki domowej w przypadku gniazdek elektrycznych uzyskujemy wpinając w gniazdko nakładkę, gotową konstrukcję elektroniczną ( por Proxi Plug). Inna opcja to zainstalowanie w puszce pod gniazdkiem przekaźnika (por. Single Switch FOX). Pierwszy sposób nie wymaga od nas wiele zachodu. Wpinamy smart pluga do gniazdka i gotowe. Opcja druga wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, a najbezpieczniej, jeżeli instalacji dokona fachowiec. Natomiast obsługa w obu przypadkach jest taka sama. Po podłączeniu uzyskujemy dostęp do gniazdka w dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. I możemy zdalnie włączać i wyłączać podłączone urządzenia.


Proxi Plug - wtyczka do gniazdka zdalne sterowanie
Aplikacja na telefon do kontroli urządzenia Proxi Plug

      
Nakładka Proxi Plug wpięta w gniazdko oraz aplikacja na telefon do zdalnej kontroli.

Inteligentne gniazdka. Jak oszczędzać prąd?

Inteligentne urządzenia reagują na nasze polecenia. I na nasze potrzeby. Możemy ich pracę - załączanie i wyłączanie- skonfigurować dowolnie. W domu z systemem inteligentnym dostęp do instalacji i urządzeń mamy również zdalny. Także do gniazdek elektrycznych. Dlatego w każdej chwili możemy sprawdzić, czy np. żelazko nadal jest podłączone do sieci i zareagować, wyłączając je. Dzięki inteligentnym gniazdkom możemy sterować urządzeniami na zasadzie włącz- wyłącz. Wyjeżdżając na dłużej, jednym przyciskiem (dotknięciem) pozbawiamy zasilania wszystkie lub wybrane odbiorniki podłączone do sieci. I nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy "czegoś wyłączyć".

Urządzenia elektryczne w stanie czuwania też pobierają prąd

Podłączamy do gniazdek elektrycznych różne urządzenia. Włączamy wtyczkę w gniazdko, gotowe. Przycisk „ON” włączamy, przycisk „OFF” wyłączamy. Tylko czy na pewno wyłączamy? Urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych w stanie tzw. czuwania też mogą pobierać prąd. Dlatego jedynym rozwiązaniem, które daje nam pewność, że odbiornik jest rzeczywiście wyłączony i nie pobiera prądu, jest wyłączenie go z gniazdka elektrycznego. Czyli musimy podejść do gniazdka, aby wyciągnąć wtyczkę. W przypadku instalacji inteligentnej jest to o wiele prostsze. Wystarczy wysłać polecenie do przekaźnika za pomocą aplikacji. Można też, o ile system daje taką możliwość, wydać polecenie głosowe.

Inteligentne gniazdka. Działanie.

Zasada działania większości inteligentnych gniazdek polega na komunikacji bezprzewodowej. Dzięki sieci wifi, bluetooth, chmurze, możemy komunikować się z naszym domem za pomocą smartfona. Sieć wifi wykorzystuje w działaniu system FOX. Propozycja polskiego producenta automatyki domowej i przemysłowej pozwala m.in. kontrolować urządzenia podłączone do gniazd elektrycznych. W jaki sposób?



Zasada działania inteligentnych gniazdek elektrycznych
Schemat przedstawia zasadę działania inteligentnych gniazdek elektrycznych.

Inteligentne gniazdko wifi w systemie FOX

Aby uczynić gniazdko elektryczne inteligentnym, wystarczy w puszce pod gniazdkiem zainstalować przekaźnik wifi z grupy urządzeń systemu FOX. Jeszcze tylko konfiguracja urządzenia w aplikacji i mamy pobór energii elektrycznej w danym gniazdku pod kontrolą. W każdej chwili możemy odłączyć wpięte urządzenie całkowicie, aby nie pobierało prądu w stanie czuwania. Dodatkową zaletą systemu FOX jest także integracja kalendarza internetowego z aplikacją. Umożliwia programowanie działania pojedynczych urządzeń lub ich grup na określone godziny, dni, tygodnie. Uwzględniając zwyczaje domowników, możemy np. zaprogramować wyłączenie wybranych gniazdek elektrycznych o określonej godzinie. Mamy wówczas pewność, że żaden odbiornik w stanie uśpienia nie pobiera prądu. I w drugą stronę- zaprogramować włączenie gniazdek tak, aby o poranku nie utrudniać domownikom wykonywania rutynowych czynności. Oczywiście dotyczy to tylko gniazdek z przekaźnikami FOX.

Przekaźnik FOX montowany w puszcze pod gniazdkiem elektrycznym
Przekaźnik wifi Single Switch montowany w puszcze pod gniazdkiem elektrycznym.

Oszczędzanie prądu w mieszkaniu. Jakie urządzenia?

Powiedzieliśmy już, że dla ograniczenia poboru energii elektrycznej przez urządzenia podłączone do gniazdek, wystarczy zainstalować przekaźnik wifi FOX. Jakie urządzenia mamy do wyboru?


Zarówno przekaźnik pojedynczy, jak i podwójny, zainstalowane pod gniazdkiem elektrycznym dają nam pełną kontrolę nad podłączonymi do nich urządzeniami. Dotyczy to przede wszystkim zdalnego włączania i wyłączania oraz podglądu statusu urządzenia w aplikacji. Poza możliwością całkowitego odłączenia np. telewizora czy lampki od prądu zyskujemy jeszcze dodatkową oszczędność. Wyobraźmy sobie, że udaliśmy się już na spoczynek i wydaje nam się, że nie wyłączyliśmy lampki w salonie. Aby to sprawdzić, musielibyśmy wstać, włączyć światło lub światła po drodze, aby przejść do pomieszczenia, w którym nadal pracuje (lub nie) włączony odbiornik. Wyłączyć go lub przekonać się, że jednak jest wyłączony. I wrócić do sypialni, wyłączając wcześniej zapalone światła. Jak to wygląda z podglądem i dostępem do gniazdka poprzez aplikację FOX? Po pierwsze nie trzeba wstawać z łóżka. Po drugie nie musimy nawet na chwilę włączać oświetlenia. Po trzecie wszystko sprawdzamy i w razie konieczności wyłączamy za pomocą aplikacji.

Inteligentne gniazdko z pomiarem energii. Przekaźnik wifi FOX SWITCH&ENERGY.

Dobrze jest wiedzieć, ile energii elektrycznej pobierają poszczególne sprzęty w domu. I nie trzeba do tego skomplikowanych urządzeń i systemów. Pozostając w kręgu urządzeń systemu FOX poznajmy możliwości przekaźnika SWITCH&ENERGY.



Switch&Energy - pomiar parametrów sieci elektrycznej
Przekaźnik Switch & Energy systemu FOX pozwala zdalnie włączyć-wyłączyć podłączone urządzenie oraz monitoruje podstawowe parametry sieci elektrycznej. 


Przekaźnik SWITCH&ENERGY, podobnie jak wszystkie przekaźniki FOX, montujemy w puszce pod gniazdkiem elektrycznym. Dzięki apce FOX możemy włączać i wyłączać podłączone odbiorniki zdalnie. Zaletą tego przekaźnika jest monitorowanie podstawowych parametrów podłączonego urządzenia. W aplikacji uzyskujemy podgląd do takich parametrów jak napięcie, moc, prąd, zużycie energii. Wartości te możemy w każdej chwili zresetować. Moduł zacznie je naliczać ponownie.

 

Zdalna kontrola gniazdek elektrycznych. Nie tylko FOX

Instalowane w puszkach pod gniazdkami przekaźniki FOX to nie jedyne urządzenia w ofercie F&F pozwalające zdalnie włączać i wyłączać prąd w gniazdkach elektrycznych. Wspomniany już Proxi Plug to inteligentne gniazdko z komunikacją bluetooth. Możliwość zdalnego sterowania gniazdami elektrycznymi uzyskamy także w ramach naszych systemów inteligentnego domu- przewodowego F&Home i bezprzewodowego F&Home Radio. Funkcję tę posiada również inteligentny moduł dla inwestycji deweloperskich mH-Developer. Do oszczędzania prądu w domach z instalacjami smart home wrócimy jeszcze w jednym z kolejnych artykułów.

 

Inteligentne gniazdka jako sposób na ograniczenie poboru energii elektrycznej. Podsumowanie

Wiemy już, że oszczędzanie prądu w przypadku gniazdek elektrycznych to zdalne ich wyłączanie. To, że w jednym miejscu mamy podgląd stanu wszystkich inteligentnych gniazdek, jest po prostu bardzo wygodne. Zwiększa też nasze możliwości kontroli poboru prądu przez podłączone urządzenia. Zaoszczędzone wartości nie są może znaczne. Ale dobrze jest mieć świadomość, że gdy opuszczamy dom lub mieszkanie na dłużej, w każdej chwili możemy sprawdzić stan podłączonych do gniazdek elektrycznych urządzeń. I jednym dotknięciem ekranu smartfona wyłączyć z sieci telewizor, komputer, czajnik elektryczny. Dla bezpieczeństwa i oszczędności.