System zdalnego odczytu MeternetPRO – funkcje, korzyści, zastosowania

System zdalnego odczytu MeternetPRO – funkcje, korzyści, zastosowania

Opomiarowanie zużycia mediów jest usankcjonowane prawnie w Polsce

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 15 czerwca 2002 r. z późn. zm.), każdy budynek powinien być wyposażony w urządzenia do pomiaru mediów. Program MeternetPRO idzie o krok dalej, umożliwiając zdalny odczyt stanów oraz wskazań liczników, oszczędzając przy tym czas i eliminując ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów w odczycie stanów. Ale to nie wszystkie funkcje i zalety tego systemu. Dla lepszej efektywności energetycznej MeternetPRO firmy F&F doskonale odpowiada na dzisiejsze potrzeby efektywnego wykorzystania energii i poprawy efektywności energetycznej zarówno budynków komercyjnych, jak i prywatnych. System zapewnia zdalny odczyt wskazań liczników, multimetrów, przetworników pomiarowych, modułów rozszerzeń i innych urządzeń pomiarowych komunikujących się z najbardziej popularnymi protokołami komunikacji (Modbus RTU, Modbus TCP, M-Bus, DLMS).

Funkcje programu MeternetPRO

System zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej stosowany w firmach, zakładach przemysłowych, centrach handlowych czy osiedlach domków jednorodzinnych poprzez zintegrowane sieci wymiany danych wpływa na skrócenie czasu odczytów i automatyzacji rozliczeń finansowych. Pozwala na optymalną analizę danych historycznych, ich interpretację oraz umożliwia przygotowanie kompleksowych zestawień i raportów. Wyniki wskazań liczników wspierają procesy decyzyjne odnośnie modernizacji i rozbudowy istniejącej infrastruktury. System zdalnego odczytu MeternetPRO umożliwia również szybszą identyfikację awarii sieci zasilającej lub kontrolowanej maszyny, dzięki czemu możliwa jest skuteczna optymalizacja gospodarki remontowej oraz redukcja kosztów generowanych podczas przymusowych przestojów produkcyjnych. Oprócz zużycia energii elektrycznej, MeternetPRO może służyć również m.in. jako system zdalnego odczytu wodomierzy. Pozwala na to opcja zliczania impulsów, do czego nie jest konieczne przeprogramowywanie całego systemu. Wyjście przepływomierza podłącza się wówczas do wejścia zliczającego impulsy w liczniku F&F MB-LI-4Lo. Urządzenie to przechowuje we wbudowanej pamięci liczbę zliczonych impulsów, również w przypadku zaniku napięcia zasilania.

Najczęstsze zastosowania systemu MeternetPRO F&F:

● Pomiary do audytu energetycznego;
● Wykresy mocy / prądów / napięć;
● Raporty zużycia energii elektrycznej, wody, gazu, itp;
● Monitoring parametrów online;
● Rozliczenia podnajemców;
● Nadzór nad limitami mocy (strażnik mocy);
● Analiza kosztów produkcji i eksploatacji;
● Dopasowanie taryf energii elektrycznej.

System zdalnego odczytu liczników MeternetPRO jest więc rozwiązaniem nie tylko oszczędzającym czas w stosunku do odczytów ręcznych, ale również pozwala uniknąć błędów, czasochłonnych wizyt kontrolnych i szacunkowych rozliczeń. Zdalne odczyty nie tylko poprawiają jakość danych, ale także ułatwiają ich analizę (umożliwiają przejrzenie danych dotyczących dostaw i zużycia z pomiarów wykonanych w tym samym czasie). Duża ilość danych odbieranych z liczników pozwala na analizowanie wprowadzonych usprawnień i identyfikowanie problemów częściej niż raz do roku.

Zasada działania systemu MeternetPRO


System zdalnego odczytu wodomierzy i liczników energii działa w oparciu o serwer sprzętowy MT-CPU-1, który odpytuje urządzenia pomiarowe, archiwizuje dane, zarządza komunikacją i transmisją danych. Programowy interfejs użytkownika GUI jest aplikacją WEB, co umożliwia dostęp do systemu z poziomu przeglądarki internetowej za pośrednictwem łączności lokalnej (LAN) lub poprzez internet. W przypadku sieci LAN z publicznym adresem IP istnieje możliwość konfiguracji pracy programu i odczytu danych poprzez internet. Wymiana danych pomiędzy urządzeniami przebiega po sieciach standardu RS-485, M-bus lub lokalnej sieci komputerowej LAN. Konfiguracja systemu nie wymaga od użytkownika umiejętności programowania, definiowanie nazw urządzeń czy nastawy systemowej.

Korzyści płynące z zastosowania systemu zdalnego odczytu, to m.in.:


● skrócony czas odczytu wszystkich liczników objętych systemem;
● możliwość dokonania odczytu nawet podczas nieobecności użytkowników;
● niższy koszt związany z pomiarem zużycia mediów;
● możliwość odczytu wskazań liczników zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach;
● wyeliminowanie ryzyka pomyłki odczytu związanego z czynnikiem ludzkim;
● możliwość rozwoju systemu wraz z rozwojem sieci i przedsiębiorstwa;
● opcja integracji systemu z oprogramowaniem finansowo-księgowym;
● pełne monitorowanie różnych parametrów systemu, a także prób ingerencji zewnętrznym polem magnetycznym;
● narzędzie do wczesnego wykrywania awarii zarówno sieci przesyłowej, poszczególnych liczników, jak i instalacji;
● znaczne ograniczenie zużycia danego medium, co wpływa korzystnie nie tylko na koszty eksploatacyjne, ale również na stan zasobów środowiskowych.