Co ma wspólnego inteligentna automatyka domowa z udanym urlopem?
Urlop i automatyka domowa? A co ma piernik do wiatraka, odpowiemy natychmiast. A jednak. Chociaż udany urlop kojarzy nam się przede wszystkim z dobrą pogodą i oczywiście jeszcze lepszym towarzystwem, to i automatyka domowa może mieć swój wkład w spokojny, bezstresowy wypoczynek. Taki, którego nie zakłócają myśli o tym, co może się zdarzyć podczas naszej nieobecności. Jak zatem sprawić, aby dom był bezpieczny podczas naszego urlopu?
Dlaczego myśl o pozostawionym domu, mieszkaniu może zakłócić urlop?
Najczęściej, gdy wyjeżdżamy, pozostawiamy dom pod opieką rodziny, sąsiadów, znajomych. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy rośliny do podlania, czy to wewnątrz, czy w ogrodzie. Czasem trzeba po prostu nakarmić np. rybki. Albo po prostu chcemy, aby dom nie wyglądał na pozostawiony bez opieki. Dla osób, które w to angażujemy, zawsze to jakiś kłopot. Mniejszy lub większy, ale jednak. Z drugiej strony zdarza się, że wyjeżdżając na urlop, po prostu zamykamy dom czy mieszkanie na czas wyjazdu i nikt tam nie zagląda. W obu przypadkach dla wielu z nas pierwsze dni urlopu to po prostu stres. Gdzieś tam myślimy sobie o rzeczach, których nie zrobiliśmy, o nie wyłączonych urządzeniach, niezamkniętych oknach. Bramach, które pozostawiliśmy niedomknięte. Zastanawiamy się, czy nasz ogród, pozostawiony tym razem pod opieką sąsiada, będzie wyglądał równie tragicznie, jak rok wcześniej, gdy rośliny miał podlewać bratanek. Brzmi znajomo...? Czasem się z takich myśli otrząśniemy, a czasem wizje różnych domowych katastrof pod naszą nieobecność skutecznie psują wypoczynek. Poza tym nawet, jeżeli zostawimy komuś klucze od domu, nie zawsze może podejść i sprawdzić akurat wtedy, gdy nam się "coś" przypomniało. Czekamy zatem, natrętna myśl z głowy wyjść nie chce, zdenerwowanie narasta. Nasze zdenerwowanie udziela się najbliższym i jesteśmy o krok od przerzucania się pretensjami typu: mogłeś/mogłaś przecież sam sprawdzić. Znamy to, prawda?
Inteligentna automatyka domowa sposobem na udany urlop
Dlatego warto przyjrzeć się możliwościom systemów smart home. Inteligentna automatyka domowa, poza innymi zaletami, zdecydowanie może polepszyć jakość naszego wypoczynku. Z automatyką inteligentnego domu unikniemy ciągłych rozważań typu "wyłączyłem- czy nie wyłączyłem". Zautomatyzujemy np. podlewanie ogrodu, a nasz dom będzie udawał, że codziennie w nim jesteśmy. Jak to jest możliwe?
Bezpieczny dom podczas urlopu. Zalety systemów smart home
Dla urlopowiczów, którzy mają tendencję do snucia niepokojących wizji tego, co może się stać w domu podczas ich nieobecności, systemy smart home są doskonałym rozwiązaniem. Inteligentna automatyka domowa pozwala w pełni korzystać z urlopowych atrakcji ze świadomością, że pozostawilismy bezpieczny dom podczas urlopu. Nie musimy zaprzątać sobie głowy tym, co pozostawiliśmy w tym momencie za sobą. Nawet jeżeli mamy jakieś wątpliwości, w każdej chwili możemy za pomocą aplikacji systemu smart home na smartfonie sprawdzić, czy są one uzasadnione. Zdalny dostęp do naszych mieszkań i domów z każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko działa internet, to olbrzymia zaleta systemów smart home. Zobaczmy, jak inteligentna automatyka domowa może nam pomóc podczas wyjazdu.
Zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń w systemach inteligentnego domu
Jak działa system smart home? Dzięki systemowym urządzeniom, jak np. sterowniki, przekaźniki, rozszerzają się nasze możliwości sterowania urządzeniami elektrycznymi w domu. Nadal możemy zawsze włączać i wyłączać urządzenia za pomocą tradycyjnych przycisków naściennych. Uzyskujemy jednak także zdalny dostęp do urządzeń zintegrowanych w ramach danego systemu. Dzieje się tak dzięki aplikacji na urządzenia mobilne. Ponadto możemy pracę poszczególnych urządzeń zestawiać w grupy. Wówczas wszystkie zintegrowane w ten sposób urządzenia włączamy lub wyłączamy jednym dotknięciem odpowiedniej ikony w aplikacji. Dodatkowo w aplikacji zawsze możemy podejrzeć status danego urządzenia lub utworzonej w powyższy sposób sceny. I tak możemy sobie np. utworzyć scenę "Wyłącz wszystko". Obejmie ona wszystkie urządzenia, których praca nie jest potrzebna podczas naszej nieobecności. Wyjeżdżając, wystarczy ją uruchomić. A gdy jesteśmy już w miejscu, w którym spędzamy urlop, zawsze możemy podejrzeć, czy na pewno uruchomiliśmy scenę "Wyłącz wszystko". I ewentualnie naprawić swoje niedopatrzenie. Proste, prawda? Oczywiście nie musimy w ten sposób integrować urządzeń. Możemy tak sterować pojedynczymi urządzeniami i punktami świetlnymi.
Opuszczanie i podnoszenie smart rolet
O roli przesłon okiennych w naszych domach znajdziemy wiele informacji. Rolety, żaluzje, zasłony są elementem aranżacji wnętrza, regulują nasłonecznienie pomieszczeń, a co za tym idzie- także temperaturę. Jeżeli lubimy spać w absolutnej ciemności, wpłyną również na jakość naszego snu. Ich pracę regulujemy ręcznie lub za pomocą przycisków roletowych. Z poziomu smart aplikacji kierujemy ich pracą zdalnie. Pojedynczo lub grupami, w zależności od tego, jak skonfigurujemy ich pracę. Podczas dłuższej nieobecności w domu wzrasta znaczenie rolet zewnętrznych, które po opuszczeniu stanowią ochronę przed intruzami. Dodatkowo każda przesłona może zabezpieczać pomieszczenia przed przegrzaniem się lub "uciekaniem" ciepła przez duże połacie okienne. Także w tym przypadku położenie każdej rolety zintegrowanej w inteligentnym systemie możemy sprawdzić i skorygować zdalnie.
Zamykanie i otwieranie inteligentnych bram i furtek
Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych oraz przesłon okiennych, status bramy lub furtki możemy sprawdzić w aplikacji mobilnej. Zyskujemy więc pewność, że wyjeżdżając, na pewno zamknęliśmy bramę i furtkę. Zdalny dostęp do bram i furtek, który otrzymujemy wraz z systemem smart home, daje dodatkową funkcjonalność. Gdy w domu dzieje się coś niepokojącego, w każdej chwili możemy kogoś poprosić o sprawdzenie i otwierając bramę lub furtkę zdalnie, wpuścić go na teren posesji. Podobnie możemy poprosić kuriera o pozostawienie paczki, gdy jakaś przesyłka nie dotarła na czas przed naszym wyjazdem. Każdy z nas mógłby zapewne wskazać wiele sytuacji, gdy zdalne otworzenie bramy lub furtki podczas nieobecności domowników byłoby najwygodniejszym rozwiązaniem.
Automatyka inteligentnego domu a podlewanie ogrodu lub warzywniaka
Jedną z możliwości systemów inteligentnego domu jest działanie urządzeń według ustawionych przez nas harmonogramów. Te harmonogramy, ustawiające pracę urządzeń w czasie, to tzw. programatory czasowe. Właśnie w ten sposób, za pomocą takich programatorów, planujemy podlewanie roślin. Możemy podzielić ogród na strefy, jedne podlewać wieczorem, inne rano. Ustawiamy zarówno godzinę rozpoczęcia, jak i zakończenia podlewania.
Inteligentny dom odtworzy rutynę domowników. Symulacja obecności
Gdy jesteśmy w domu, nie tylko się przemieszczamy wewnątrz i na zewnątrz. Naszą obecność sygnalizuje również działanie urządzeń elektrycznych. Włączamy i wyłączamy światło, komputer, telewizor. Odtwarzamy muzykę. Zasłaniamy lub odsłaniamy okna. Jednym słowem dom żyje. I to życie można przynajmniej częściowo zaprogramować, tworząc symulację obecności domowników, którą uruchamiamy na czas wyjazdu. Możemy zaprogramować takie samoczynne działanie urządzeń na każdy dzień według innego harmonogramu, co uczyni symulację bardziej prawdopodobną.
Smart home na skróty, czyli jakie systemy inteligentnego domu oferuje polski producent, F&F Filipowski?
Poniżej przedstawiamy nasze propozycje systemów smart home, które nie tylko ułatwią Twoją codzienną rutynę, lecz także pozwolą w pełni cieszyć się wyjazdem urlopowym. Wystarczy kliknąć link:
- przewodowy system smart home F&Home
- bezprzewodowy, radiowy system inteligentnego domu F&Home Radio
- system inteligentnej automatyki domowej po wifi FOX.