W jakich celach stosowane są przekaźniki programowalne FLogic FLC? Co należy do najważniejszych funkcji sterownika FLC?
FLogic FLC to kompaktowy przekaźnik programowalny, który może zastąpić wiele pojedynczych modułów elektronicznych, wykonujących funkcje liczników, przekaźników czy zegarów. Przekaźnik programowalny FLC bardzo dobrze sprawdzi się w każdej szafie sterującej procesami przemysłowymi, dopełniając lub zastępując pojedyncze wyspecjalizowane urządzenia.
FLogic FLC – co to takiego?
FLogic FLC to rozbudowany i programowalny przekaźnik logiczny, dzięki któremu możliwe jest sterowanie elementami instalacji elektrycznych (oświetlenie klatek schodowych, oświetlenie chodników i podjazdów, układy ogrzewania i podgrzewania), a także sterowanie maszynami i procesami w przemyśle.). Co istotne, przekaźnik programowalny FLogic może zastąpić pojedyncze moduły specjalizowane w szafach rozdzielczych, zmniejszając tym samym ich rozmiary.
Dzięki panelowi HMI nie ma konieczności łączenia przekaźnika FLC z kosztownymi panelami zewnętrznymi. Jednocześnie możliwa jest szybka zmiana konfiguracji parametrów systemu sterowania np. poprzez zmianę czasów czy parametrów regulatora. Sterownik programowalny posiada również interfejs komunikacyjny, który pozwala na łatwe podłączenie go do profesjonalnych stacji wizualizacji i licznych modułów rozszerzeń działających w oparciu o protokół MODBUS.
Przekaźnik programowalny FLC zasilany jest wyłącznie prądem stałym o napięciu nominalnym 24V. Na jego froncie umieszczono czytelny wyświetlacz oraz przyciski sterujące. Zarówno wyświetlacz jak i przyciski konfigurowane są z poziomu narzędzia do budowania logiki.
Zastosowanie przekaźnika FLC w praktyce
Przekaźnik FLogic FLC można wdrożyć w prostych aplikacjach sterowania, jak np. oświetlenie budynku lub parkingu, automatyczne systemy zarządzania oświetleniem ulic, kontrola dostępu, systemy nawadniania, regulatory pomp, instalacje wentylacji, automatyka domowa oraz w wielu innych rozwiązaniach, w których konieczna jest realizacja sterowania przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Przekaźniki programowalne FLC ułatwiają tworzenie systemów logicznych, zastępujących pracę wielu przekaźników czasowych i elektromagnetycznych.
Przekaźnik FLC wraz z modułami rozszerzeń pozwala na tworzenie układów sterowania, które wykorzystywane są w instalacjach:
- maszyn i zespołów maszyn
- układów zasilania (pomiar i sterowanie)
- wentylacji (sterowanie prędkością obrotową wentylatorów)
- regulacji temperatury
- sterowania oświetleniem
Kluczowe funkcje sterownika FLogic FLC od F&F
W sterownikach FLC marki F&F zastosowano metodę programowania z wykorzystaniem bloków funkcyjnych. Wdrożono 9 ogólnych, 62 specjalnych bloków funkcyjnych i 15 bloków wejściowo/wyjściowych. Każdy z nich posiada swój unikalny indeks, który równocześnie determinuje chwilę jego wywołania. Bloki przekaźnika o niższym indeksie zostaną wykonane wcześniej od tych, które mają indeks wyższy.
Przekaźnik programowalny F&F charakteryzuje się następującymi elementami i funkcjami:
- ponad 75 różnych bloków funkcyjnych
- wyświetlacz LCD – cztery linie, 16 znaków w wierszu z podświetleniem
- protokół komunikacyjny MODBUS RTU/ASCII
- możliwość rozbudowy do 16 dodatkowych modułów rozszerzeń I/O (tylko dla FLC18)
- interfejsy komunikacyjne: RS232 oraz RS485 (tylko dla FLC18)
- interfejs Ethernet (tylko dla sterownika FLC18-ETH-12DI-6R)
- wejścia analogowe 0-10 V DC oraz 0/4-20 mA
- wejścia analogowe 0-10 V DC oraz 0/4-20 mA
- wyjścia analogowe 0-10 V DC (tylko dla FLC18)
- zegar czasu rzeczywistego (RTC) wraz z zegarem tygodniowym, rocznym i astronomicznym
- cztery kanały szybkiego licznika (do 60 kHz, przy 50% współczynniku wypełnienia)
- wstępnie skonfigurowane funkcje standardowe (np. funkcje czasowe, przekaźnik impulsów, przycisk programowany, generator PWM)
- możliwość zaprogramowania do 1024 (FLC18) i do 512 bloków (dla FLC12) bloków funkcyjnych
- montaż modułowy na szynie DIN 35 mm lub bezpośrednio na ścianie lub obudowie.
Przekaźnik FLC programowany jest za pomocą bezpłatnego oprogramowania narzędziowego FLCLogic Soft. Aplikacja zapewnia możliwość napisania programu, przetestowania go z użyciem symulatora, wgrania do sterownika i przeprowadzenia testów sprzętowych (podgląd pracy rzeczywistego urządzenia z możliwością rejestracji danych analogowych i cyfrowych).
Przekaźnik programowalny F&F posiada dwa porty komunikacyjne. Jeden z nich służy do podłączenia programatora lub interfejsu RS-232, natomiast drugi może służyć do łączenia modułów rozszerzeń oraz innych modułów komunikacyjnych (np. RS-485).