Jaki sterownik do rolet wybrać?
Automatyczne sterowanie roletami w inteligentnym domu – zalety
Wykorzystanie automatycznego sterownika rolet to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ono wygodne – ręczne podnoszenie i opuszczanie rolet za każdym razem wymaga sporo siły, co może być problemem na przykład dla osób starszych czy niepełnosprawnych albo dla dzieci. Sterowanie roletami przy pomocy specjalnego urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe, tym bardziej, że wiele modeli umożliwia zaprogramowanie ruchu rolet tak, że nie trzeba nawet pamiętać o zasłanianiu okien na noc i odsłanianiu ich rano. Dodatkowo takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo w domu, zapobiegając włamaniu w momencie, kiedy zapomni się o zasunięciu rolet – w odpowiednim momencie „zasuną się same”. Konsekwentne zasłanianie okien w zimniejszych momentach dnia obniża też zużycie energii, ponieważ minimalizuje ucieczkę ciepła przez szyby. I odwrotnie latem – w upalne dni rolety „pilnują”, aby wnętrze nie przegrzewało się, co z kolei obniża rachunki za używanie klimatyzacji.
Jaki sterownik do rolet wybrać – kryteria doboru
Nie istnieje sposób sterowania roletami, który będzie idealny dla wszystkich – sterowniki do rolet najlepiej dobierać na podstawie potrzeb i preferencji użytkowników. Przykładowo, jeżeli ktoś nie lubi korzystać ze smartfona, nawet najlepszy włącznik do rolet kontrolowany przez aplikację mobilną okaże się dla tej osoby zapewne nietrafionym wyborem.
Na co zwrócić uwagę?
Podczas wybierania sterownika do rolet warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- kompatybilność z danym modelem rolet (zamontowanym wewnątrz silnikiem),
- sposób sterowania roletami (przewodowo, radiowo, za pomocą pilota, poprzez moduł sterujący, przez aplikację na telefon etc.),
- dostępne funkcje (możliwość integracji z innymi systemami czy programowania czasowego),
- sposób montażu,
- zasięg (co jest szczególnie istotne w dużym domu),
- liczba odbiorników, które może obsłużyć sterownik (jeżeli planowane jest sterowanie więcej niż jednymi roletami),
- jakość wykonania i opinie danej marki – awaryjny lub wadliwie działający sterownik do rolet oznacza więcej kłopotów niż pożytku.
Rodzaje dostępnych sterowników
Dostępne na rynku sterowniki do rolet zewnętrznych i wewnętrznych dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób obsługi. Najbardziej popularne są sterowniki rolet radiowe, przewodowe i na podczerwień.
Sterowniki do rolet radiowe
Wykorzystują one technologie posługujące się falami radiowymi. Do tej grupy można zaliczyć między innymi:
Sterowniki do rolet na pilota
Sterowanie roletami odbywa się za pomocą pilota komunikującego się z odbiornikiem przy pomocy fal radiowych (najczęściej o częstotliwości 868 MHz lub 2,4 GHz).
Sterowniki do rolet Wi-Fi
Stosują one technologię Wi-Fi. Zazwyczaj mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej, co umożliwia sterowanie roletami z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.
Sterowniki do rolet Bluetooth
Wykorzystują do swojego działania technologię Bluetooth. Zaletą tego wariantu, zwłaszcza w wersji BLE (Bluetooth Low Energy), jest oszczędność energii elektrycznej. Sterowanie roletami jest możliwe z poziomu różnych urządzeń wyposażonych w moduł Bluetooth (smartfon, tablet etc.), jednak ze względu na mały zasięg można kontrolować działanie rolet tylko z niewielkiej odległości (zazwyczaj do kilku metrów).
Sterowniki do rolet GSM
Sterowniki do rolet GSM wykorzystują komunikację przy pomocy standardu GSM – tego samego, co telefony komórkowe. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się do sterowania roletami na odległość, szczególnie w miejscach pozbawionych dostępu do Internetu (wówczas można na przykład wydawać systemowi komendy przy pomocy wiadomości SMS).
Sterowniki do rolet przewodowe
Umożliwiają sterowanie roletami przy pomocy specjalnego modułu lokalnego (najczęściej umieszczony koło okna lub przy wejściu do pomieszczenia) albo centralnego. Komunikacja nadajnika z odbiornikiem odbywa się za pomocą przewodów poprowadzonych specjalnie w tym celu lub będących częścią sieci elektrycznej.
Sterowniki do rolet na podczerwień
To sterowniki do rolet na pilota, które wykorzystują komunikację za pomocą fal IR. Takie rozwiązanie cechuje się małym zasięgiem, ale (w przeciwieństwie do sterowników radiowych) jest niewrażliwe na zakłócenia powodowane przez urządzenia komunikujące się na częstotliwościach radiowych (Wi-Fi, Bluetooth, GSM).
Funkcje sterownika do rolet
Wybierając sterownik do rolet, warto zwrócić uwagę na dostępność takich funkcji jak:
- sterowanie grupowe roletami, czyli możliwość jednoczesnego sterowania wszystkimi roletami w domu, na przykład jednoczesnego zamknięcia ich na noc,
- centralne sterowanie roletami, które wiele metod umożliwia z zasady (na przykład sterowanie Wi-Fi), jednak w przypadkach problemów z zasięgiem czy wybrania instalacji kablowej centralny sterownik to wygodne rozwiązanie,
- programator czasowy, który umożliwia zaprogramowanie rolet tak, by zamykały się i otwierały automatycznie w ustalonym momencie,
- retransmisja zasięgu, dzięki której odbiorniki pełnią jednocześnie funkcję dodatkowych nadajników radiowych, zwiększając zasięg systemu,
- zabezpieczenia prądowe (na przykład przed uszkodzeniem odbiornika podczas skoku napięcia w sieci czy przed podaniem zasilania na oba uzwojenia silnika),
- możliwość integracji z resztą systemu smart home (na przykład z czujnikami zmierzchu czy alarmem przeciwwłamaniowym).
fot: Eleganckie, szklane, dotykowe sterowniki do rolet
Wybierając sterownik do rolet, warto kierować się przede wszystkim potrzebami mieszkańców oraz warunkami w domu (na przykład dostępnością Internetu czy obecnością innych rozwiązań automatyki). Dokładne przeanalizowanie wymagań i preferencji przed dokonaniem zakupu pozwoli wybrać produkt, który ułatwi użytkownikom korzystanie z rolet i będzie dobrze współpracował z resztą urządzeń w mieszkaniu.
Automatyczne sterowanie możliwe jest także w przypadku bram wjazdowych i garażowych. Sprawdź, jak to działa!