Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – elementy i koszty
Funkcje i możliwości oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu i/lub zmierzchu
Oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu (i ewentualnie czujnikiem zmierzchowym) pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców budynku, a także sprawić, by nie musieli oni pamiętać o każdorazowym załączaniu i wyłączaniu świateł. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest także oszczędzanie energii elektrycznej, ponieważ oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu i ruchu świeci tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. Oczywiście w dobrze przemyślanej instalacji możliwe jest też ręczne (na przykład przy pomocy przycisku) lub zdalne sterowanie oświetleniem według życzenia użytkownika, przykładowo w celu symulacji obecności w domu.
Gdzie zastosujesz lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu?
Popularną opcją jest na przykład oświetlenie schodowe zewnętrzne z czujnikiem ruchu, które można zastosować na schodach prowadzących do drzwi wejściowych (a także na tarasie, zejściu do garażu i każdym innym miejscu ze stopniami). Automatyczne uruchamianie świateł jest niezwykle wygodne w sytuacji, gdy masz zajęte ręce (na przykład kiedy niesiesz zakupy), a także stanowi ogromne ułatwienie dla gości, którzy nie muszą wiedzieć, gdzie znaleźć odpowiedni przycisk. Poza tym lampy zewnętrzne połączone z czujnikiem ruchu można wykorzystać w ogrodzie, na podjeździe garażowym, przy furtce albo w innych częściach posesji.
Czujnik ruchu i zmierzchu
Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Taka instalacja zawiera czujnik ruchu (pozwalający na detekcję ruchu w wyznaczonej strefie), który ma wbudowany czujnik zmierzchowy (wykrywający obniżenie ilości światła naturalnego). Wykorzystanie oświetlenia wyposażonego jednocześnie w czujnik ruchu i zmierzchu pozwala zapalać światło wyłącznie w momentach, gdy urządzenie wykryje ruch, a ilość światła będzie wystarczająco niska (wykrycie ruchu w dobrych warunkach oświetleniowych, na przykład w dzień, nie spowoduje uruchomienia lampy).
A może by tak… zdalnie?
Zewnętrznym oświetleniem z czujnikami ruchu i zmierzchumożna sterować również zdalnie – na przykład przy pomocy pilota lub aplikacji na urządzenia mobilne.Specjalne przekaźniki mogą być montowane w puszkach elektrycznych i łączone z tradycyjną instalacją elektryczną, dzięki czemu stworzenie inteligentnego systemu oświetlenia nie wymaga kucia ścian czy ingerencji w strukturę budynku.
Fot. Praktyczny system sterowania radiowego, który współpracuje z tradycyjną instalacją elektryczną. Bez kucia ścian!
Elementy systemu oświetlenia zewnętrznego
Lampy zewnętrzne ze zintegrowanymi czujnikami
Obecnie popularnym rozwiązaniem są lampy zewnętrzne (plafony, reflektory LED, kinkiety zewnętrzne) z czujnikiem ruchu, który jest fabrycznie wbudowany w całe urządzenie. Pozwala to na uruchomienie oświetlenia w momencie wykrycia ruchu w dostatecznie niewielkiej odległości od lampy. Taka opcja świetnie sprawdzi się na przykład na schodach czy przy wjeździe do garażu, gdzie korzysta się z niewielkiej liczby stosunkowo intensywnie świecących punktów oświetleniowych. W większości lamp zewnętrznych (również tych bez czujników) stosuje się obecnie oszczędne i trwałe źródło światła, jakim są diody elektroluminescencyjne LED.
Czujniki ruchu i zmierzchowe do oświetlenia na zewnątrz
Osobny czujnik ruchu (zazwyczaj z czujnikiem zmierzchowym) podłączony do jednej lub kilku lamp można zastosować w przypadkach, w których wykorzystuje się wiele małych punktów oświetleniowych, na przykład w oświetleniu dekoracyjnym w ogrodzie. Wówczas wykrycie ruchu w strefie objętej działaniem czujnika powoduje załączenie wszystkich światełek jednocześnie.
Innym zastosowaniem takiego rozwiązania jest sytuacja, gdy punkt oświetleniowy znajduje się daleko od miejsca, w którym powinien być wykrywany ruch – na przykład gdy chodzi o włączenie dużej lampy, która znajduje się w odległym miejscu ogrodu, ale powinna zapalać się tuż po przekroczeniu furtki (zwykle zasięg standardowych czujników ruchu z reguły nie przekracza 7-8 metrów). Ważne jest, by w takich przypadkach koniecznie stosować czujnik ruchu do oświetlenia zewnętrznego – modele przeznaczone do użytku we wnętrzach są zbyt wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne.
Programatory i moduły sterujące do oświetlenia zewnętrznego
Systemy oświetlenia zewnętrznego można łączyć zprogramatorami, które umożliwiają na przykład ustawienie harmonogramów czasowych świecenia (oprócz reakcji urządzeń na ruch i natężenie światła). Jeżeli oświetlenie jest połączone z większą instalacją automatyki domowej, może posiadać osobny panel sterujący lub pozwalać na kontrolę z poziomu modułu centralnego. W przypadku lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu i zmierzchu, często możliwa jest regulacja natężenia światła, przy którym oświetlenie zacznie się uruchamiać po wykryciu ruchu.
Zdalne sterowanie lub połączenie oświetlenia zewnętrznego z systemem automatyki
Bardzo wygodną opcją jest połączenie oświetlenia zewnętrznego na czujnik ruchu z systemem sterowania radiowego. Dzięki temu użytkownicy zyskują możliwość bezprzewodowego sterowania światłem, na przykład przy użyciu wygodnego pilota. Możliwe jest też wówczas uruchamianie oświetlenia z poziomu przycisków umieszczonych w różnych częściach domu.
Koszt oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu
Koszt oświetlenia zewnętrznego na czujnik ruchu może być bardzo różny i zależy między innymi od:
- rodzaju instalacji (lampy ze zintegrowanymi czujnikami, osobne czujniki i lampy, sposób zasilania, ewentualne podłączenie do systemu automatyki lub systemu zdalnego sterowania),
- stopnia rozbudowania instalacji (liczba punktów oświetleniowych, odległość punktów oświetleniowych od źródła zasilania, liczba odbiorników i nadajników w instalacjach sterowanych zdalnie, obecność dodatkowych rozwiązań, na przykład programatorów czasowych),
- wybranych modeli produktów (przykładowo najprostsza lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu to koszt kilkudziesięciu złotych, podczas gdy rozbudowane modele wykonane z dobrych materiałów lub z dużą ilością dodatkowych funkcji mogą kosztować tysiąc złotych i więcej).
Dlatego wybór i montaż bardziej zaawansowanych instalacji warto skonsultować z fachowcem, natomiast proste rozwiązania, na przykład pojedyncze lampy na schody czy do ogrodu albo zwykły plafon z czujnikiem ruchu czy kinkiet zewnętrzny na ścianę frontową, można przy odrobinie wiedzy i doświadczenia dobrać oraz zainstalować samodzielnie.
***
Jeżeli interesująCię inteligentne instalacje oświetleniowe do wnętrz, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Sterowanie oświetleniem w domu – dostępne rozwiązania