Filtr przeciwzakłóceniowy z układem przeciwprzepięciowym OP-230
OP-230 to profesjonalne zabezpieczenie przeciwzakłóceniowe dla urządzeń pracujących w rozdzielniach przemysłowych, szczególnie wrażliwych na zakłócenia i przepięcia w sieci zasilającej.
Zastosowanie filtra przeciwzakłóceniowego z układem przeciwprzepięciowym
Przeznaczony w szczególności dla rozbudowanych systemów automatyki przemysłowej z wykorzystaniem przekaźników czasowych, sterowników PLC, multimetrów, komputerów i innych urządzeń mikroprocesorowych. Również do zastosowania w instalacjach domowych jako zabezpieczenie sprzętu komputerowego i RTV.
Działanie
OP-230 realizuje dwa zabezpieczenia:
Potrójny filtr przeciwzakłóceniowy - specjalnie zaprojektowany pasywny układ dławików, w znacznym stopniu eliminujący zakłócenia radioelektryczne i przemysłowe (filtr symetryczny). Jednocześnie blokuje zakłócenia przychodzące z sieci energetycznej i odwrotnie - zakłócenia pochodzące od urządzeń użytkownika (kuchenka mikrofalowa, komputer, zasilacze impulsowe, itd.) nie są przepuszczane do sieci zasilającej. Filtr ochronnika to układ o strukturze czwórnika (czwórnik to układ mający cztery zaciski – jedna z par zacisków pełni rolę wejścia, zaś druga wyjścia), który przepuszcza bez tłumienia lub z małym tłumieniem napięcia i prądy o określonym paśmie częstotliwości, a tłumi napięcia i prądy leżące poza tym pasmem. Filtry znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach elektronicznych i energetycznych. Umieszczone pomiędzy źródłem zasilania a odbiornikiem powodują, że do odbiornika dostaje się sygnał o pożądanym widmie częstotliwości.
Zaawansowany układ przeciwprzepięciowy – chroniący urządzenia w obwodzie, w który włączony jest ochronnik. Specjalne warystory działają zarówno przy typowych przepięciach sieciowych, jak również przy groźnych przepięciach asymetrycznych, które często występują jednocześnie z przepięciami symetrycznymi. OP-230 absorbuje wysoką wartość impulsu przepięciowego przy wyjątkowo krótkim czasie reakcji. Zastosowanie, nie jak zazwyczaj jednego lub trzech, ale sześciu warystorów tworzy podwójny stopień ostatecznego zabezpieczenia.
- Maksymalne napięcie pracy
- 230 V AC
- Największe trwałe napięcie pracy
- 255 V
- Napięciowy poziom ochrony L→N zmierzony
- 1 KV
- Czas zadziałania
- maks. 25 ns
- Prąd upływu
- 0,5 mA
- Prąd znamionowy
- 10 A
- Klasa ochronnika
- III
- Dodatkowe zabezpieczenie
- 10 A gL/gG lub C10 A
- Indukcyjność układu
- 1 mH na tor
- Pojemność układu L→N
- 880 nF
- Pojemność układu L(N)→PE
- 2,2 nF
- Tłumienność zakłóceń radioelektrycznych
- 85 dB
- Nr normy
- IEC 61643-1:2001
- Przyłącze
- zaciski śrubowe 4,0 mm²
- Moment dokręcający
- 0,5 Nm
- Temperatura pracy
- -25 ÷ 50 °C
- Wymiary
- 3 moduły (52,5 mm)
- Montaż
- na szynie 35 mm
- Stopień ochrony
- IP20