Przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P 24V do montażu w puszce podtynkowej
search
  • Przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P 24V do montażu w puszce podtynkowej
  • Przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P 24V ; Konfiguracja styków:1x styk przełączny (NO/NC)
  • Przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P 24V

Przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P 24V

PP-1P-24V, 5908312598527
Konfiguracja styków: 1 x styk przełączny (NO/NC) 
Prąd obciążenia:        16 A
Napięcie zasilania:     7÷30 V AC / 9÷40 V DC

Przekaźnik elektromagnetyczny w obudowie do bezpośredniego montażu w puszce podtynkowej Ø60.

Działanie
Podanie napięcia zasilania na przekaźnik elektromagnetyczny  powoduje przełączenie styków. Stan załączenia przekaźnika jest sygnalizowany świeceniem LED zielonej. Po zaniku napięcia zasilania styk powraca do pierwotnej pozycji.
  

PP-1P-24V
Napięcie zasilania
7÷30V AC / 9÷40V DC
Maksymalny prąd obciążenia AC-1
16 A
Element wykonawczy
przekaźnik
Konfiguracja styków
1 × NO/NC
Separacja styku
TAK
Trwałość łączeniowa mechaniczna
min. 5x10⁶ cykli
Przyłącze
zaciski śrubowe 2,5 mm²
Moment dokręcający
0,4 Nm
Pobór mocy
0,6 W
Temperatura pracy
-25 ÷ 50 °C
Wymiary
Ø54 (48×43 mm), wysokość: 25 mm
Montaż
w puszce podtynkowej Ø60
Stopień ochrony
IP20
Przekaźnik elektromagnetyczny PP-1P 24V schemat podłączenia

Oznaczenia na urządzeniach
Wartość obciążenia styku podana na urządzeniu odnosi się do odbiorników rezystancyjnych (odbiorniki bezindukcyjne, dla których parametr współczynnika mocy wynosi 1 (cosφ=1)).
Załączanie obciążeń o charakterze indukcyjnym lub pojemnościowym (np. silniki, zasilacze impulsowe, itp.) prowadzi do znaczącego skrócenia trwałości styków, np. obciążenie, dla którego cosφ=0.5 powoduje skrócenie żywotności (liczby cykli załączeń) o 20%, a dla cosφ=0,25 nawet o 50%.
    

Tabela obciążalności styków
W zależności od charakteru  podłączonego odbiornika styk można obciążyć następującymi wartościami:  

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

tabela mocy

CHARAKTER OBCIĄŻENIA ODBIORNIKÓW

tabela mocy

Powyższe dane mają charakter orientacyjny i w dużym stopniu zależeć będą od konstrukcji konkretnego odbiornika (szczególnie dotyczy to lamp LED, lamp energooszczędnych ESL, transformatorów elektronicznych i zasilaczy impulsowych), częstotliwości załączeń oraz warunków pracy. 
Dobierając maksymalne obciążenie dla danego typu przekaźnika należy uwzględnić:
    

Żarówki Rezystancja zimnej żarówki jest zwykle przynajmniej 10-12 razy mniejsza niż rezystancja pracującej żarówki. Na przykład zimna żarówka 230V/100W ma rezystancję ok. 40 Om co oznacza że w najbardziej niekorzystnym przypadku w momencie załączenia przez przynajmniej kilka milisekund płynie przez nią prąd o wartości ok. 5,5 A, który po rozgrzaniu żarówki maleje do znamionowej wartości ok. 0,4 A.
Halogeny Podobnie jak w przypadku zwykłej żarówki rezystancja zimniej żarówki halogenowej jest 16-20 razy mniejsza od rezystancji pracującej żarówki. Oznacza to że dla żarówki 230V/100W w momencie załączenia żarówki może popłynąć prąd o wartości 6.5-8 A.
Silnik indukcyjny 1-fazowy (np. pompa) Prąd rozruchowy silnika może wynieść do 5-10-krotności prądu znamionowego. Dodatkowo silniki takie wyposażone są w dodatkowe kondensatory rozruchowe które jeszcze mogą zwiększyć wartość prądu rozruchowego. 
Zasilacz impulsowy (np. do oświetlenia LED) Zasilacze impulsowe znajdują się na wyposażeniu coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, w tym między innymi w żarówkach LED, żarówkach energooszczędnych, sterownikach świetlówek. Jest to jednocześnie najgorszy możliwy typ obciążenia. Wynika to z faktu że na wejściu takich zasilaczy znajdują się kondensatory które w momencie załączenia zasilania stanowią praktycznie zwarcie – przez czas kilku milisekund mogą płynąć tam prądy o wartościach 100-200-krotnie wyższych niż znamionowe prądy takiego zasilacza.