Sterownik rolet STR-1

Sterownik rolet STR-1

STR-1, 5908312593300

Opis produktu

Dopuszkowy sterownik rolet




Sterownik rolet STR-1 przeznaczony jest do sterowania rolet lub innych obiektów (np. bramy) napędzanych silnikiem elektrycznym jednofazowym prądu zmiennego za pomocą włączników chwilowych (np. dzwonkowych). Sterownik może pracować jako urządzenie samodzielne (przeznaczone do otwierania/zamykania jednej rolety), możliwe jest też łączenie sterowników w grupy.

 

Sterowanie roletami schemat działania
 

Działanie sterownika rolet STR-1

Zasilanie sterownika sygnalizowane jest świeceniem LED zielonej U. Załączenie silnika rolety następuje poprzez chwilowe podanie napięcia (L lub N) na jedno z wejść sterujących. Silnik załączany jest na zaprogramowany wcześniej przez użytkownika czas, pozwalający na pełne podniesienie lub opuszczenie rolety. Istnieje możliwość zatrzymania uruchomionej rolety na wybranym przez użytkownika poziomie (niepełne otwarcie lub zamknięcie rolety).

Wejścia sterujące sterownika
Sterowanie lokalne - grupa przycisków podłączona do zacisków 5 i 6 sterująca  jedną roletą.
- w górę  (otwarcie);   - w dół  (zamknięcie)
Naciśnięcie przycisku lokalnego powoduje załączenie rolety na ruch w zadanym kierunku. Jeżeli roleta znajduje się już w ruchu, to naciśnięcie przycisku sterowania lokalnego spowoduje zatrzymanie rolety.
Sterowanie centralne -  wspólna dla wielu sterowników (minimum dwa) grupa przycisków podłączona do zacisków 7 i 8 sterująca wszystkimi roletami będącymi w układzie sterowania centralnego.
 - wszystkie w górę;     - wszystkie w dół
Naciśnięcie przycisku sterowania centralnego powoduje załączenie rolet na ruch w zadanym kierunku. Jeżeli jedna z rolet wykonuje już ruch w tym samym kierunku, to  będzie on dalej kontynuowany. W przypadku gdy wykonuje ruch w kierunku przeciwnym, to roleta najpierw zostanie zatrzymana, a następnie załączona w kierunku wynikającym z rozkazu podanego na wejście centralne.

UWAGA!
Sterowanie centralne umożliwia tylko załączenie rolet na ruch w wybranym kierunku. Zatrzymanie rolety nastąpi dopiero po upływie zaprogramowanego czasu, lub po naciśnięciu dowolnego przycisku sterowania lokalnego.

Napięcie zasilania230 V AC
Typ silnika230 V AC
Sterowanie centralnedwuprzyciskowe
Sterowanie lokalnedwuprzyciskowe
Sygnał sterującyL lub N
Maksymalny prąd impulsu sterującego1 mA
Maksymalny prąd obciążenia AC-31,5 A
Czas załączenia - programowany0s÷10 min
Element wykonawczyprzekaźnik
Przyłącze sygnałowe4×DY 1mm², l:10cm
Przyłącze zasilające4×DY 1,5mm², l:10cm
Pobór mocy1 W
Temperatura pracy-25 ÷ 50 °C
WymiaryØ55 mm, h: 20 mm
Montażw puszce podtynkowej Ø60
Stopień ochronyIP20
Sterownik rolet STR-1 schemat podłączenia


sterowanie roletami schematy podłączeń


sterowniki rolet - sterowanie grupowe rolet

Sterownik rolet tylko do sterowania roletami?

Sterowniki rolet to urządzenia, które są niezastąpione w domu zarówno wtedy, gdy stosujemy je w najprostszej konfiguracji do zwykłego, wygodnego zasłaniania lub odsłaniania rolet za pomocą naściennych przycisków dzwonkowych (chwilowych), jak i wtedy, gdy są częścią bardziej rozbudowanego, zintegrowanego systemu Inteligentnego Domu, jakim jest system F&Home. Wówczas, instalując sterowniki roletowe, możemy sterować roletami nie tylko za pomocą naściennych przycisków, lecz także za pomocą pilotów czy aplikacji instalowanych w smartfonie.

Sterownik rolet to określenie bardzo pojemne oznacza urządzenie do sterowania roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, żaluzjami, bramami wjazdowymi, markizami, pod warunkiem że są napędzane silnikiem elektrycznym prądu zmiennego jednofazowego.

Jak działa sterownik rolet? Czy można sterować kilkoma roletami jednocześnie?

Sterownik do rolet pozwala sterować ich ruchem „góra-dół”. Podnoszenie lub opuszczanie rolet można zatrzymać, wznowić w dowolnym momencie (np. rolety opuszczone do połowy okna) za pomocą przycisków naściennych.
Sterownik może pracować samodzielnie, wówczas sterujemy jedną roletą -tzw. sterowanie lokalne. Możemy połączyć sterowniki w grupy i ustawiać kilka rolet lub wszystkie jednocześnie. Jest to sterowanie centralne.
Możliwości i rozwiązania, jakie daje sterowanie rolet za pomocą przycisków naściennych dzwonkowych, przedstawiamy w naszym internetowym katalogu produktów, prezentując poszczególne typy sterowników w kategorii STEROWNIKI ROLET.

Czy przy pomocy sterownika można zmieniać układ lamelek żaluzji?

Niektóre modele sterowników roletowych zaprojektowanych przez inżynierów F&F stwarzają możliwość nie tylko zasłaniania lub odsłaniania żaluzji. W przypadku sterowania żaluzjami pozwalają również regulować kąt ustawienia lamelek (STR-3P, STR-3D, STR-4P, STR-4D). Jest to również możliwe w systemie inteligentnego domu F&Home.

Sterowanie roletami a warunki atmosferyczne

A co w przypadku, gdy wieje silny wiatr lub leje deszcz? Tutaj też mamy rozwiązanie-sterownik STR-W współpracujący z zewnętrznym czujnikiem wiatru oraz STR-R- sterownik rolet, który wraz z zewnętrznym czujnikiem opadów wykrywa opady deszczu. W połączeniu ze sterownikami STR-4 lub STR-3 pozwalają zbudować system, w którym w przypadku opadów lub silnych podmuchów wiatru zostaną zamknięte rolety zewnętrzne, czy zwinięte markizy nawet, gdy nie ma nas w domu.

Montaż sterowników rolet

Sterowniki do rolet posiadają w nazwie oznaczenia D lub P.
Oznaczenia te wskazują na sposób montażu sterownika.

Jak zamontować sterownik rolet?

Sterowniki typu P przeznaczone są do montażu w puszkach.
Sterowniki typu D montujemy w rodzielnicach na szynie DIN.

Obsługa sterownika rolet

Sterownik rolet-przycisk naścienny dzwonkowy

W najprostszym, ekonomicznym wariancie dla tych, którzy nie szukają zaawansowanych rozwiązań automatycznych, po zainstalowaniu sterownika rolet STR kierujemy jego pracą za pomocą naściennych przycisków dzwonkowych (chwilowych). W zależności od rodzaju wybranego sterownika do rolet możemysterownika do rolet, możemy zmieniać ich położenie za pomocą przycisków jedno lub dwuklawiszowych.

Sterownik rolet do zdalnego sterowania roletami za pomocą pilota, przycisku naściennego dzwonkowego lub przycisku szklanego - radiowy system F&Wave

Więcej możliwości niż w podstawowym wariancie oferuje radiowy system F&Wave.

Jest to prosty system zdalnego sterowania m.in. roletami, żaluzjami i markizami za pomocą pilota, specjalnych breloków lub przycisków naściennych monostabilnych, do których podłączamy bateryjne nadajniki podtynkowe.

Zaletą systemu radiowego F&Wave jest retransmisja sygnału. Polega to na tym, że sygnał z nadajnika (pilot, przycisk) zostanie przekazany do odbiornika (sterownik rolet) nawet wówczas, gdy znajduje się on poza zasięgiem jego działania. Jest to możliwe, ponieważ poszczególne odbiorniki przekazują odebrany sygnał dalej. Oczywiście ma to swoje ograniczenia w postaci przeszkód, które mogą utrudnić przekazanie sygnału, co należy uwzględnić decydując się na takie rozwiązanie.

Modułami rolet możemy sterować za pomocą pilota dziesięciokanałowego RC10 lub czterokanałowego RC4. Do montażu podtynkowego przeznaczony jest pięciokanałowy nadajnik FW-RC 5.

Poza możliwością zdalnego sterowania roletami systemzdalnego sterowania roletami, system radiowego sterowania F&Wave pozwala również na sterowanie oświetleniem (także LED), wentylatorami i innymi urządzeniami elektrycznymi na zasadzie „włącz-wyłącz”. F&Wave umożliwia powiązanie jednego odbiornika z wieloma nadajnikami lub wielu odbiorników z jednym nadajnikiem.

Bezprzewodowy sterownik rolet. Jak sterować roletami za pomocą telefonu? System Inteligentnego Domu F&Home.

Sterowanie roletami za pomocą telefonu, a dokładniej stworzonej do tego aplikacji do smartfona jest jak najbardziej możliwe.

W swojej ofercie mamy rozwiązania pozwalające na budowę instalacji typu Smart Home. W zależności od potrzeb i oczekiwań proponujemy naszym Klientom przewodowy system Inteligentnego Domu F&Home lub system bezprzewodowy F&Home Radio.

Dzięki aplikacji na telefon i rozbudowanym funkcjom serwera systemu F&Home możemy zarządzać nie tylko ustawieniem rolet, markiz czy żaluzji, lecz także innymi urządzeniami elektrycznymi w naszym domu. Możemy tworzyć sceny o różnej konfiguracji. Nie tylko podnosić czy opuszczać rolety i żaluzje, lecz także łączyć je np. z załączeniem automatu do kawy, gdy wracamy do domu. Albo też scena „film- opuszczenie rolety czy żaluzji, stopniowe ściemnianie oświetlenia itp. Wszystko zależy od naszych pomysłów, przyzwyczajeń i oczekiwań na daną porę dnia, czy domową lub biznesową sytuację.

Sterowanie roletami w ramach systemu inteligentnego domu może odbywać się za pomocą przycisków, pilotów, zaistniałych zdarzeń oraz aplikacji zainstalowanej w smartfonie. W tym ostatnim przypadku możemy sterować urządzeniami elektrycznymi w domu z każdego zakątka świata, gdzie tylko jest dostęp do internetu. Mamy też aktualną informację o tym, jaki jest rezultat ostatnio wykonywanej czynności - wiemy, że roleta jest opuszczona, ponieważ system F&Home przekazuje stan urządzeń do aplikacji na telefonie.



 

Produkty powiązane:

29 innych produktów w tej samej kategorii: