Zegar astronomiczny jednokanałowy. Z programowalną przerwą nocną. Programowany za pomocą telefonu przez komunikację NFC
search
  • Zegar astronomiczny jednokanałowy. Z programowalną przerwą nocną. Programowany za pomocą telefonu przez komunikację NFC
  • Zegar sterujący oświetleniem, astronomiczny, jednokanałowy.  Programowalną przerwa nocna. Wykorzystanie NFC
  • Zegar do sterowania oswietleniem, astronomiczny jednokanałowy. Z programowalną przerwą nocną. Wykorzystanie NFC

Zegar astronomiczny PCZ-525

PCZ-525.3, 5908312596271

Jednokanałowy 
Z programowalną przerwą nocną

Zegar astronomiczny PCZ-525 służy do załączania i wyłączania oświetlenia lub innych odbiorników elektrycznych, zgodnie z porami zachodu i wschodu  słońca z możliwością zaprogramowania przerwy nocnej, czyli czasowego wyłączenia  odbiorników w celach oszczędnościowych.

NOWA FUNKCJA W ZEGARZE serii 3
Możliwość bezprzewodowego odczytania i zapisania konfiguracji zegara sterującego za pośrednictwem telefonu z systemem Android wyposażonego w moduł komunikacji NFC.







Działanie
Zegar astronomiczny na podstawie informacji o bieżącej dacie, współrzędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania  samoczynnie wyznacza dobowe, programowe punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia. Dokładny czas załączenia i wyłączenia ustalany jest na podstawie obliczenia położenia słońca względem horyzontu.  Program umożliwia wybranie jednej z czterech opcji sterowania (moment włączenia i wyłączenia światła ustawiany jest niezależnie):
1. Astronomiczny zachód i wschód słońca
2. Zmierzch / świt cywilny
3. Korekcja – indywidualna korekcja programowych punktów załączenia i wy-łączenia przez użytkownika: kątowa lub czasowa.
4. Time - wyznaczenie „sztywnej” godziny załączenia lub wyłączenia niezależnej od cyklu wschodów i zachodów
Pomiędzy programowymi punktami załączenia i wyłączenia istnieje możliwość zaprogramowania przerwy nocnej, czyli czasowego wyłączenia  odbiorników w celach oszczędnościowych.
 

Funkcje zegara
PRACA AUTOMATYCZNA - samoczynna praca według programowych punktów załączenia i wyłączenia styku [załączony symbol na wyświetlaczu z lewej strony].
PRACA PÓŁAUTOMATYCZNA
– możliwość ręcznego włączenia/wyłączenia styku podczas pracy automatycznej. Zmiana obowiązywać będzie do mo-mentu kolejnego włączenia/wyłączenia wynikającego z cyklu pracy automatycznej [pulsujący symbol na wyświetlaczu z lewej strony].
UWAGA! W trybie półautomatycznym pozycja styku jest przeciwna do tej, który wynika z cyklu programu (czyli w nocy styk jest wyłączony, a w dzień załączony). Praca półautomatyczna działa tylko do końca obecnego cyklu pracy automatycznej, np. wejście w tryb półautomatyczny w dzień spowoduje załączenie światła, aż do momentu, gdy nastąpi pora programowego załączenia wynikająca z cyklu astronomicznego. Wtedy zegar wraca do pracy automatycznej (a światło pozostaje dalej włączone, aż do świtu). Załączenie lub wyłączenie trybu odbywa się przyciskami +/– na poziomie głównym.
PRACA RĘCZNA
- [ON] trwałe załączenie styku (poz. 1-5) lub [OFF] trwałe rozłączenie styku (poz. 1-6) przy wyłączonym trybie PRACA AUTOMATYCZNA. [brak symbolu na wyświetlaczu z lewej strony].
ASTRONOMICZNY WSCHÓD I ZACHÓD SŁÓŃCA
- chwile, kiedy centrum dysku słonecznego dotyka horyzontu (parametr h =-0,583°). Ze względu na uproszczenie obliczeń dopuszcza się odchylenie rzędu kilku minut w stosunku do danych wyznaczonych przez „HM Nautical Almanac Office”.
UWAGA! Zaletą ustawienia momentu załączenia/wyłączenia w funkcji położenia tarczy słonecznej jest niewrażliwość na zmianę czasu trwania zmierzchu/świtu dla różnych pór roku, przez co moment załączenia/wyłą-czenia następuje zawsze dla tego samego poziomu jasności.
ZMIERZCH i ŚWIT CYWILNY
- także kalendarzowy – faza zachodu Słońca,
w której środek tarczy słonecznej znajdzie się nie więcej niż 6 stopni kątowych poniżej horyzontu (tarcza słoneczna oglądana z Ziemi ma średnicę ok. pół stopnia). W tym czasie pojawiają się na niebie (przy dobrej przejrzystości powietrza) najjaśniejsze gwiazdy i planety („Gwiazda Wieczorna”, „pierwsza gwiazdka” w Wigilię). Ze względu na rozproszenie światła w atmosferze jest jeszcze na ogół dostatecznie dużo światła słonecznego, że wystarcza to jeszcze do normalnej działalności na otwartej przestrzeni bez sztucznych źródeł światła. Świt cywilny (także kalendarzowy) – czas przed wschodem Słońca, kiedy środek tarczy Słońca znajduje się już wyżej niż 6° poniżej linii horyzontu.
PROGRAMOWY PUNKT ZAŁĄCZENIA i WYŁĄCZENIA
- czasy załączenia styku (poz. 1-5) i wyłączenia styku (poz. 1-6) wyznaczone w oparciu o wybraną opcję sterowania: astronomiczny wschód/zachód lub świt/zmierzch cywilny oraz lokalizację.
PRZERWA NOCNA
- ustawialne przez użytkownika czasowe wyłączenie pomiędzy  programowymi  punktami załączenia i wyłączenia.
KONFIGURACJA
- podanie LOKALIZACJI i wyznaczenie PROGRAMOWYCH PUNKTÓW ZAŁĄCZENIA  I  WYŁĄCZENIA.
LOKALIZACJA
- współrzędne geograficzne i strefa czasowa miejscowości stosunkowo bliskiej miejsca instalacji zegara. W pamięci zdefiniowane są lokalizacje i strefy czasowe ok. 1500 miejscowości z 51 krajów świata. Możliwe jest wprowadzenie własnych nastaw w postaci lokalizacji geograficznej i strefy czasowej (UTC).
KOD WSPÓŁRZĘDNYCH
- przyporządkowane współrzędne geograficzne dla wyszczególnionych miast ułatwiające podanie lokalizacji (miasta i przyporządkowane im kody podano w tabeli na odwrocie instrukcji). Pełna lista krajów i odpowiadających im kodów znajduje się (na dole strony) w plikach do pobrania pod nazwą: Tabela kodów współrzędnych.
KOREKCJA
- przyspieszenie lub opóźnienie czasów załączenia/wyłączenia w stosunku do astronomicznych punktów czasowych wschodu i zachodu słońca:
±15° - korekcja kątowa dla momentu załączenia względem położenia środka tarczy słońca wobec horyzontu
±180 min. - korekcja czasowa dla momentu załączenia jako przesunięcia czasowego względem  wschodu/zachodu słońca.
DST - Daylight Saving Time - globalna nazwa  czasu letniego (wolne tłumaczenie: czas pozyskiwania światła słonecznego). Funkcja umożliwiająca wyłączenie automatycznej zmiany czasu.
AUTOMATYCZNA ZMIANA CZASU
- Zmiana czasu z zimowego na letni. Opcja pracy ze zmiana lub bez zmiany automatycznej. Sterownik wyposażony został w funkcję wyboru strefy czasowej dzięki czemu pora przełączenia jest zgodna z czasem lokalnym.
PODGLĄD DATY
– podgląd ustawionej daty (OK.).
PODGLĄD PROGRAMOWYCH PUNKTÓW WŁ/WYŁ oraz LOKALIZACJI
– możliwość podglądu aktualnej pory załączenia i wyłączenia styku oraz nastawionej lokalizacji (wyświetlane są współrzędne geograficzne) i strefy czasowej UTC (w trybie podglądu daty kolejne naciśnięcia przycisków +/−.
KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA NFC
– Możliwość bezprzewodowego odczytania i zapisania konfiguracji zegara sterującego za pośrednictwem telefonu z systemem Android wyposażonego w moduł komunikacji NFC.
APLIKACJA PCZ KONFIGURATOR
– Bezpłatna aplikacja dla telefonów i tabletów pracujących w systemie Android i wyposażonych w moduł komunikacji bezprzewodowej NFC.
Funkcje:
* przygotowanie konfiguracji zegara w trybie offline (bez konieczności połączenia z zegarem)
* ustawienia współrzędnych poprzez wybór zdefiniowanej lokalizacji (kod współrzędnych), bezpośrednie wskazanie lokalizacji na mapie w telefonie lub przepisanie bieżącej pozycji zarejestrowanej przez GPS w telefonie.
* odczytywanie i zapisywanie konfiguracji do sterownika
* szybkie programowanie wielu sterowników za pomocą jednej konfiguracji
* odczytywanie i zapisywanie konfiguracji do pliku
* udostępnianie konfiguracji poprzez e-mail, dyski sieciowe, …
* jednoznaczną identyfikację podłączonego zegara i możliwość nadawania urządzeniom własnych nazw
* automatyczne tworzenie kopii zapasowych konfiguracji. W powiązaniu z unikalnym identyfikatorem każdego zegara można łatwo przywrócić wcześniejszą konfigurację
* ustawienie czasu i daty na podstawie zegarka w telefonie
Aplikacja dostępna jest na Google Play!
KOREKCJA CZASOWA ZEGARA
– Nastawa comiesięcznej korekty sekund zegara systemowego.
WSKAŹNIK NAŁADOWANIA BATERII
– Sterownik wyposażony jest w kontrolę stanu baterii podtrzymującej pracę zegara w przypadku braku głównego zasilania. W przypadku niskiego stanu baterii, użytkownik zostanie poinformowany o konieczności jej wymiany.
KOREKCJA JASNOŚCI LCD
– Zmiana kontrastu wyświetlacza umożliwia uzyskanie wyraźnego odczytu LCD dla różnych kątów widzenia.
PAMIĘĆ STANU PRZEKAŹNIKA
– Ustawiony stan przekaźnika w trybie ręcznym zapamiętany zostaje również po zaniku zasilania. 

PCZ Konfigurator
 

· komunikacja bezprzewodowa NFC – możliwość bezprzewodowego odczytania i zapisania konfiguracji zegara sterującego za pośrednictwem telefonu z systemem Android, wyposażonego w moduł komunikacji NFC.
· przygotowanie konfiguracji zegara w trybie offline (bez konieczności połączenia z zegarem)
· odczytywanie i zapisywanie konfiguracji do sterownika
· szybkie programowanie wielu sterowników za pomocą jednej konfiguracji
· odczytywanie i zapisywanie konfiguracji do pliku
· udostępnianie konfiguracji poprzez e-mail, dyski sieciowe …
· jednoznaczną identyfikację podłączonego zegara i możliwość nadawania urządzeniom własnych nazw
· automatyczne tworzenie kopii zapasowych konfiguracji. W powiązaniu z unikalnym identyfikatorem każdego zegara można łatwo przywrócić wcześniejszą konfigurację
· ustawienie czasu i daty na podstawie zegarka w telefonie
    

 qr
Aplikacja dostępna jest na Google Play!

UWAGA!
Aktualnie sprzedawany jest zegar PCZ-525 z indeksem 3.
Jest to indeks oznaczający wersję oprogramowania zegara.
Sprawdź, jaką wersję oprogramowania ma twój zegar i pobierz właściwą instrukcję.



Komunikacja bezprzewodowa NFC-jak to działa?

Technologia NFC (z ang. Near Field Communication) jest formą komunikacji bezprzewodowej bardzo bliskiego zasięgu, zwykle nie przekraczającego kilku centymetrów. Znalazła zastosowanie w rozwiązaniach płatności zbliżeniowej, czy to przy wykorzystaniu płatniczych kart zbliżeniowych, czy poprzez smartfony z funkcją NFC i dedykowaną aplikacją bankową. W kilku urządzeniach produkcji F&F, jako pierwsi, wykorzystaliśmy komunikację NFC do konfiguracji sterowników czasowych. Jest to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Przy pomocy bezpłatnej aplikacji na telefon z systemem Android ustawia się program pracy sterownika. Następnie, aby przepisać program do sterownika, wystarczy zbliżyć do niego telefon – dokładnie w taki sam sposób, jak płacimy za zakupy przy kasie.

Programowanie przy wykorzystaniu NFC ma wiele dodatkowych zalet. Można:

- szybko programować wiele sterowników,

-przechowywać kopię programów w pamięci telefonu,

-udostępniać programy przez np. email do innych użytkowników.

Aby zaprogramować sterownik, nie trzeba go podłączać do zasilania, nie trzeba go nawet w tym celu wyciągać z pudełka.  

PCZ-525.3
Typ
astronomiczny
Napięcie zasilania
24÷264 V AC/DC
Element wykonawczy
przekaźnik
Maksymalny prąd obciążenia
16 A
Konfiguracja styków
1 × NO/NC
Separacja styku
TAK
Czas podtrzymania pracy zegara
6 lat
Typ baterii
2032 (litowa)
Dokładność wskazań zegara
1 s
Błąd czasu
±1 s / 24 h
Czas podtrzymania pracy wyświetlacza
brak
Przyłącze
zaciski śrubowe 4,0 mm²
Moment dokręcający
0,5 Nm
Pobór mocy
1,5 W
Temperatura pracy
-20÷50°C
Wymiary
2 moduły (35 mm)
Montaż
na szynie 35 mm
Stopień ochrony
IP20

PCZ-525.3 schemat podłączenia







Aplikacja mobilna
Ze względu na ograniczenia techniczne narzucone przez firmę Apple (dotyczące wykorzystania modułu NFC) na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wykonania aplikacji pod system iOS.

Parametry telefonów
Należy sprawdzić czy wykorzystywany model telefonu ma wbudowany moduł NFC oraz czy wersja systemu Android jest równa lub wyższa 4.4.

Montaż urządzenia
Ze względu na charakterystykę pracy modułu NFC nie jest zalecany montaż zegara w pobliżu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne (np. transformatory, styczniki).

Wersja oprogramowania 
Aktualnie sprzedawany jest zegar PCZ-524 z indeksem 3 (PCZ-524.3). Jest to indeks oznaczający wersję oprogramowania zegara.
Sprawdź, jaką wersję oprogramowania ma twój zegar i pobierz właściwą instrukcję.

Charakterystyka pracy zegara
Zegary astronomiczne pracują w oparciu o informacje o bieżącej dacie, współrzędnych geograficznych miejsca jego zainstalowania i samoczynnie wyznaczają dobowe, programowe punkty załączenia i wyłączenia oświetlenia. W zegrach astronomicznych nie ma możliwości "ręcznego" zaprogramowania godzin włączenia i wyłączenia (określenia własnych punktów załączenia/wyłączenia określonych przez użytkownika).

Przerwa nocna
Ustawialne przez użytkownika czasowe wyłączenie pomiędzy  programowymi  punktami załączenia i wyłączenia. Wykorzystywana do wyłączania oświetlenia pomiędzy ustawionymi przez użytkownika godzinami w taki sposób aby światło załączało się od punktu zachodu słońca do ustawionej godziny wyłączenia przez użytkownika, a także od ustawionej godziny załączenia do punktu wschodu słońca.